Доступність посилання

ТОП новини

Генсекретар НАТО: незаконні дії Росії надихають інші авторитарні режими


Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен перебуває у Вашингтоні з останнім на цій посаді візитом. У вівторок він зустрічається в Білому домі з президентом Бараком Обамою. Расмуссен, якого в листопаді змінить на посаді глави Північноатлантичного альянсу колишній прем'єр-міністр Норвегії Єнс Столтенберґ, використовував поїздку також для того, щоб представити в Атлантичній раді у Вашингтоні своє бачення майбутнього НАТО.

На думку Расмуссена, Альянс повинен бути готовий відбити будь-яку загрозу:

«Ми оточені конфліктами, небезпеками, авторитарними режимами, – сказав він. – Від нестабільності на Близькому Сході до територіальних диспутів в Азії і ревізіоністської Росії, яка ламає міжнародні правила і руйнує довіру».

За словами генсека НАТО, «Росія не просто намагається відтворити сферу впливу ­– вона завдала небезпечного удару по системі міжнародних правил, яку ми створювали десятиліттями, і її незаконні і нелегітимні дії надихають інші авторитарні режими наслідувати її приклад».

Расмуссен зазначив, що члени Альянсу «повинні бути впевнені у своїх цінностях, зміцнити нашу готовність відобразити загрози і трансатлантичні зв'язки, які залишаються основою міжнародного порядку».

Андерс Фоґ Расмуссен переконаний, що Північноатлантичний альянс не може дозволити собі бути одновимірним, зосередившись на конфлікті в Європі та ігноруючи при цьому загрози в Африці, на Близькому Сході чи в кіберпросторі. На його думку, кризи в Україні і в Іраку серйозно вплинуть на саміт НАТО, який відбудеться на початку вересня в Уельсі.

Російська агресія проти України поставить у фокус питання колективного захисту, –сказав Расмуссен. – Я сподіваюся, що ми зможемо прийняти план готовності, який дозволить нам швидко відреагувати у разі потреби захистити наших союзників».

Дії Росії щодо України Расмуссен назвав «гібридною війною» – поєднанням традиційних методів і «більш витончених таємних військових інформаційних операцій, а також операцій з дезінформації».

«Використання гібридної війни проти союзників НАТО – це ризик, – додав він. – Наприклад, прибалтійські республіки – Росія зберігає за собою право на інтервенцію для захисту прав російськомовних громад».

Однією з ключових проблем НАТО є скорочення бюджету, однак, як стверджує Расмуссен, тенденція вже змінилася, і деякі країни висловили готовність збільшити свій внесок у зміцнення Альянсу.

«Я очікую, що на саміті в Уельсі лідери заявлять про готовність змінити курс щодо оборонних витрат, – заявив він, – і підтримати це конкретними діями. Естонія, наприклад, незважаючи на важку економічну кризу, довела, що це можливо, приєднавшись до США, Греції та Великобританії як союзника, який вкладає як мінімум 2% від ВВП в оборону».

«Я вітаю заяви Латвії, Литви, Польщі, Румунії і Туреччини про готовність зробити те ж саме, – продовжив Расмуссен. – Якби всі європейські союзники вклали цього року в оборону 2% від їх ВВП, у нас були б додаткові 90 мільярдів доларів – це сукупний оборонний бюджет Німеччини, Італії, Нідерландів та Норвегії. Я не наївний і знаю, що ми не доб'ємося цього за один день ... Я дуже добре знаю, що збільшити витрати на оборону ніколи не є легким завданням. Але перед обличчям тих загроз, які стоять перед нами, це є необхідністю».

Расмуссен також представив своє бачення того, як можна підсилити НАТО: як шляхом зміцнення економічних зв'язків, так і через зміцнення особистих зв'язків лідерів, розширення програм обміну студентами, науковими фахівцями, тощо.

«Торгівля заохочує добробут, що не заохочуючи при цьому конфлікти, оскільки люди не хочуть ризикувати своїм добробутом. Спільно Північна Америка і Європа представляють найсильніший економічний блок, але я вважаю, що потенціал економічного співробітництва реалізований не повністю», – сказав генсекретар Північноатлантичного альянсу.

На думку Расмуссена, наступним кроком будуть нові трансатлантичні торговельні угоди, які анулюють тарифи і відкриють нові ринки.

При обговоренні питання економіки Расмуссен торкнувся теми Росії і енергетичної залежності європейських країн: «Як ми бачимо у випадку з Україною, Росія цілком здатна перекрити крани. Європейські народи вже більш активно намагаються зменшити свою залежність від Росії. Ми повинні знайти нові способи видобутку і поширення енергії, відкрити свої ринки один для одного. Тому що якщо ти і знаходишся від когось в залежності – краще бути в залежності від своїх друзів».

На питання, чи не використовує НАТО Росію як «лякала», щоб вдихнути нове життя в Альянс, Расмуссен відповів: «Я б сказав, що Росія сама створює зараз дуже специфічну картину», додавши, що якраз в НАТО за останні 20 років зробили багато чого для того, щоб розвинути «конструктивну співпрацю» з Росією.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG