Доступність посилання

ТОП новини

Наркоманія і діти. Як запобігати проблемі?


Київ – Кожен четвертий український підліток до 16 років пробував наркотики – такою є статистика Державної служби України з контролю за наркотиками. Проте експерти наголошують: це зовсім не означає, що після першої спроби людина вживатиме наркотичні засоби і надалі. За їхніми словами, слід більше спілкуватися у колі родини та приділяти увагу одне одному. Такими висновками поділились експерти у Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками.

Проблема дитячої та підліткової наркоманії в Україні є. Про це заявив голова Державної служби України з контролю за наркотиками Володимир Тимошенко.

«У нас у віці до 16 років наркотики пробували до 25% підлітків. У віці від 9 до 13 років пробували 7-9%. Це досить серйозні показники. Але не кожен, хто пробує, стає наркоманом», – зауважує Тимошенко.

За його словами, статистика стосується як важких наркотиків (героїну та кокаїну), так і легких, як то марихуани. Тимошенко додає, що проблему поширення наркотиків в Україні не можна вирішити лише караючи тих, хто їх продає. На думку експерта, слід запобігати саме споживанню наркотичних засобів, особливо серед підлітків та молоді. Найменше, що може кожен для цього зробити – більше спілкуватися із членами своєї родини, прислухатися до їхніх проблем та переживань.

«Все покладались на те, що ми поборемо пропозицію. А якщо зробимо ринок наркотиків порожнім – то і не буде наркоспоживання. На жаль, ця практика виявилася хибною, переконались багато хто в світі. Але ніхто не відкидає ролі боротьби з наркобізнесом. Наркобізнес був і є в прицілі правоохоронних органів», – зазначив голова Державної служби України з контролю за наркотиками.

Треба більше спілкуватися в колі родини

Слід враховувати фактори, які підштовхують молоду людину спробувати наркотики. Саме розуміння того, як виникає ця згубна звичка, може допомогти її побороти. Так вважає регіональний радник із ВІЛ/СНІДу в Україні та Молдові Управління ООН з наркотиків та злочинності Мірзахід Султанов.

«Люди, особливо молоді, стають піддатливими до наркотиків під впливом кількох факторів, – каже він. – Це особливості темпераменту, слабкий зв’язок між батьками та дітьми, низький рівень уваги з боку родини, погані оцінки та відвідування шкільних занять, негативний дитячий досвід та проблеми в сім’ї».

Але це зовсім не означає, що дитина з проблемної родити, що погано вчиться в школі, стане наркоманом. На цьому наголошує голова Державної служби України з контролю за наркотиками Володимир Тимошенко. За його словами, це лише позначає групу ризику.

«Є ендорфіни, еліксир задоволення, який людина має від їжі, спілкування, адреналіну, спорту, – зауважує він. – А є люди, в яких він не виробляється в достатній мірі. І люди тоді залежні, вони потребують додаткового ендорфіну, їх нічого в житті не тішить. Ось ці люди потрапляють у зони ризику: діти, які недолюблені, недоглянуті».

За словами Роберта Телцрова, експерта Групи Помпіду Ради Європи, існує три категорії наркотиків. Перша – це легальні наркотики, як то алкоголь та сигарети. Друга – це наркотичні засоби для медичних цілей, а третя – нелегальні наркотики. Ця класифікація прийнята також в Україні. Роберт Телцров зазначає, що усе перелічене, безумовно, шкодить здоров’ю молоді, проте у різній мірі.

«Ми не можемо заборонити вживання легальних наркотиків, проте можемо впливати на те, щоб молодь не зловживала ними, – каже він. – Що стосується наркотичних медпрепаратів, треба контролювати, щоб їх виписували за призначенням. Проте слід запобігти вживання нелегальних наркотиків узагалі».

Мірзахід Султанов переконаний, що держава повинна працювати з проблемними родинами, де є подібні проблеми. Саме комплексний підхід із запобігання наркоманії та боротьба з наркоторговцями дозволять ефективніше боротися з цією згубною звичкою.

Історія боротьби з розповсюдженням наркотиків налічує вже понад 100 років. За оцінками ООН, в даний час не менше ніж 185 мільйонів осіб у світі вживає наркотики, з них близько 12% – у віці від 15 до 30 років, а середній вік юних наркоманів становить 13-14 років.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG