Доступність посилання

ТОП новини

Гранати, кров, поранені, а «Путін і Янукович померли» – малюнки дітей


Війна та кров у дитячих альбомах з малювання
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Війна та кров у дитячих альбомах з малювання

Гранати, військові літаки, люди з автоматами, кров і прохання про мир – такі сюжети останнім часом з’являються на альбомних аркушах харківських дітей. Стривожені змінами в поведінці п’ятилітніх дітей та школярів, батьки почали звертатися до психологів по допомогу, аби спеціалісти пояснили, чому їхні діти стали агресивнішими і, як зарадити їхнім страхам. В результаті спеціальних занять народився благодійний соціально-реабілітаційний проект «Зміни в Україні дитячими очима». В рамках цього проекту в п’ятницю відбулася презентація виставки дитячих малюнків про відчуття і погляди малечі на «гібридну» війну між Росією та Україною.

«Намалюю місто і війну. Війну закреслю», – шестирічний Сава на альбомному аркуші пензлем хоче передати, щоб Росія подружилася з Україною. На заняття із психологом Савко прийшов із сестрою Софійкою, їй теж хочеться, аби люди жили без війни і допомагали одне-одному. Четвертокласниця каже, раніше малювала принцес, ляльок а тепер: «Не той час».

Мати Савка та Софії Оксана Мазур не на жарт засмутилася коли побачила, в які ігри бавляться її діти та їхні друзі на подвір’ї.

Вони ж граються у снайперів. Ми ж у дитинстві теж гралися у війнушки, але так як зараз… засідки, снайпери, на деревах конструюють собі схованки, звідки, ніби, вбивають. Рахують кількість вбитих людей. Такого ж у нас в дитинстві не було», – зауважила у розмов з Радіо Свобода Оксана Мазур.

Діти стали мішенню інформаційних війн, кажуть психологи. Малеча звідусіль чує розмови про терористів, «зелених чоловічків», із телеекранів бачить кров, поранених, зброю, барикади і людей, які щось агресивно вигукують. В одному зі шкільних початкових класів психолог Тетяна Балан спостерігала наступну картину.

«У групах запитувати дітей: «В якій країні ми живемо?». Вони відповідають: «Україна». «А що відбувається в Україні?». «Війна!». Діти кричали голосно хором «війна», – згадує керівник благодійного проекту «Зміни в Україні дитячими очима» Тетяна Балан.

Психологи, які впродовж останніх півтора місяців працювали з дітьми, кажуть, що тривожна і агресивна ситуація в країні та й у самому Харкові призвела до виникнення страхів у дітей. Вони відмовлялися йти до дитячого садка і школи, бо думають, що на них можуть напасти. Побільшало випадків нічних страхів. Поведінка дітей стала агресивнішою.

«Путін і Янукович померли»

До того ж, на психологічний стан дитини безпосередньо впливає і атмосфера в родині, а дорослі надзвичайно заполітизовані. Ця сама заполітизованість передалася і малечі, запевняє психолог Тетяна Сиріцина. На дитячих малюнках можна побачити людей, схожих на російського президента Володимира Путіна і виконувача обов’язків президента України Олександра Турчинова.

А в сюжеті, де хмарки немов наступають одна на одну – хмарки символізують Україну та Росію. Сам сюжет підписаний: «Путін і Янукович померли».

«Я вважаю, що діти дошкільного віку і молодшого шкільного віку мають бути не настільки поінформовані про імена та прізвища наших політиків. Вони повинні почуватися безпечно в країні. Мають знати, де живуть, хто у них президент, але не більше», – вважає психолог Тетяна Сиріцина.

Малюнки з тривожними мотивами з’явилися в результаті реабілітаційної роботи психологів із півсотнею дітей. Спеціалісти проводили діагностику та заняття, як під час особистих прийомів, так і в школах. Хоча керівництво останніх побоювалося проводити зустрічі психологів, присвячених дитячим душевним травмам.

Благодійний соціально-реабілітаційний проект «Зміни в Україні дитячими очима» триватиме і надалі. Втім, уже зараз на виставці малюнків фахівці й звичайні харків’яни можуть побачити переживання маленьких українців. А в їхніх малюваннях сюжети про захоплення Криму так званими «зеленими чоловічками» і озброєні напади на Луганщині та Донеччині. На їхніх альбомних аркушах ллється кров, летять гранати в бік ворожих російських літаків та зображені поранені жінки. Проте, всі малюнки об’єднує одне дитяче прохання – припинити війну.

Роблячи останній штрих, 6-річний Савко каже, що в мирний час люди мають дружити, і ділитися один з одним. Із Росією хлопчик поділився б: «Свободою і миром».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG