Доступність посилання

ТОП новини

Квіти Сталіну і портрет Путіну: схожість великого стилю


Володимир Путін, Севастополь, 9 травня 2014 року
(Рубрика «Точка зору»)

Дівчинка, що останньою дарувала квіти вождю на параді під час святкування річниці Жовтня, була удостоєна високої честі покласти квіти до труни Сталіна. Радянські журналісти розповідали, що піонерка, коли вручала Сталіну квіти, сказала розчуленому тирану «Від дітей!». І ті ж слова зі сльозами на очах промовила, коли стояла у почесній варті біля сталінської труни. Замітка в газеті так і називалася «Від дітей!».

Діти завжди були важливим атрибутом радянського авторитаризму. Розбещувати майбутніх підданих, переконувати їх, що добро – це зло, а правда – це брехня потрібно було з першого дня навчання. Піонерські загони з барабанним боєм входили в зали, де засідали з’їзди КПРС і присутні там чиновники разом з пристосуванцями-«передовиками» і діячами слухняної культури радісно плескали в долоні. Цей барабанний бій, ці порожні рапорти і наївні очі переконували їх, що діти не будуть кращі і чесніші за батьків. Що кошмар, в якому вони займають місце кращих учнів Дракона, триватиме вічно. Адже вічність – головна зброя авторитаризму. І єдина можливість вижити для тих, хто знищує власну країну під схвальні оплески співвітчизників.

Тому я не здивувався, коли дізнався, що дівчинка, яка попрохала Путіна під час недавньої прямої лінії подивитися парад Перемоги, намалювала його портрет і подарувала вождю. Путін теж не здивувався і навіть дозволив сімейству дівчинки сфотографуватися з собою. Сталін ось так само, як Путін із Христиною Кутеповою, фотографувався з Мамкалят Наханговою, дівчинкою-ударницею. Стиль знайдений.

Тепер російських школярів навчатимуть подвигу «зелених чоловічків» і втовкмачуватимуть в незміцнілі уми мантру про «Кримнаш» і американську змову, щоб виключити можливість російсько-українського примирення на десятиліття. Божевілля старших поколінь, де є чимало тих, хто все ще вірить в геній Сталіна, зустрінеться з божевіллям нових, що повірили в геній Путіна – і ті, хто пережив Перебудову і повірив у можливість змін в Росії, виявляться нікому не потрібні не тільки у минулому, але і в майбутньому. Коло замкнулося.

Віталій Портников – київський журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Дивитись коментарі (27)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG