Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 02:29

Україна – одна з найбільших арен Першої світової війни


Київ – Перша світова війна, яка спалахнула 100 років тому внаслідок протистояння двох воєнних блоків – Четверного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина, Болгарія) і Антанти (Англія, Франція, Росія) – втягла у свою орбіту майже сорок держав світу. З перших днів війни, територія сучасної України стала ареною найбільш кривавих битв на східному фронті. Понад три з половиною мільйони українців в армії Російської імперії і 250 тисяч в австро-угорській – воювали один проти одного, за чужі їм інтереси.

Але саме на тлі Першої світової війни постала українська держава – Українська Народна Республіка, яку невдовзі більшовики втопили у крові. Проте досі перебіг війни, як і її значення для формування української політичної нації і створення державності, не викликають особливого інтересу в українців.

За радянських часів говорити про Першу світову війну керівництво держави і марксистсько-ленінської науки дозволяло в контексті повалення царизму, знищення Російської імперії і побудові на її уламках «держави диктатури пролетаріату». Увагу громадськості науковці акцентували на важливості «Великої жовтневої соціалістичної революції» у цьому процесі, створенні «єдиного радянського народу», тощо, зазначають українські експерти.

Так, директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович у розмові з Радіо Свобода відзначив, що у радянській традиції Перша світова війна була на маргінесі уваги, в її подіях не було сюжетів, які би могли служити основою для радянського патріотизму. Інерція подібних досліджень триває досі, визнав науковець.

«Те, що ми маємо зараз – це значною мірою спадщина радянського минулого. Те, що ця війна, не зважаючи на її величезну значимість, що вона відіграла величезну роль в українській історії, також значною мірою залишається поза увагою, – каже В’ятрович. – Хоча ситуація, дякувати Богові, змінюється. Так, Інститут історії НАН України підготував колективну монографію з історії Першої світової війни в Україні, тож думаю, що українці будуть вивчати Першу світову війну і дискутуватимуть її значення для української державності».

Взаємне знищення двох імперій і перетворення Європи на континент національних республік, як і знецінення людського життя і радикалізація європейських спільнот – це результати Першої світової війни, на яких «зросли» тоталітарні режими Гітлера і Сталіна, вважає дослідник історії України, публіцист Сергій Грабовський. Але про це не говорили за часів існування соціалістичного табору на Сході Європи, – натомість, звеличували роль пролетаріату як «могильщика буржуазії» у світовому масштабі.

Про мільйоні жертви і трагедії народів і держав мова здебільшого не йшла, зазначив Грабовський у розмові з Радіо Свобода.

«У радянській ідеології, історіографії, у військовій науці Перша світова війна була, сказати би, чимось неповноцінним, не надто цікавим і потрібним для вивчення. Мовляв, усе зрозуміло: там реакційні кола імперіалістичних держав зчепилися між собою у боротьбі за поділ світу. Єдине, що уважно вивчали у час СРСР, на чому робили акценти – це на тому, що та війна революціоналізувала Російську імперію й Європу, що розпалась імперія Габсбургів, Німеччина перетворилася з імперії на республіку і так далі», – каже Грабовський.

Водночас, як зазначив експерт, саме Перша світова війна розбудила український національно-визвольний рух, українці в обох імперіях збагнули, що час діяти в інтересах свого народу. Результат цих дій – утворення Української Народної Республіки, яка існувала у 1917–1920 роках на території Центральної, Східної та Південної України зі столицею в Києві, а також Західно-Української Народної Республіки зі столицею у Львові.

Український визвольний рух, на відміну від держави, проіснував до 1950-х років, розгортаючись поміж Першою і Другою світовими війнами, від військового формування «Січових стрільців» до Української повстанської армії, зазначив науковець.

Server error

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to look into it immediately. Our apologies.

Будь ласка, використайте пошук

(Відео користувача YouTube)

Перша світова війна – пам’ять народу і відлуння у сьогоденні

Радянська ідеологія наклала вето на дослідження Першої світової війни саме в контексті формування єдиної української нації – як результат, та війна так і не стала частиною родинної пам’яті українців, як це відбулося з Другою світовою війною. Українські сім’ї у більшості своїй знають, хто з прадідів, дідусів, батьків воював на фронтах Великої вітчизняної війни, пам’ятають імена загиблих родичів. А Перша світова війна з пам’яті родів була витравлена або ж загубилась через віддаленість тих подій у часі, вважає україніст Олександр Хоменко.

«Якщо подивитись у селах довкола Києва, наприклад, то чи не у кожному селі є пам’ятник солдатам Великої вітчизняної війни. І там є прізвища тих, хто загинув або просто хто воював. Люди з цими прізвищами ще живуть у цих селах, в їхні двори можна увійти. Тобто – у кожному сільському дворі є, так би мовити, тотемний предок, який загинув на війні. Наприклад, у мене воював у Другій світовій війні батьків дід і так далі. І на відстані досяжності родової, на відстані пам’яті про діда чи про прадіда люди ще знають і пам’ятають тих, хто пішов і не повернувся», – пояснив експерт Радіо Свобода.

На його думку, у кожній європейській країні існує свій погляд на Першу світову війну. У Франції її називають Великою війною, а для Росії це була передтеча перемоги більшовицького державного перевороту. Для України ж це була війна братовбивча, з одного боку, і водночас саме у роки Першої світової війни, хоч і на короткий термін, але на мапі світу постала українська держава – УНР. У ті роки українці продемонстрували здатність боронити свою державу.

Подібне відбувається у нинішні дні, коли українці зітнулися із зовнішньою агресією. І через сто років після початку Першої світової війни на українській території спостерігаємо її відгомін. За сучасних реалій – це протистояння між демократичним Заходом і авторитарною Росією, а матеріальний «вираз» протистояння у ці дні є на сході України, говорили усі експерти у розмові з Радіо Свобода.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG