Доступність посилання

ТОП новини

Сьогодні йти в якісь об’єднання з Росією не варто – експерт


Олексій Толкачов
Олексій Толкачов
Київ – Будь-який економічний союз, створюваний Росією, стає політичним і нерівноправним. Для цієї країни будь-які об’єднання є додатковим важелем геостратегічного впливу на держави пострадянського простору. Про це заявив в інтерв’ю Радіо Свобода політичний експерт Олексій Толкачов, коментуючи створення Євразійського економічного союзу Росії, Білорусі та Казахстану. Фахівець вважає позитивом те, що Україна не приєдналася до цієї трійки.

Економічні вигоди або недоліки – питання вторинне. Настане час і ми відіграємо свої економічні інтереси. Нехай це будуть якісь інші економічні об’єднання – ми свого не втратимо
Олексій Толкачов
– Я думаю, що потрапити чи не потрапити до такого союзу – більше питання політичне. А економічні вигоди або недоліки – питання вторинне. Росія створює будь-які утворення, в яких вона є членом, не просто для членства, а щоб бути лідером і отримувати додатковий інструмент геополітичного впливу на своїх сусідів. Іти в об’єднання, де лідером є Росія, яка виявляє себе на сьогодні недружньо стосовно України, не варто. Настане час і ми відіграємо свої економічні інтереси. Нехай це будуть якісь інші економічні об’єднання – ми свого не втратимо. Але сьогодні іти в якісь об’єднання з Росією не варто.

– Виходить, що для учасників Євразійського економічного союзу – Білорусі та Казахстану – це об’єднання жодних плодів не принесе? І в кращому випадку даний союз перетвориться на формальність, як, наприклад, створена вже майже 20 років тому Союзна держава Росії та Білорусі?

– Будуть певні переваги і для Росії в сенсі заведення власних інвестицій у сусідні держави, і для Казахстану з Білоруссю в питаннях експорту власних товарів на російський ринок. Тобто, думаю, що вони виходитимуть на якісь реальні форми співпраці й бодай Білорусь із Казахстаном хоча б якусь економічну вигоду від такого об’єднання отримають.

– Наскільки наївними є ті російські ліберали, яких небагато напевно залишилося, котрі все ж таки передбачають, що через 10, можливо, 20 років Росія відійде від євразійського шляху і об’єднуватиметься з Європою? Чи можна тоді сподіватися, що там – в Європі – Росія об’єднається зрештою з Україною?
Об’єднатися з Росією на європейському шляху буде неможливо, поки ця держава буде в межах її нинішніх кордонів
Олексій Толкачов
– У мене на рівні відчуттів є розуміння, що об’єднатися з Росією на європейському шляху буде неможливо, поки ця держава буде в межах її нинішніх кордонів. Вона є надзвичайно величезним геополітичним утворенням. І в різних кінцях Росії свідомість різна, ідентичності єдиної немає. І повернути цю величезну махіну на європейський шлях розвитку, попри всі розмови європейських лібералів, мені здається, неможливо. Росія або торуватиме власний шлях (хоча сумніваюсь, що Росія буде достатньо тривалий час життєздатною), або її все-таки очікує зменшення території, розподіл на численні суб’єкти і європейська частина Росії тоді вже зможе обрати певний європейський шлях і пристати на європейські цінності. А все те, що за Уралом, ті території оберуть інший напрямок свого тяжіння і притягти їх буквально за вуха до Європи аж ніяк буде неможливо.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG