Доступність посилання

ТОП новини

Росія менше торгує з Україною, але все одно тисне на її експорт


©Shutterstock

Київ – Росія відмовляється від української картоплі, сиру та літаків. У Кремлі це пояснюють підписанням Угоди про асоціацію України з ЄС, і скаржаться, що отримали бар’єр для західного вектору економічної інтеграції Росії. Водночас торгівля між двома державами падає не перший рік, відтак залежність України від російських ринків не є критичною, вважають експерти. Вони радять виробникам не сподіватися на швидке поліпшення відносин України та Росії, та виходити на інші ринки.

Російська Федерація зупинила завезення української картоплі – нібито через виявленого в ній карантинного шкідника. Обмеження торкнулися й українських сирів, з початку року їхній експорт до Росії впав на 40%, а загалом постачання української сільгосппродукції – на третину, повідомляє українське Мінагрополітики. Росіяни відмовляються навіть від українських літаків АН-70, основним замовником яких є російська сторона, повідомляють в українському державному підприємстві «Антонов». Тому на підприємстві мають намір працювати на ринки Африки та Латинської Америки, звідки вже надійшли замовлення на понад 60 українських літаків.

Минулого року Україна продавала Росії чверть своїх експортних товарів, від початку цього року частка експорту до Росії впала до 19%, повідомляє український Держстат. Проте падіння торгівлі з Росією не зашкодило торговельному балансу України. Навпаки, нині вперше за багато років Україна продає в інші країни більше товарів та послуг, аніж купує за кордоном.

На поліпшення торгівлі з Росією нині сподіватися не варто, тому Україна має поглиблювати співпрацю з іншими партнерами, таку думку висловив Радіо Свобода експерт з українсько-російських відносин Володимир Нагірний.

Втрачені обсяги зовнішньої торгівлі треба компенсувати через поглиблення стосунків з іншими партнерами
Володимир Нагірний

«У нинішніх умовах нічого доброго у торговельних та інших стосунках двох держав чекати не варто, більшість прогнозів – є негативними. Тому орієнтуватися треба не лише на поновлення стосунків з Російською Федерацією, яке теж потрібне. Втрачені обсяги зовнішньої торгівлі треба компенсувати через поглиблення стосунків з іншими партнерами», – радить Нагірний.

Кремль пов’язує торговельну війну з Україною з підписанням асоціації з ЄС

Митний союз зачиняє для України двері, заявив у понеділок радник президента Росії Сергій Глазьєв. «Фактично по західному напрямку нам поставлено жорсткий бар’єр щодо інтеграції», – так оцінив Глазьєв підписання угод про асоціацію з ЄС з Україною, Грузією та Молдовою. За його словами, така угода унеможливлює приєднання цих країн до Митного союзу.

Одночасно Росія спробувала ініціювати підвищення мит для українських товарів, які продаються в Митному союзі. Однак це рішення заблокували Білорусь та Казахстан. Через позицію їхніх урядів на засіданні Євразійської економічної комісії не було ухвалене рішення про підвищення мит на українські товари. Володимир Нагірний вважає, що ці країни підтримають помірковану проукраїнську позицію через те, що й самі намагаються зменшити російський вплив на свої економіки, і розглядають як альтернативу Митному союзові – співпрацю з ЄС та з Китаєм відповідно. Між тим, експерт не виключає, що таким чином Білорусь і Казахстан ще й торгуються за фінансові преференції з боку Росії.

Андрій Новак
Андрій Новак

Загострення торговельних відносин між Україною та Росією стало закономірним наслідком угоди про асоціацію з ЄС, оскільки російське керівництво шукало тільки приводу для відмови від українських товарів. Про це Радіо Свобода заявив голова Комітету економістів України Андрій Новак.

«Я прогнозував, що підписання економічної частини Угоди про асоціацію України з ЄС стане приводом для торговельної війни. Це відбулося, причому вже на другий день після підписання. Однак маємо загальну тенденцію скорочення торгівлі між державами. Це викликано російським курсом на імпортозаміщення, який стосується передовсім України. І цей курс є незмінним. Незалежно від того, чи підтримує Україна російські політичні та економічні ініціативи, чи ні», – констатує пан Новак.

За півтора року обсяг українського експорту до Росії знизився на 4, 2 мільярда доларів на рік, і нині складає близько 3,7 мільярда, повідомив Держстат. Тому Андрій Новак не вважає, що останні торговельні санкції Росії матимуть для України катастрофічні наслідки. Водночас і він, й інші експерти констатують, що чимало українських виробників після попередніх торговельних воєн згаяли час, не займалися пошуком нових партнерів, бо робили ставку на Росію як на головного покупця й стратегічного партнера. Нині переважна більшість із них була змушена змінити свою точку зору, кажуть економісти.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG