Доступність посилання

ТОП новини

Час не на боці українців – експерт з енергетики


Російська сторона вимагає від України сплатити борг за газ за 2013 рік, інакше погрожує відключити постачання газу. Україна вже сплатила частку боргу, яка, за словами міністра енергетики Юрія Продана, в них не викликає сумніву. Також сторони домовляються щодо ціни на газ.

Експерт Центру стратегічних та міжнародних досліджень Едвард Чау займав керівні посади в компанії «Шеврон» та вже понад 30 років є одним з провідних фахівців на ринку енергетики. Сьогодні він уважно слідкує за російсько-українськими газовими переговорами. Говорить – час не на боці українців та радить оскаржувати газовий борг України Росії, накопичений за часів президента Януковича.

«Цей борг був навмисно акумульований Януковичем в таких масштабах, щоб показати українцям, що немає іншого виходу, як визнати російські вимоги. Особливо має бути переглянутий борг, який накопичився за жовтень-грудень минулого року.

«Не робити цього, я думаю, є тактичною помилкою. Це ставить у погану позицію на переговорах, коли «Газпром» постійно нагадує, що Україна має спочатку сплатити свій борг перед тим, як ми почнемо обговорювати майбутню ціну. Чим більше часу проходить, тим більш нетерплячими стають європейці і тим більш ризикованою стає ситуація».

Розгляд російсько-української суперечки у Стокгольмському арбітражному суді, говорить Чау, може бути не найкращим виходом для України:

«У 2010 році Україна вже програла справу проти «Росукренерго» і мала сплатити штраф в мільярди доларів. Україна і зараз перебуває не в дуже добрій позиції з правової точки зору, оскільки вона – сторона, яка заборгувала згідно з контрактом».

Окрім цього, розгляд справи в Стокгольмському арбітражі забере дуже багато часу.

Експерт звертає увагу на те, що позиція європейських країн щодо агресії Росії в Україні не є єдиною та не співпадає з тим, наскільки та чи інша країна залежить від російського газу:

«Цікаво, що країни, які найбільше залежать від поставок російського газу – країни Центральної та Східної Європи – мають найсильнішу позицію щодо Росії. Це визначається не енергетичними питаннями. Вони розуміють небезпеку російської агресії. Ці країни майже на 100% залежать від російського газу, але займають чітку позицію щодо анексії Криму та російської агресії на Сході України. А країни, які найменше залежать від російського газу, такі як Німеччина, Великобританія, Франція мають найслабкішу позицію. Справа не в газі, а в інших бізнесових та політичних інтересах».

На сьогодні і Україна, і Росія, і Європа залишаються взаємозалежними на ринку газу і така ситуація триватиме ще кілька років. Едвард Чау говорить, що продаж американського зрідженого та сланцевого газу в Європу допоможе дещо зменшити залежність від Росії, але досить незначним чином, каже він.

«Зараз США не можуть експортувати зріджений газ в Європу, тому що будівництво заводу, де газ буде зріджуватися, буде закінчено лише на початку наступного року. Газ почне продаватися в 2016. Обсяг зростатиме та становитиме десь 100 мільярд кубометрів. Але чи будуть його продавати в Європу? Це компанії вирішують самі і продають тим, хто заплатить найбільше. І «Газпром» може завжди запропонувати нижчу ціну. Це дуже дорого – зрідити газ, транспортувати його, і регазифікувати. Це збільшує ціну газу вдвічі, ніж він коштує тут».

Будівля ОДА у Луганську, де раніше внаслідок удару українських ВПС (відповідно до оцінок ОБСЄ) загинули люди.

Так само і Росія – підписанням угоди з Китаєм щодо продажу газу не вирішує питання залежності від європейського ринку збуту:

«Реалізація цього проекту забере багато часу. Очікування «Газпрому», що газ почне постачатися через чотири роки, є дуже-дуже оптимістичним. Зрозуміло, що Росія відчуває необхідність диверсифікувати збут газу, але вона не може це зробити швидко. Вона ще довго буде залежати від Європи».

Загалом, говорить Чау, агресія Росії в Україні підірвала її позиції як постачальника. Ані захоплення «Чорноморнафтогазу», ані можливий видобуток газу на Сході Україні не перекриють тих збитків, які Росія зазнає від втрати репутації та довіри партнерів. Так само американські компанії, передбачає він, згортатимуть свою співпрацю з російським газовим сектором. Заяву щодо укладення угоди між Exxon Mobil та російською «Роснафтою», керівник якої перебуває під американськими санкціями, він розцінює радше як частину інформаційної війни, ніж реальний прорив.

«Еххон Мобіл – це проект, над яким вони вже давно працювали – LNG на Сахаліні та видобуток газу в Арктиці. Я думаю, що з одного боку, індустрія думає, що все швидко нормалізується, але вони в цьому не праві. Росія власними діями збільшує ризикованість цих проектів. Видобуток газу в новому регіоні це вже високо ризикований проект. Але зараз вони додали додатковий рівень ризику – політичний. Незважаючи на ці оголошення, я очікую, що західні компанії будуть дуже обережними та повільно рухатимуться вперед з цими проектами. До того ж, якщо санкції, що були вже запроваджені, не вплинули на ці угоди, то нові можливі санкції на них можуть вплинути. Компанії мусять це також враховувати».

Чау сподівається, що Росія та Україна на переговорах досягнуть тимчасової угоди щодо ціни на газ. А вже потім, після стабілізації ситуації, обидві країни мусять скасувати усі умови останніх трьох газових умов та повністю трансформувати свою співпрацю у газовій сфері.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG