Доступність посилання

ТОП новини

Окупований Крим може стати одним із депресивних регіонів – соціолог


Алушта, 18 березня 2014 року
Алушта, 18 березня 2014 року

Київ – Держслужбовці та пенсіонери у Криму змін після анексії півострова Російською Федерацією не відчувають. Водночас, бізнес переживає колапс, кажуть підприємці. І незабаром кількість безробітних, за даними Міністерства праці і соціального захисту Росії, може зрости до сорока тисяч осіб.

Із часу, відколи Росія проголосила Крим своєю територією, життя людей на півострові майже не змінилось, переконана керчанка Наталія. Жінка працює у сфері юридичних консультацій і отримує пенсію, російську.

«Пенсія у мене збільшилась удвічі, це факт. Не тільки у мене, а й у мого чоловіка теж. Водночас, ціни на продукти теж зросли. У магазинах спочатку зникли деякі українські продукти, в основному, молочні, але зараз усе повернулось. Квартплата і комунальні послуги поки на місці, все на попередньому рівні – просто перейшли на рублі», – зауважує керчанка.

Наталія розповідає, що місцевим юристам потрібен був певний час, щоб перелаштуватися на російське законодавство, і не всім це вдалося: із більш ніж 20 нотаріусів у Керчі залишилось працювати сім. А українських туристів у Керчі і так майже не було – це одне із найвіддаленіших від материкової України кримських міст, додає жінка.

Найбільше від окупації постраждали підприємці і активісти – Ковальський

Держслужбовці і пенсіонери від окупації Криму майже не постраждали, погоджується координатор тамтешнього Євромайдану Сергій Ковальський, який наразі з міркувань безпеки виїхав із території півострова і зараз допомагає переселенцям звідти. Однак цього не можна сказати про підприємців. За словами Ковальського, близько 70% представників малого бізнесу, особливо такого, що пов’язаний із курортним сезоном, нині банкрути, а ціни виросли у два-три рази. Окрім того, всі податкові пільги, які обіцяли кримським підприємцям, з 1 липня скасували, і всі бізнесмени платять податки так само, як і в Росії, зауважує Ковальський.

Також, за його словами, гострим залишається питання безпеки: на півострові зараз активно поширюють листівки із закликами «здавати» ФСБ людей, що розмовляють українською або підтримують Україну.

«Всі активісти Євромайдану, які були, вже виїхали. А хто не зміг, то, на жаль, частина із них зникла, частина заарештована. Я знаю, що до всіх приходять повідомлення, і щодо мене теж, про порушення кримінальних справ», – говорить він.

Досі у Москві залишаються затримані ФСБ український режисер із Криму Олег Сенцов та троє його співвітчизників. Нещодавно міжнародна правозахисна організація Amnesty international оприлюднила інформацію, що Сенцова катували, змушуючи зізнатися в підготовці теракту.

Москва вже відмовилась від більшості інвестицій у Крим – соціолог

В окупації Крим існуватиме як один із депресивних регіонів Росії, вважає соціолог Євген Головаха. За його словами, Москва вже відмовилась від більшості своїх грандіозних планів інвестування Криму.

«Більше ніж на третину скорочені витрати за програмою розвитку Криму. Міністерству, що було створено там, обіцяли один бюджет, а там, здається, майже 30 мільярдів, а дали десь 18, тобто більш ніж на третину скоротили», – зазначає Головаха.

На його думку, зараз більшість кримчан залишаються у невизначеності, але надалі влада буде підтримувати той мінімум, що не буде викликати значного суспільного невдоволення. Найбільші групи ризику – бізнес півострова і сільське господарство.

Як заявляла раніше заступник міністра праці та соціального захисту Росії Тетяна Блінова, у Криму – близько 20,5 тисяч безробітних і близько 20 тисяч тих, хто перебуває під ризиком звільнення.

  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG