Доступність посилання

ТОП новини

В УПЦ (МП) проукраїнський розвиток на порядку денному – експерт


У понеділок, 7 липня завершиться відспівування та відбудеться похорон митрополита Володимира. Тим часом ієрархи Української православної церкви московського патріархату вже обговорюють хто стане його наступником. Саме від особи нового митрополита київського та всієї України залежить подальший перебіг діалогу з київським патріархатом та перспектива створення єдиної української православної церкви, зауважує експерт з релігійних питань.

Митрополит Володимир вів політику неузгоджену з пріоритетами патріарха Російської православної церкви Кирила. Він мав стиль керівництва, який дозволяв в Україні будувати зовсім іншу реальність, відмінну від церковного устрою, що панував у Москві, нагадує у коментарі Радіо Свобода релігієзнавець Андрій Юраш.

Тим часом в УПЦ (МП) сподіваються, що прейдешній предстоятель церкви продовжить справу об’єднання українського православ’я, каже прес-секретар митрополита Володимира Георгій Коваленко.

Ми поховаємо Блаженнішого, а потім священний Синод визначить дату, коли відбудеться собор єпископів Української православної церкви, який обере нового предстоятеля. Ми молимося, щоб Господь давав їм мудрість
Георгій Коваленко

«Ми поховаємо Блаженнішого, а потім священний Синод визначить дату, коли відбудеться собор єпископів Української православної церкви, який обере нового предстоятеля. Ми молимося, щоб Господь давав їм мудрість, і щоб церковний корабель так само як він йшов за Блаженнішого (це була ціла епоха – з 1992 року до 2014), продовжував свій шлях. І не тільки зберігав єдність, як це робив Блаженнішийй, а й була відновлена єдність українського православ’я», – зауважує у коментарі Радіо Свобода Коваленко.

Синод УПЦ (МП) усував проукраїнських діячів – Юраш

Утім, нині немає беззаперечної кандидатури на митрополичу кафедру, зауважує Андрій Юраш. За його словами, нині можливими залишаються три моделі обрання нового митрополита Київського. Не виключено, що Архієрейський собор обере кандидата, який представлятиме традиційну промосковську централізаційну позицію.

«Багато підстав щодо перспективності саме такої кандидатури став останній Синод УПЦ, на якому було прийнято кілька показових постанов – рішення про усунення від активного церковного спілкування персоналій, які явно були проукраїнськи налаштовані: юриста Київської митрополії пана Волинця, позбавлення права керувати нагородним відділом митрополита Олександра Драбинка і позбавлення керівництва Ужгородською академією архімандрита Віктора Бедя», – каже релігієзнавець.

Водночас, є ймовірність і того, що наступником митрополита Володимира стане поки що неусвідомлений у середовищі єпископату лідер, який об’єднає навколо себе більшість, що буде зорієнтована на діалог з УПЦ Київського патріархату та на створення нової церковної структури, що зможе об’єднати усі києвоцентричні сили українського православ’я, вважає Андрій Юраш.

Позиція Архієрейського не тотожна позиції Синоду – релігієзнавець
За словами експерта, очолити УПЦ (МП( може й людина, яка намагатиметься зберігати статус-кво. Тобто спробує продовжити на певний період стиль керівництва митрополита Володимира, який дозволяв співіснувати різним ідентичностям та ідеологічним виявам.
Найближчим часом відбуватимуться відкриті та приховані переговори, які викристалізують групи ієрархів, що лобіюватимуть своїх кандидатів, зауважує Андрій Юраш. Але, переконує він, позиція Архієрейського собору не може бути тотожною позиції Синоду.

У Синоді 7 з 9 постійних членів – це представники найконсервативнішої і найстаршої генерації ієрархів, чия свідомість, ментальність, ідеологія сформувалися, коли альтернативи московському центру не було
Андрій Юраш

«У Синоді 7 з 9 постійних членів – це представники найконсервативнішої і найстаршої генерації ієрархів, чия свідомість, ментальність, ідеологія сформувалися багато десятирічь тому, коли альтернативи московському центру не було. Натомість є абсолютна більшість ієрархів, які отримали світоглядні орієнтири в останні два десятиліття, в умовах незалежної України, які звикли до того, що у суспільстві існує плюралізм, що є незалежна Українська держава», – зазначає Юраш.

Андрій Юраш запевняє, що модель проукраїнського розвитку поставлять на порядок денний, але водночас він висловлює сумнів, що така модель переможе. Експерт нагадує, що місцеблюстителем УПЦ (МП) є митрополит Ануфрій призначений саме Синодом. Відтак найбільш ймовірним та прийнятним для більшості ієрархів експерт вважає обрання митрополитом київським перехідної особи, яка би нічого радикально не змінювала.

  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG