Доступність посилання

ТОП новини

Асоціація України з ЄС – це «харакірі» всього старого й віджилого


(©Shutterstock)
Брюссель – Настане час, коли нові лідери Росії проситимуть вибачення в українського народу за те, що сталося із Кримом та робиться на сході України. У цьому переконаний голова місії України при ЄС Костянтин Єлісеєв. Тим часом, його колега, Ян Томбінські, що очолює делегацію ЄС в Україні, переконує: Україна – це неподільна держава, де люди живуть тихо й мирно й не мають відношення до поодиноких сепаратистських угруповань у Донецьку чи Луганську. У Брюсселі на круглому столі, організованому Європейським політичним центром, дипломати та експерти міркували над українськими післявиборчими перспективами.

ЄС з Україною повівся з одного боку надто наївно, зайшовши дуже далеко, коли запропонував їй Угоду про асоціацію. Водночас, співдружність, зважившись на такий крок, не доклала достатніх зусиль, зокрема, не надала українцям перспективи членства в ЄС. Такі думки лунають нині в Брюсселі, коли мова заходить про українські перспективи після нещодавніх виборів президента.

Марк Франко, колишній голова відділення Єврокомісії, яка займалася питаннями розширення ЄС, а нині – старший співробітник брюссельського аналітичного центру Egmont, критикує Брюссель за те, що той понадіявся на підписання і впровадження Угоди про асоціацію з режимом Януковича. Адже це, на його думку, означає, що «розширення вільного внутрішнього ринку передбачає ввезення в Україну моделі, яка зробить «харакірі» попереднім режимам. «Ввезення європейської економічної моделі – це «харакірі» економічним елітам та величезні затрати. Нарешті, угода передбачає, що всі старі рамки та зв’язки повинні бути зрушені», – каже експерт.

Марк Франко впевнений, що перед українськими лідерами стоїть точно те ж завдання, яке виконували держави Центральної Європи, які ще в 90-х готувалися до вступу до ЄС. Однак, вважає він, у випадку з Україною це буде навіть важче, та без перспективи набуття членства у співдружності.

Росію слід покарати за іранською моделлю Єлісеєв

Голова місії України при ЄС Костянтин Єлісеєв звертає увагу на неодноразові заяви з боку ЄС, що він накладе широкі санкції на Росію, як тільки її агресія та тиск на Україну зазнають подальшої ескалації. «Але що означає ця «подальша ескалація», і що ще має трапитися, щоб Європейський союз відреагував? – запитує дипломат, закликаючи не чекати моменту, коли Росія перетне нову «червону лінію» загибелі тисяч людей чи окупації нових регіонів України. Він назвав кілька кроків, які, на його думку, могли б стримати російські апетити щодо України.
ЄС не повинен боятися зробити російським лідерам несподіванку, впровадивши рішучі, винахідливі та добре націлені санкції
Костянтин Єлісеєв

«Наприклад, накласти санкції за іранською моделлю, відключивши всю державу від глобальної фінансової системи. ЄС не повинен боятися зробити російським лідерам несподіванку, впровадивши рішучі, винахідливі та добре націлені санкції», – каже український дипломат. Він також висловив переконання, що українці за їхню хоробрість та відданість європейським цінностям мали б отримати перспективу членства в Європейському союзі. Й чим швидше це стане можливим – тим краще, вважає голова місії України при ЄС.

Членство України в ЄС не на часі Томбінський

Голова делегації ЄС в Україні Ян Томбінський переконує європейських колег та експертів, що є свідком практично щоденної демократизації українців.

«Україна – це дуже спокійна держава, – розповідає дипломат. – Діти щойно відсвяткували свято останнього дзвоника, а в Криму були випадки, коли школярі відмовилися слухати російський та заспівали український гімн». Наголошуючи на необхідності модернізувати українську економічну та політичну системи, Ян Томбінські висловлює сподівання, що в Україні зникне хвобора суспільства, а саме «олігархізація», коли, маючи гроші, можна залагодити будь-що.

«Україна не є винятком із правил і повинна перейняти досвід тих держав, що нині є членами ЄС, і які пройшли через подібні кризи», – резюмує дипломат.

Водночас, на думку голови делегації ЄС в Україні, дискусії, які розгортаються нині щодо можливого членства українців в ЄС, – це «фальшиві дискусії, це погане питання, підняте у невдалий момент», каже він. На думку Яна Томбінського, українська держава має реформуватися не задля членства, яке на порядку денному не стоїть, а тому, що їй слід стати потужнішою та конкурентоздатною.

Дивитись коментарі (6)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG