Доступність посилання

ТОП новини

НДІ: у більшій частині України – сприятливі обставини для виборів


©Shutterstock
©Shutterstock
Базований у Вашингтоні Національний демократичний інститут (НДІ) оприлюднив доповідь у зв’язку з президентськими виборами на Україні, призначеними на 25 травня, називаючи їх найважливішими в історії незалежної країни і разом з тим – найскладнішими».

Незважаючи на це, наявна юридична основа, адміністративний потенціал і політична воля дають можливість припустити, що демократичний процес здійсниться на більшості виборчих дільниць по всій країні, говориться в доповіді.
Країна зіткнулася з серйозними проблемами, наголошується в доповіді НДІ: стислі терміни проведення передвиборчої кампанії, успадкований дефіцит довіри політичним інститутам, глибокі відмінності в думках про шляхи розвитку країни і – що найголовніше – незаконні дії збройних угруповань, які намагаються підірвати її суверенітет, а також порушення територіальної цілісності.

Прямим результатом руху озброєних сепаратистів на південному сході країни стало виникнення особливих передвиборчих ситуацій у трьох регіонах, вказує НДІ. У Криму, через російську окупацію, підготовка до виборів не ведеться, і у жителів Криму на півострові не буде можливості проголосувати. У Донецькій і Луганській областях виборчі процедури зіткнулися з серйозними перешкодами, і проведення голосування в день виборів може стати приводом для нових серйозних заворушень, йдеться в доповіді. Однак на решті частини української території, де проживає більше 80 відсотків зареєстрованих виборців, підготовка до виборів проходить відносно нормально.

У даних обставинах безперервні зусилля уряду з посилення безпеки та захисту виборчих прав українців набувають першорядного значення, підкреслюється в документі. Щоб вирішити проблеми, що залишилися, і забезпечити максимально можливу явку на виборах, необхідні спільні зусилля всіх громадян, що беруть участь у виборах, а також енергійна і постійна підтримка міжнародного співтовариства.

Експерти НДІ зазначають, що, порівняно з попередніми президентськими виборами, нинішня кампанія проходить відносно спокійно, можливо, через події на сході, але, тим не менш, кандидати та їхні команди можуть вільно спілкуватися з виборцями. Головними темами кампанії стали мир, стабільність і єдність України. Більш традиційні питання, такі як робочі місця, освіта, охорона здоров’я пішли на другий план. І хоча, за даними опитувань, корупція є однією з головних проблем, ця тема не отримала пріоритетної уваги.

У цих регіонах у цілому дотримується свобода ЗМІ. Журналісти можуть працювати безперешкодно, а виборці мають доступ до різних думок, висловлюваним в ЗМІ. Але при цьому освітлення виборчої кампанії в ЗМІ пішло на другий план, поступившись подіям на південному сході країни.

Групи спостерігачів повідомляють про деякі помітні, але, мабуть, не пов’язані один з одним випадки нападів на кандидатів та їхні штаби і прояви нетерпимості в Одесі, Києві, Дніпропетровську, Миколаєві, Рівному, Чернівцях, Івано-Франківську та Тернополі.

Хоча зловживання адміністративним ресурсом і підкуп виборців були серйозними проблемами на попередніх виборах в Україні, в ході цієї кампанії НДІ та інші спостерігачі отримали лише кілька повідомлень про такі порушення.

Коментуючи доповідь НДІ, прес-секретар Держдепартаменту Джен Сакі на брифінгу в понеділок заявила: «Ми, безсумнівно, вітаємо сьогоднішню доповідь НДІ, що підтверджує, що уряд України веде хорошу підготовку до президентських виборів 25 травня».

«На місцях будуть знаходитися приблизно 900 короткострокових спостерігачів в рамках місії ОБСЄ/БДІПЛ. Вони приїжджають сьогодні і завтра. У цілому по країні 93 відсотки дільничних виборчих комісії працюють нормально і готові до проведення виборів 25 мая... Крім того, вживаються всі можливі заходи, щоб люди, що проживають в окремих районах, де сепаратисти намагаються завадити виборам, отримали можливість проголосувати».

«Мова, звичайно ж, йде про області Східної, України, включаючи частини Криму, де існують проблеми. Але в більшій частині України спокійна обстановка і тут готові до проведення голосування», – додала Сакі.

«З урахуванням великої кількості спостерігачів, повідомлень ОБСЄ і НДІ, ведеться підготовка альтернативних місць для голосування для тих, хто проживає в областях, де це може бути складніше», – зазначила вона.

«На деяких територіях, таких як Слов’янськ і Донецьк, де сепаратисти діють більш активно, вживаються заходи з боку спостерігачів та ОБСЄ», – повідомила представник Держдепартаменту.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG