Доступність посилання

ТОП новини

Страсбурзький суд терміново розгляне справу Развозжаєва, викраденого в Києві


Москва – 11 липня стало відомо, що Європейський суд з прав людини ухвалив рішення про розгляд скарги російського опозиціонера Леоніда Развозжаєва в пріоритетному порядку і надіслав урядам Росії і України низку питань з цього приводу. Адвокати Развозжаєва наголошують, що серед іншого суд цікавить, яким чином в жовтні 2012 року росіянин потрапив із України до Росії.

Адвокати Леоніда Развозжаєва звертають увагу на той факт, що їхня скарга в Європейському суді з прав людини буде розглянута не тільки в пріоритетному порядку, але і терміново. Уряди України та Росії повинні відповісти на поставлені судом запитання протягом 2 місяців, а не чотирьох, як це відбувається зазвичай. Захист опозиціонера наполягає, що в жовтні 2012 року Развозжаєв був викрадений в Києві і незаконно доставлений до Росії.

За словами одного з його адвокатів Ганни Ставицької, порушені і російські, і міжнародні процесуальні норми, тим більше, що в українській столиці Развозжаєв звернувся до представництва комісаріату ООН у справах біженців.

«У тому випадку, якщо людина подала клопотання про статус біженця, то до тих пір, поки це питання не вирішиться, вона не може бути екстрадована на територію іншої держави. Таким чином, ніяк Развозжаев не міг потрапити на територію Росії з території України без дозволу компетентних органів», – зазначила Ставицька.

Як Развозжаєв перетинав кордон?

Інший адвокат Развозжаева Дмитро Аграновський звертає увагу на те, що і українським, і російським чиновникам належить дати відповідь на конкретні запитання, поставлені Страсбурзьким судом.

Коли, де і як він перетнув кордон. Там треба дуже конкретно на це відповісти
Дмитро Аграновський

«Уряд Росії, й уряд України, – тому що питання до них обох, – повинні відповісти, яке розслідування вони провели за фактом викрадення Развозжаєва. Наприклад, коли, де і як він перетнув кордон. Там треба дуже конкретно на це відповісти», – зауважив Аграновський.

Зоя Свєтова була в числі правозахисників, які відвідали Леоніда Развозжаєва в російському СІЗО через кілька днів після його появи в «Лефортово». За словами Свєтової, Развозжаєв повідомив правозахисникам, що його викрали в Києві, а потім перевезли в Брянську область. Спецслужби якої країни стояли за викраденням – можна тільки здогадуватися.

Російські спецслужби вже давно співпрацюють зі спецслужбами різних країн, коли вони викрадають людей
Зоя Свєтова

«Говорили про те, що російські спецслужби вже давно співпрацюють зі спецслужбами різних країн, коли вони викрадають людей. Адже відомо багато випадків, коли туркменських, узбецьких опозиціонерів таким чином викрадали на території Росії на прохання їхніх спецслужб і вивозили в ці країни», – сказала Свєтова.

Відповіді на логічні запитання?

У 2012 році відразу ж після викрадення Леоніда Развозжаєва роз’яснень з боку української влади очікували структури ООН і Євросоюзу, які займаються питаннями біженців, а також російські та українські правозахисники і опозиціонери.

Цікаво, що нинішній керівник України Арсеній Яценюк в жовтні 2012 року поряд з іншими лідерами опозиції і представниками міжнародних організацій у зв’язку з викраденням Развозжаєва теж вимагав роз’яснень компетентних органів, які у той час були підпорядковані команді Віктора Януковича. Як буде вирішена ця колізія з українського боку – поки незрозуміло, проте рішення ЄСПЛ у справі Развозжаєва, яке має бути всередині вересня, чекають по обидві сторони кордону. Це може стати прецедентом, який, можливо, вплине на ситуацію з Надією Савченко. І, зокрема, змусить російські компетентні органи відповісти на логічне запитання – як українська військова із полону бойовиків угруповання «ЛНР» потрапила в СІЗО російського Воронежа?

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG