Доступність посилання

ТОП новини

Пропагандисти «оживили» жертву кримської «Юності»


Діана Сідельник
Діана Сідельник

Під час подій на сході України всі вже звикли до великої кількості брехні, якою щедро приправляють свої новини російські ЗМІ. Паралельно інформаційна війна ведеться і в соціальних мережах. Брехливі повідомлення вже не раз викривалися, але від того їх кількість не зменшується. Цього разу рупори пропагандистів дісталися до Криму. Під виглядом подій на сході України подаються резонансні трагедії, які до них ніякого стосунку не мають. Оскільки відбулися вони набагато раніше і не в зоні АТО, а на півострові, притому задовго до його окупації.

Як приклад того, як представники «київської хунти» розправляються на сході з маленькими дітьми, пропагандисти використовують ось цю фотографію.

Вона вже тиждень «гуляє» Інтернетом. Автори фото стверджують, що дівчинка, зображена на ньому, була вбита 19 червня у Слов'янську. Під ним уже накопичилися сотні гнівних коментарів із прокльонами на адресу України та її влади. Серед них чимало коментарів залишили й кримчани. Хоча вони, в першу чергу, мали б розгледіти підступ і висловлювати своє обурення авторам цього «витвору», а не «хунті». Оскільки зображена на фото дівчинка загинула набагато раніше, і не в Слов'янську, а в Криму! Обставини її загибелі викликали резонанс на всю країну. Ця трагедія стала однією з найгучніших на півострові подій весни минулого року.

Ті, хто мають хорошу пам'ять, або просто вміють гуглити події та факти, без зусиль переконаються, що дівчинку, яка загинула за версією пропагандистів, у Слов'янську, звуть Діаною Сідельник. І загинула вона зовсім не там.

Її життя обірвалося навесні минулого року після того, як їй не пощастило вийти на балкон дитячого протитуберкульозного санаторію «Юність» у Сімеїзі, де вона відпочивала разом з групою дітей. Балкон виявився аварійним, не витримав ваги дітей і впав із четвертого поверху разом з ними. Діана, яка впала з нього, отримала множинні травми. Лікарі боролися за її життя, але врятувати не змогли.

Кримська прокуратура тоді відкривала кримінальне провадження за цим фактом і виявила, що причиною обвалення балкона і смерті дівчинки стала недбалість працівників санаторію та місцевих чиновників, які не подбали про безпеку дітей-відпочивальників.

Батьки покійної Діани живуть у Львові. Вони вже висловили своє обурення у місцевих ЗМІ з приводу поширюваної інформації про їхню дочку, яка, за їхніми словами, ніколи не була в Слов'янську. Однак до суду на її розповсюджувачів вони подавати не збираються. Оскільки біль від втрати дитини ще свіжий.

Психологи стверджують, що фотографії убитих дітей завжди викликають у глядачів загострені почуття гніву й осуду. На це і розраховують пропагандисти, поширюючи подібні історії.

Першою про цю історію розповіла співзасновник сайту StopFake, створеного з початком подій на сході України під егідою Києво-Могилянської академії, Марго Гонтар.

Вона стверджує, що за час роботи сайту їй неодноразово доводилося викривати історії, пов'язані з дітьми, провину за смерті яких приписували українській армії. «Ці смерті насправді були, але набагато раніше і або не в Україні, або не в зоні проведення АТО. Я пов'язую це з тим, що дійсно смерті дітей викликають у людини активніше засудження, ніж смерть дорослого. Тому що дорослий начебто і міг заслуговувати на смерть, виходячи з чиїхось суб'єктивних суджень, а діти смерті не заслуговують, тому що це діти. Подібні історії запускаються російською пропагандою в розрахунку на те, що вони зустрінуть відповідну оцінку в тих, хто цю інформацію отримуватиме», – пояснила Гонтар сайту Крим.Реалії.

«Київській хунті» приписують вбивство дворічної давності

Це не поодинокий випадок, коли в цілях пропаганди використовувалися історії, які відбулися в Криму. Відразу ж після кривавих подій на Євромайдані в Києві минулої зими в соцмережах з'явилося ось таке фото.

Володимир Карпенко
Володимир Карпенко

На ньому зображений молодий співробітник нині ліквідованого в Україні спецпідрозділу «Беркут». Вина за його загибель, судячи з напису під фото, покладається на учасників і прихильників Євромайдану. Фото також активно і гнівно коментувалося, зокрема й кримчанами. Однак прокляття знову сиплються не за адресою.

Зображений на фото правоохоронець – севастополець. І дійсно, був убитий. Але не активістами Євромайдану, а задовго до протестних подій у Києві. Загиблого звали Володимир Карпенко. Він був застрелений у під'їзді власного будинку п'яним 22-річним сусідом Андрієм Кривченковим 1 жовтня 2012 року.

У вересні минулого року Гагарінський районний суд Севастополя визнав Кривченкова винним за двома статтями Кримінального кодексу України – ст. 118 (перевищення меж необхідної оборони) та ч. 1 ст. 263 (незаконне зберігання вогнепальної зброї). Йому було призначене покарання у вигляді двох років позбавлення волі.

Ця історія теж була досить гучною в Криму. Про неї розповідали всі кримські та центральні канали. Але, судячи з нинішньої реакції кримчан, дійових осіб обох резонансних історій вони вже забули. Незважаючи на те, що відбувалося це все поруч з ними, на їхній землі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG