Доступність посилання

ТОП новини

Безвізовий режим із ЄС для українців та біометричні паспорти


Київ – Запровадження безвізового режиму з ЄЄ може не відбутись доти, доки Україна не розв’яже ситуацію на своєму Сході. І це при тому, що на сьогодні ситуація щодо запровадження безвізового режиму є сприятливою, тож Україна не має права втрачати цей шанс. Про це в середу говорили українські урядовці, міжнародні експерти на засіданні круглого столу з питань лібералізації візового режиму між Україною та ЄС.

Експерти зазначили, що першу фазу – законодавчу – плану дій зі спрощення візового режиму між Україною та ЄС Україна виконала 13 травня 2014 року. Цього дня Верховна Рада України ухвалила відповідні закони у сферах державної антикорупційної політики, запобігання та протидії дискримінації і захисту персональних даних.

Євросоюз підтвердив, що Україна готова до початку другої фази, тобто до реалізації цих законів, що в результаті дозволить Євросоюзові скасувати візи для українців. Але водночас, українські та європейські фахівці нагадують, що на перепоні довгоочікуваному безвізовому режимові є низка серйозних факторів.

Найкритичніший нині – це фактор безпековий. Як зазначив на засіданні круглого столу науковий директор міжнародного аналітичного Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, ідеться про ситуацію на Сході України та відсутність належного контролю за українсько-російською ділянкою держкордону.
Якщо Україна стане країною походження великої кількості біженців, тема (безвізового режиму) на певний час буде закрита
Олександр Сушко


«Зрозуміло, що якщо Україна стане країною походження великої кількості біженців, тема (безвізового режиму) на певний час буде закрита. Тут уже у цілому ідеться про сприйняття європейцями стабільності, сприйняття людей, які є власниками паспортів громадян України. Тут зав’язані усі життєво значущі інтереси української держави й українського суспільства у цільний клубок», – наголосив Сушко.

Чи вистачить українській державі можливостей для друку біометрики?

Другий фактор, який може негативно позначитись на перспективі скасування віз для українців – це відсутність потужностей, здатних забезпечити громадян України біометричними паспортами. МВС очікує, що біометричні паспорти громадяни України почнуть отримувати з січня наступного року, ці ж терміни називають й фахівці Державної міграційної служби країни.

При цьому вони наголошують, що безвізовий режим із Євросоюзом поширюватиметься на власників саме таких документів. Про це у виступі на круглому столі наголосив провідний фахівець Державної міграційної служби Сергій Дехтяренко.
Постанова уряду передбачає запровадження біометричних паспортів для виїзду за кордон з січня 2015 року
Сергій Дехтяренко

«Постанова уряду передбачає запровадження біометричних паспортів для виїзду за кордон з січня 2015 року. У межах виділеного нам фінансування ми найближчим часом проведемо всі необхідні процедури. Ми розпочнемо створення базису – по одному робочому місцю у кожній області. 25 працівників відповідатимуть за вироблення біометрики у регіонах і 5 – у місті Києві», – пообіцяв Дехтяренко.

Тим часом, експерти, враховуючи наявні технічні і фінансові проблеми у державі, прогнозують, що в наступному році попит в Україні на біометричні паспорти буде вищим, ніж спроможність відповідних органів їх видавати. Експерти не виключають: може статися так, що Європейський союз запровадить безвізовий режим для України, а в українців не буде на руках біометричних паспортів.

Вранці – реформи в Україні, увечері – скасування шенгенських віз?

Європейські експерти зауважили, що раніше чи пізніше українці перейдуть на біометричні паспорти. А от чи зможе Україна запровадити, серед інших, антикорупційний пакет реформ, залежить не лише від влади, а й від суспільства, від якого залежить контроль над діями влади. Про це у своєму виступі говорив експерт польської Фундації імені Стефана Баторія – Якуб Бенедичак.
Криза на Сході країни, недостатнє реформування держави не повинні стати перешкодою, коли ЄС буде готовий запровадити безвізовий режим з Україною
Якуб Бенедичак


«Питання, чи впровадить Київ реформи у повному обсязі, чи суспільство контролюватиме їхнє впровадження, вельми важливі. Криза на Сході країни, недостатнє реформування держави не повинні стати несподіваною перешкодою, коли ЄС буде готовий запровадити безвізовий режим з Україною», – наголосив Бенедичак.

Наприкінці засідання круглого столу він зазначив, що, за даними експертів Євросоюзу, в разі позитивного вирішення українцями наявних у державі проблем, до кінця 2015 року Україна може досягти безвізового режиму з ЄС.

План дій щодо лібералізації візового режиму Євросоюз надав Україні на саміті у листопаді 2010 року. Виконання Плану дій повинно стати підставою для скасування візового режиму між Україною і ЄС.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG