Доступність посилання

ТОП новини

США допоможуть Іракові долати бойовиків військовими радниками


Озброєні суніти неподалік міста Фаллуджа, квітень 2014 року
Сполучені Штати Америки направлять до Іраку своїх військових радників, але не бойові частини, щоб допомогти силовикам країни зупинити наступ радикальних ісламістів, повідомив президент Барак Обама. Він також не виключив можливості в разі потреби й точкових ударів чи операцій проти бойовиків. А в Іраку тим часом ісламісти вели бій за найбільший нафтопереробний завод.

Президент США Барак Обама обіцяє низку заходів у зв’язку зі становищем в Іраку, влада якого попросила днями Вашингтон про воєнне втручання для боротьби з ісламістами. Але він виключив можливість знову ввести в цю країну американські війська, які вийшли з неї два з половиною роки тому.

Як сказав Обама після зустрічі зі своїми помічниками з національної безпеки, США натомість направлять до Іраку до 300 своїх військових радників. Вони мають, зокрема, оцінити, яким чином Сполучені Штати можуть найкраще навчити та іншим чином підтримати іракські силові структури.

Крім того, додав Обама, США будуть готові «здійснити чітко цілеспрямовані воєнні дії», якщо вважатимуть, що це необхідно, і після консультацій із керівництвом Іраку. Але, сказав президент, перш ніж це може статися, уряд Іраку має здійснити заходи, щоб подолати нинішній розкол між шиїтами, сунітами й курдами.

Він не став прямо закликати до відставки прем’єр-міністра Іраку Нурі аль-Малікі, якого і в Іраку, і у США багато хто звинувачує в цьому розколі. «Не наша справа обирати лідерів Іраку», – сказав Обама й наголосив, що ці лідери мають самі піднятися над своїми розбіжностями і стати разом задля своєї держави.

В Іраку тривають бої між військами й ісламістами

В самому Іраку тим часом тривають бої. Ісламістське сунітське угруповання «Ісламська держава в Іраку і Великій Сирії», пов’язане з терористичною мережею «Аль-Каїда», та його союзники продовжили наступ на урядові сили, які намагаються затримати їхній рух на Багдад.

У четвер бійці угруповання вели бої за найбільший нафтопереробний завод Іраку в місті Байджі, що приблизно за 200 кілометрів на північ від столиці. Підприємство, що постачає пальним значну частину країни, припинило роботу, над деякими його будівлями вивішений чорний прапор ісламістів. Війська намагаються відстояти головну диспетчерську заводу.

За деякими повідомленнями, ісламісти вже захопили весь завод. Інші джерела стверджують, що урядові війська, навпаки, врешті відбили підприємство.

У розколах в Іраку звинувачують уряд

Сунітське угруповання заявляє про мету встановити в Іраку й Сирії ісламську державу-халіфат на засадах найконсервативнішого ісламу. Воно вважає шиїтську більшість населення Іраку єретиками.

Тим часом нинішній уряд Іраку переважно складається з шиїтів. Сунітська меншина, яка сама була при владі за Саддама Хусейна, тепер скаржиться на утиски. Критики звинувачують уряд у нехтуванні інтересами всіх нешиїтів.

До цих суперечок між релігійними течіями серед іракських арабів додається ще одна – між ними й курдами, найбільшою національною меншиною Іраку. Вона має власні інтереси і не вдоволена, що центральна влада країни не вислуховує їх.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Співпрацюю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG