Доступність посилання

ТОП новини

Євген Ясін: анексія Криму не найкращим чином позначилася на економічних показниках


Санкції Заходу, введені проти Москви у відповідь на агресію стосовно України і анексію Криму, загальмували зростання економіки і можуть привести до економічної ізоляції Росії. Про це у вівторок заявив Міжнародний валютний фонд (МВФ).

Фонд прогнозує, що відтік капіталу з Росії в 2014 році складе більше 100 мільярдів доларів США проти близько 60 мільярдів торік. Зростання російського ВВП, за підрахунками експертів МВФ, сповільниться до 0,2%. Ельвіра Набіулліна, голова Центрального банку Росії, також заявила, що зростання економіки не тільки незадовільне, а й ставить країну в складне становище.

Євген Ясін, авторитетний російський економіст, колишній міністр економіки, а нині науковий керівник Вищої школи економіки, вважає, що і до анексії Криму та ескалації конфлікту в Україні, економіка Росії демонструвала зниження темпів зростання.

– Чи стала анексія Криму ключовою причиною відтоку капіталу з Росії?

– Звичайно, анексія Криму не кращим чином позначилася на економічних показниках. Торік відплив капіталу склав 59 мільярдів доларів США, в 2012 – 80 мільярдів, а ще раніше 70 мільярдів. Нічого дивно в масштабах відтоку капіталу немає. Зараз відтік капіталу збільшується, але, крім Криму, в Росії знизилось зростання економіки, що є демонстрацією прояву інших кризових явищ.

– Чи зможе Росія відновити економічне зростання, продовжуючи зберігати Крим у своєму складі і продовжуючи проводити поточну політику по відношенню до України? У своєму недавньому виступі перед російськими послами Володимир Путін, на думку експертів, відповів на останні кроки українського уряду менш агресивно.

– Один мій знайомий сказав, що ніхто з майбутніх правителів Росії не зможе повернути Крим Україні. Мені здається, що бесіди на цю тему тільки сприяють загостренню ситуації. У своєму виступі перед послами і постійними представниками Путін не сказав нічого нового. І раніше в його виступах можна було бачити і жорсткість, коли на нього чинився тиск, і спроби пом’якшення обстановки.

– Наскільки ефективна, на ваш погляд, санкційна політика як така?

– Відносини Росії із Заходом стали псуватися з того моменту, як Росією були втрачені можливості, що з’явилися в 90-х роках. Захід демонстрував перемогу в «холодній війні», а російське керівництво намагалося показати, що до Росії так зневажливо ставитися не можна, що потрібно рахуватися, в тому числі з втратою колишнього статусу та імперськими амбіціями країни.

Ми (Росія і Захід – ред.) йдемо по драбинці, яка йде в глухий кут, у вкрай неприємний стан. Я не буду говорити, в якій мірі винна кожна зі сторін, але проблема у взаєминах існує. Потрібно серйозно думати про шляхи виходу з кризи – Росія все ж належить європейської цивілізації, а не знаходиться десь осторонь.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG