Доступність посилання

ТОП новини

Як повернути з-за кордону гроші, вкрадені Януковичем і його оточенням?


70 мільярдів доларів – стільки Віктор Янукович та його оточення вивели за кордон, зокрема в офшори, за підрахунками нового уряду України. Це півторарічний бюджет усієї України. Чи побачать українці свої гроші знову?

На частину закордонного майна Януковича та його соратників європейські країни та Америка вже наклали санкції, тобто заморозили. Але більшість накраденого захована за нескінченними трастами та підставними особами.

Правоохоронці зі Сполучених Штатів, Британії та інших країн уже побували в Україні, заявивши, що будуть допомагати шукати й повертати народне майно в український бюджет. Наскільки це реально?

Перш за все, нова влада країни має довести, що кошти на іноземних рахунках були здобуті незаконним шляхом.

Історія знає декілька гучних випадків, коли гроші повалених диктаторів були швидко заморожені за кордоном. Утім, процедура розмороження й повернення справжнім власникам, народу,доволі складна і займає багато часу.

Колишній диктатор Лівії Муамар Кадаффі. Правоохоронці США та ЄС віднайшли як мінімум 90 мільярдів доларів на його банківських рахунках. Щоправда, в лівійський державний бюджет наразі повернуто всього 3 мільярди. Решту грошей і США, і ЄС віддавати не поспішають, побоюючись, що ці гроші можуть бути використані не за призначенням, тобто знову розтрачені.

Августо Піночет, колишній диктатор Чилі. Повернення з-за кордону вкраденого ним майна триває вже 16 років. Великобританія віднайшла у своїх банках 1,7 мільярда доларів Піночета. І хоч незаконне походження цих грошей (торгівля наркотиками, зброєю) давно доведена, однак Британія не поспішає повертати гроші в бюджет Чилі. Офіційна причина та сама: щоб не допустити нової розтрати. Утім, чилійська поліція звинувачує уряд Британії у приховуванні значно більшої суми грошей екс-диктатора, які нібито спрямовуються в офшори на відкриття нових британських компаній.

Хосні Мубарак, екс-президент Єгипту. Його називають найбагатшим диктатором 20-го сторіччя, зі статками у 70 мільярдів доларів. Утім, за декілька місяців до повалення Мубарак перевів гроші з європейських банків у фінансові установи Об’єднаних Арабських Еміратів. Менше ніж мільярд доларів таки встигла заморозити Швейцарія, але гроші зависли як мінімум до 2016 року – поки з’ясовують їхню природу. Навіть якщо Швейцарія визнає їх злочинними, до повернення ще має відбутись суд у самому Єгипті.

Колишній диктатор Іраку Садам Хусейн. Близько 7 мільярдів доларів з його статків вдалося віднайти у банках Швейцарії та США. Поки що у Швейцарії виведені Хусейном кошти заморожені – Америка вже розпорядилась своєю знахідкою. Майже мільярд доларів іракського диктатора США конфіскували й витратили на компенсації «американцям, що постраждали від режиму Хусейна».

То ж де шукати десятки, сотні мільярдів доларів злочинно виведених із України режимом Януковича? У той час, коли корумпована українська правоохоронна система не працювала, багато що вдалося задокументувати журналістам.

Скажімо, частина вугільного бізнесу сина президента Олександра Януковича була зареєстрована в Швейцарії, Голландії та на Британських Віргінських островах. Брати Клюєви вивели сонячний енергетичний бізнес, збудований на державних ресурсах, в Австрію. Родина Азарових також обслуговувалась у австрійських банках. Молодий олігарх Сергій Курченко, окрім Швейцарії, виводив гроші через низку офшорних компаній, уже встановлених журналістами.

Тепер українська прокуратура має довести, що ці гроші були здобуті незаконним шляхом і вимагати їхнього повернення в бюджет.

Якщо мова йде про вже придбане майно, воно також має бути продане. Те ж саме з бізнесом, який українські чиновники встигли збудувати на накрадені гроші за кордоном – він також має піти з молотка, а гроші – повернуті українцям.

От тільки чи захоче нова українська влада домагатись арешту і повернення кожної української гривні в бюджет? Скільки це може зайняти часу? І чи довірить Захід конфісковані кошти Януковича його наступникам?

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG