Доступність посилання

ТОП новини

Щоб заспокоїти Росію, Бжезінський пропонує закрити для України двері НАТО


Збігнев Бжезінський
Збігнев Бжезінський

Що радять американським сенаторам? Традиційно слухання в Сенаті чи Конгресі складаються з двох частин – на першій виступають урядовці, що звітуються перед законодавцями, на другій – експерти, які дають поради. Під час слухань в Сенатському Комітеті з закордонних відносин у середу, 9 липня, в якості фахівців з російсько-українського питання виступили колишній радник президента Картера, а нині – один з керівників вашингтонського Центру стратегічних та міжнародних досліджень Збігнев Бжезінський та Стівен Хадлі, у минулому – радник з нацбезпеки Президента Буша молодшого, а нині – керівник компанії RiceHadleyGates.

Збігнев Бжезінський змалював три можливі сценарії подальших дій Росії. У першому - Москва виявляє мудрість та припиняє наступ на суверенітет України та її економіку. Але для досягнення цього Бжезінський рекомендує Заходу по суті залишити Україну в «сірій» зоні між ЄС та Росією, у першу чергу, – зачинити двері НАТО для України.

В письмовій промові, яка є на веб-сторінці Комітету, міститься наступна порада експерта:

«По суті, заради компромісу Росія має припинити усі спроби дестабілізувати Україну з середини, не говорячи вже про те, аби покінчити з усіма погрозами повномасштабного військового вторгнення. А також – мусить встановитися певне розуміння між Сходом та Заходом, яке містить мовчазну згоду про те, що Україна буде дуже довго рухатися до членства в ЄС. І треба чітко заявити усім зацікавленим сторонам, що Україна не прагне, а Захід не планує надавати Україні членство в НАТО».

На самих слуханнях, на прохання сенаторів, експерт свою позицію щодо відмови Україні в членстві в НАТО роз’яснив:

«Якщо з’явиться шанс досягти компромісу, я думаю, що можна домовитися з українцями про те, що їм не будуть у майбутньому пропонувати членство в НАТО. Можна ж зрозуміти занепокоєння росіян, якщо подивитися на мапу. Членство в НАТО створить величезну зону там, де традиційно існувала Російська імперія, а також – нову геополітичну ситуацію, з якою, я думаю, росіяни ніколи не змиряться».

Другий сценарій – Росія продовжує дестабілізацію України. У такому разі – подальші санкції. І третій шлях – введення російських військ через кордон. На думку колишнього радника з національної безпеки, будь-який раціональний російський лідер цього ніколи робити не буде.

«Абсолютно зрозуміло, що у разі широкомасштабного російського вторгнення, українці будуть чинити тривалий спротив. Ризик війни в міських умовах означатиме необхідність окупації великих міст, в першу чергу, самого Києва. Про це жоден російський лідер не зможе навіть подумати. Це триватиме довго, коштувати багатьох життів і обернеться повною катастрофою і для України, і для Росії», – заявив він під час свого виступу.

У письмовій промові містилося формулювання, яке хоча чітко не говорило, що українцям не треба допомагати зброєю, тим не менш, давало змогу припустити, що Україна, на думку Бжезінського, з ворогом має боротися самостійно – допомога, можливо, надійде в разі повномасштабної агресії:

«У цих умовах (повномасштабної військової агресії – ред.) важко припустити, що Захід залишиться повністю пасивним. Якщо опір з боку України буде тривалим та потужним, посилиться тиск на країни-члени НАТО з вимогою надати різноманітну підтримку українцям, роблячи таким чином конфлікт тривалішим та дорожчим для агресора».

Ця позиція Бжезінського викликала запитання в сенаторів. Голова комітету Роберт Менендес поцікавився, а чому б не надати українцям зброю та інше військове обладнання?

Ось що відповів колишній радник з національної безпеки:

«Якщо українцям потрібна зброя для захисту, ми маємо її надати, але так, щоб це не давало їм можливості переходити у наступ. Росіяни будуть використовувати будь-яке надання зброї США українцям як ознаку створення загрози їхній безпеці. Якщо ми будемо дуже чітко формулювати, яким саме чином ми можемо допомогти українцям, це збільшить їхні можливості захищатися самим, а особливо захищати свої міста. І це збільшить ціну, яку росіяни будуть змушені заплатити за захоплення великих українських міст. Цей тривалий конфлікт матиме політичні та фінансові наслідки, налаштує громадську думку проти Росії. І це має змусити будь-який раціональний уряд Росії двічі подумати щодо застосування цього сценарію».

Також у тексті промові міститься фактично порада експерта на звертатися у найближчому часі до питання Криму, а сама оцінка дій Росії дає можливість припустити, що Бжезінський засуджує те, як Росія анексувала Крим, а не сам факт анексії.

«Питання Криму залишиться поки що не вирішеним. Але це буде постійним нагадуванням, що шовіністичний фанатизм не є найкращою базою для вирішення великих та складних завдань».

Колишній радник президента Буша молодшого Стівен Хадлі багато в чому з Бжезінським не погодився. На його думку, усе, що робить Путін в Україні, а раніше робив в Грузії, спрямоване на одне – не дати цим країнам увійти до ЄС та НАТО. Хадлі вважає, що Україну та ніші країни регіону треба якомога швидше прийняти до ЄС, тримати двері НАТО відчиненими, а також – надати Україні та іншим країнам, що можуть стати мішенню російської агресії, військову допомогу вже зараз, не чекаючи повномасштабного вторгнення.

«Ми маємо посилювати можливість України захищати себе, як і інші країни, які перебувають під ризиком російської агресії. Питання розширення НАТО зараз не розглядається. Українці про це не питають. Для них вступ до НАТО буде тривалою процесом, забере кілька років. Але я також не хотів би чітко заявляти про те, що двері НАТО для України зачинені. Я б не хотів винагороджувати Путіна за його дії. І я думаю, що ми маємо дотримуватися принципу, що країни мають право самі вибирати, до яких союзів вступати, без тиску, погроз та використання сили», – заявив Хадлі.

Також Хадлі порадив не затягувати з введенням наступного раунду санкцій проти Росії, хоча й визнав, що координація дій в цьому питанні з ЄС є важливою:

«Якщо Європейський Союз не прийме рішення щодо санкцій 16 липня, ми будемо змушені застосовувати санкції в односторонньому порядку. Але я сподіваюся, в такому випадку ми зможемо домовитися з Меркель, що США застосують санкції першими, а вона зробить все можливе, щоб європейці пішли за нами».

На думку Хадлі, санкції є лише одним з багатьох інструментів тиску на Кремль. Не меншого значення він надав дотриманню єдності між США та її союзниками, яких намагається розколоти Москва, та всебічній – військовій, фінансовій, дипломатичній – підтримці України.

Якщо Росію не зупинити в Україні, сказав він, Путін піде далі. Наступними жертвами агресії стануть Балтійські країни, а далі дійде черга і до Європейського Союзу.

«Ми знаємо, що він (Путін – ред.) культивує відносини з екстремістськими партіями Європи, особливо з правими радикалами. Ці екстремістські партії мають одну спільну мету – вони проти Європейського Союзу. Дестабілізація ЄС може бути привабливою й сама по собі. Але це також змусить ЄС переключитися на боротьбу за власне виживання та відволіктися від спроб залучити до своїх лав Україну, Молдову, Грузію та інші країни, що знаходяться між Європейським та російським Євразійським Союзом», – зазначив експерт у своїй промові.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG