Доступність посилання

ТОП новини

Тимчасова влада витрачає забагато зусиль на призначення своїх людей – Богословська


Тимчасова влада витрачає забагато зусиль на призначення своїх людей – Богословська
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:19:53 0:00

Тимчасова влада витрачає забагато зусиль на призначення своїх людей – Богословська

Київ – Проведення дострокових парламентських виборів напряму залежить від того, чи вдасться до початку кінця літа завершити антитерористичну операцію на Донбасі, вважає позафракційний депутат Інна Богословська. У разі, якщо контроль над регіонами не вдасться відновити, перевибори стають проблематичними, новообраний президент формуватиме лояльну для себе більшість у чинному парламенті.

Теперішні невдачі у проведенні антитерористичної операції Інна Богословська пояснює тим, що тимчасова влада надто багато часу приділяє розстановці своїх людей на посади в органах влади та в судовій системі.

– Зараз основне питання – це вибори. Як голосувати: так, щоб вибори відбулися в один тур, чи так, як підказує сумління – за того кандидата, якого вважаєш гідним обійняти посаду? Що Ви скажете з цього приводу?
Проведення виборів в один тур – це питання збереження незалежності, бо три тижні між першим і другим туром неприпустимо збільшують кількість викликів, які ми отримуємо

– Усі повинні розуміти, що між першим і другим туром цілих три тижні. Ми можемо спроектувати, як поведе себе Путін, який взагалі не змінив своїх планів щодо агресії в Україні і на інших територіях, які колись були російськими. Він є агресором, він уже не відступиться, він зараз просто переформатує свої сили. Що буде робити Путін через своїх ставлеників в Україні та через терористів з нашою рідною країною? Скільки життів наших людей ми можемо втратити за ці три тижні? Скільки територій може спіткати доля Слов’янська за три тижні, якщо Путін і далі продовжуватиме тему анексії України? Тому зараз питання проведення виборів в один тур – це питання збереження суверенності й незалежності, бо три тижні між першим і другим туром неприпустимо збільшують кількість викликів, які ми отримуємо.

– Думаєте, Путін і його соратники в Кремлі вибудовують свої плани, виходячи з українських виборів?

– Безумовно. Головне завдання Путіна – не допустити в Україні легітимної влади. Це зрозуміло, і, на превеликий жаль, він має дуже багато політичних партнерів в Україні, які в цьому його підтримують.

– Вони вже сказали, що не визнають вибори легітимними.

– Так, але ми повинні розуміти, що в нас відбувається кожен день. Що, ми вже забули Волноваху? Чи ми вже забули Одесу? Чи ми вже забули Донецьк і Луганськ? Чи ми вже не бачимо, як кожен день захоплюються то чотири шахти, то завод, то залізниця і так далі? Тобто, питання: ми зібралися їхати чи в шашечки грати?

На сьогодні питання легітимного президента – це та нога, на яку можна стати. У нас на сьогодні є парламент, який легітимний, і немає більше фактично жодної легітимної гілки влади. Якщо ми отримаємо другу ногу, то це вже буде більш серйозна і стабільна позиція, ніж та, коли потрібно стояти на одній, як зараз стоїть вся країна. Тому нам треба розуміти, що три тижні – це дуже великий термін між першим і другим туром, щоб гратися в такі ігри.

– Ви дуже гостро критикуєте теперішню тимчасову владу – виконувача обов’язків президента, міністрів силового блоку – за те, що відбувається в країні. Як ви вважаєте, що заважає їм діяти ефективніше?
Вся енергія цієї влади йде зараз не на те, щоб підтримувати стабільність в країні, забезпечити безпеку громадян і реально провести АТО, а на те, щоб вирішити свої питання
За моєю інформацією, Турчинов і Пашинський витрачають величезну кількість часу на призначення конкретних суддів, конкретних посадовців

– По-перше, їм заважає те, що вони хочуть свою тимчасову владу зробити вічною. Це намагання усидіти на всіх стільцях одночасно, керувати всіма процесами одночасно, зі швидкістю кулеметної черги призначити на всі посади людей, щоб їх потім дуже важко було звільнити. Тобто, вся енергія цієї влади йде зараз не на те, щоб підтримувати стабільність у країні, забезпечити безпеку громадян і реально провести АТО, а на те, щоб вирішити свої питання.

Зараз у мене є реальний приклад – нещодавно в суди було кинуто всі зусилля влади, для того, щоб не дати провести слухання щодо незаконного призначення членів Вищої ради юстиції. За моєю інформацією, Турчинов і Пашинський витрачають величезну кількість часу на призначення конкретних суддів, конкретних посадовців. Всі в Україні знають, що беруться хабарі за призначення. У МВС люди просто вже жахаються з приводу того, які ставки їм називають – це нічим не відрізняється від вартості місця, яка була за Захарченка…

Якщо б сьогоднішня влада весь свій час і всі свої зусилля спрямовувала на антитерористичну діяльність, я думаю, набагато більше було б у нас успіхів, ніж ми маємо зараз.

– Я пригадую, як призначили Арсена Авакова на посаду міністра внутрішніх справ. Тоді в парламенті був аргумент на користь його призначення, що хоча він і не людина з МВС, але він забезпечить взаємодію самооборони Майдану з міліцією. Цей момент уже давно минув, багато критики на адресу Авакова, але чому в парламенті нема голосів, аби порушити питання про його відставку?

– Я вперше заявила про необхідність відставки на першому закритому засіданні парламенту, це було десь 2 березня. Після цього я подала проект постанови про відставку Авакова. Досі жодного разу Турчинов не поставив цю постанову на голосування.

– А голоси – є?

– Він її навіть не ставить – я впевнена, якби він її поставив, то й голоси б були.

– Якби якісь значні парламентські сили наполягали на розгляді того чи іншого питання, то очевидно, що його винесли б на розгляд.
Турчинов забезпечує свою політичну силу власним адміністративним ресурсом, посадами і так далі

– Зараз парламент розгублений, і перша причина в тому, що Турчинов взагалі не мав завдання зробити парламент працюючим. Турчинов забезпечує свою політичну силу власним адміністративним ресурсом, посадами і так далі. На превеликий жаль, він так повів себе як спікер. Він весь час порушує процедури і проштовхує рішення поза процедурою, з прямими порушеннями закону, які навіть не розглядалися в комітетах. До речі, та ж Вища рада юстиції – кандидатури, яких він поставив на прийняття присяги, взагалі не проходили навіть комітет.

– Але Турчинов виносив на розгляд навіть питання про зняття його з посади – коли Кличко порушив цю тему!

– Ну це «наперсточники». Я Вам нагадаю ту ситуацію з Турчиновим. Це питання взагалі не готувалося. В своєму виступі голова УДАРу Віталій Кличко сказав: якщо Турчинов і далі буде так порушувати регламент і закон, то в залі стане питання про його зняття. І Турчинов буквально за півгодини після того поставив це питання. Але всі ж розуміють, що такі питання таким чином не готуються. Більш того, Турчинов злісно порушив регламент, тому що стосовно зняття спікера є спеціальна процедура, він не мав права навіть ставити це питання в залі, тому депутати і не відреагували. Питання зняття спікера має прописану регламентом спеціальну процедуру, яка виконана не була.

– Це коли голосують бюлетенями?

– Ні, зняття спікера не бюлетенями голосується, але там є спеціальний розгляд у комітеті, спеціальні терміни, які даються спікеру для надання пояснень. Тобто, там є спеціальна процедура.

– Коли почалася політична криза, Ви однією з перших вийшли з фракції Партії регіонів. Але Ви й досі позафракційна. Стільки регіоналів потім вийшли за Вами з фракції й утворили якісь нові депутатські групи. Чому Ви для себе не знайшли групу вже в новій більшості?
Група Кінаха не голосує за більшість законів, за які необхідно голосувати. Група Кінаха – це п’ята колона всередині коаліції

– Якщо пам’ятаєте політичний сценарій, який я назвала 30 листопада, коли вийшла зі фракції – я тоді сказала, що треба організувати нову більшість. І це можна зробити лише за рахунок виходу депутатів Партії регіонів зі фракції. Ця більшість має бути жорстко проєвропейською, і нам треба повернутися до Конституції 2004 року, щоб забрати узурповані повноваження у президента. Ми це зробили.

Але коли я побачила склад коаліції – там були люди, які сьогодні, до речі, зламали цю коаліцію. Ви бачите, що група Кінаха («Економічний розвиток» – ред.) не голосує за більшість законів, за які необхідно голосувати. Група Кінаха – це п’ята колона всередині коаліції. І саме через більшість прізвищ, які є в складі цієї групи, я не поставила свій підпис під коаліцію, не дивлячись на те, що я зробила все, щоб вона була і поклала на це великі зусилля. Я ніколи не буду боротися з одним драконом, щоб породити іншого. Той дракон, якого зараз у вигляді так званої більшості породили в парламенті – це, з моєї точки зору, просто зрада Майдану, це зрада всього того, за що на Майдані гинули люди.

– Як Ви вважаєте, є сенс взагалі говорити про цей парламент, про те, які тут можуть виникнути нові депутатські групи, нові центри впливу, чи вже нам треба говорити про перевибори і про контури наступної Верховної Ради?

– Я від першого дня казала, що треба переобирати президента і треба переобирати парламент восени.

– Те, як треба, і як воно буде – це не одне і те саме.
Нам нав’язують сценарій Чечні в Україні. І ця Чечня, за планами Кремля, повинна вийти за рамки Донбасу і перейти ще мінімум на 2 чи 3 області

– Нам це треба. Але в нас є велике питання, яке не залежить від нашої волі – це ситуація з терором в Україні. Нам зараз фактично нав’язують сценарій Чечні в Україні. І ця Чечня, за планами Кремля, повинна вийти за рамки Донбасу і перейти ще мінімум на 2 чи 3 області. У Москві працюють спеціалісти, які займаються темою завоювання «исконно русских земель» від 2006 року.

Я особисто в 2006 році бачила 3 плани стосовно роботи над Україною і знаю з першоджерел, що Україна – це перший крок з возз’єднання «исконно русских земель», до яких входять землі і Фінляндії, і Польщі, і Балтійських країн, і частини Румунії. Тому всі, хто не розуміє, що зараз, маючи справу з Путіним, світ уже має справу з новим Гітлером, який народжується у нас на очах, це люди, які не розуміють, з якими викликами цивілізація вже сьогодні має справу.

– У такій ситуації доцільні дострокові вибори парламенту?

– Дострокові вибори абсолютно доцільні, але якщо ми восени будемо мати незакінчену АТО, то буде велике питання, чи ми можемо дозволити собі йти на парламентські вибори, які не дозволять 10 мільйонам українського населення, враховуючи Крим, голосувати на цих парламентських виборах. Тому що ми повинні мати легітимні органи. Діючий парламент – легітимний. До речі, він зараз втратив свою легітимність, тому що, наприклад, якщо у партії регіонів було 30%, а стало 3%, то це втрата легітимності. Але, коли ми кидаємо це на шальки терезів, то ми повинні розуміти: дозволити собі проводити парламентські вибори в умовах, коли третина території проголосувати не зможе, ми не можемо. Тому я впевнена, що нам треба змінювати парламент – це політичне завдання. Але потрібно розуміти, що ситуація може бути різною восени.

– Тобто, доля дострокових парламентських виборів повністю залежатиме…

– Від антитерористичної операції.

– А від того, яку політику поведе новообраний президент?

– Я взагалі не маю сумнівів, що політика новообраного президента буде проукраїнська і проєвропейська. У нас немає інших кандидатів, які б мали більш-менш нормальні рейтинги, маючи іншу позицію.

– Беручи до увагу ситуацію, невідомо, наскільки рішуче новий президент діятиме на Сході і чи там буде оголошений надзвичайний стан. Ці питання залишаються відкритими.

– Якщо згадати Волноваху – що наших бійців постріляли, як манекенів на вітрині магазину, – це означає, що взагалі головний головнокомандувач не виконував своїх обов’язків. Бо командир внизу не вміє навіть поставити охорону.

– Мабуть, це не сфера відповідальності головнокомандувача: безпосередня організація блокпосту.

– Головнокомандувач відповідає безпосередньо за ту роботу, яка робиться у військах. Якщо до низу не доходять елементарні правила консультування і подання команд для складу підрозділів, це означає, що робота взагалі не налагоджена.

– У цьому парламенті може виникнути більшість під новообраного президента? І чи тоді президент захоче проводити дострокові вибори?
Якщо вистачить у нового президента терпіння і вміння вибудовувати команду однодумців, тоді може бути більшість – 236-237 депутатів, з якими можна працювати

– Я не думаю, що президент не захоче проводити дострокові вибори. За українською традицією, більшість у парламенті під президента – це закономірне явище, і питання тільки в якості цієї більшості. Я зараз загадала класний жарт нашого генія Михайла Жванецького, який казав: «Кожен раз, коли обирають президента, я дуже хочу поцілувати його в зад. Але як тільки зберусь – виявляється, що я цілую в зад того, хто цілує в зад того, хто цілує в зад того, хто цілує в зад президента». Тобто, в нас, на превеликий жаль, такі гонки на швидкість у парламенті влаштовуються під нового президента. Але я боюся, щоб не було такої більшості як зараз, де від самого початку зрадники вже формують цю більшість. Якщо вистачить у нового президента терпіння і вміння вибудовувати команду однодумців, тоді може бути більшість – 236-237 депутатів, з якими можна працювати.

– Як Ви думаєте, чому та більшість, яку ми маємо зараз, так з перебоями працює?

– Сьогодні фактично перехідна влада узурпована БЮТ.

– БЮТ уже нема, є «Батьківщина».
Тоді Регіони були головними, а КПУ підспівувала, сьогодні – «Батьківщина» головна, «Свобода» підспівує як молодший партнер

– Ну, «Батьківщиною». І сьогодні у владі працює та ж конструкція, яка була при Регіонах. Тоді Регіони були головними, а КПУ підспівувала, сьогодні – «Батьківщина» головна, «Свобода» підспівує як молодший партнер. Узурпована влада, призначення жахливі, і на превеликий жаль, БЮТ, як завжди, не вміє щось вибудовувати. Завжди коли БЮТ отримує владу, починається війна всередині команди влади. І сьогодні таку війну почав Турчинов всередині парламенту. Ви бачили, що буквально за місяць після формування більшості вже УДАР заявляв про те, що він буде виходити, тому що він цю підкилимну політику БЮТ не сприймає і продажу місць не сприймає. І цей конфлікт був від самого початку. БЮТ взагалі не вміє вибудовувати конструктивну позицію. Вони весь час воюють – і зі своїми, і з чужими.

– Партія регіонів вміла вибудовувати таку позицію. Всі чекали, коли вони отямляться, але вони трималися до останнього за Януковича. Там не було конфлікту. Чи вважаєте Ви, що це чимось краще?

– Що краще? БЮТ і Партія регіонів – це одне й те саме. Це близнюки. Вони всі націлені на абсолютну владу, на абсолютний контроль над грошовими потоками. Як Партія регіонів, так і БЮТ.

– Як Ви поясните ситуацію, що фракція Партії регіонів до останнього трималася? Аж до 20 лютого?

– Це традиція цієї політичної сили. Я від першого дня робила все, щоб люди виходили звідти. У Партії регіонів величезна кількість нормальних, сильних людей. І, на превеликий жаль, та автократична модель, яку в Партії регіонів створювали роками, не давала людям фактично отримати ту власну свободу, яка б їм дозволила зробити свій крок. Такі структури, якщо вони не бачать нових викликів і не змінюються, рушаться, як картковий будинок – як це і сталося із Партією регіонів.

– На уламках Партії регіонів з’явилися нові проекти. Один із них робить колишній голова президентської адміністрації Сергій Льовочкін. Він називається «Нова Україна». Ви якось залучені до цього проекту?

– Ні, я не залучена. Ви хочете сказати, що пан Коновалюк, який зареєстрував партію «Нова Україна» і провів її з’їзд – це проект Льовочкіна?

– Сергій Льовочкін теж мав намір створити політичний проект зі схожою назвою.

– Ми з ним не спілкувалися від того моменту, як я вийшла з партії.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG