Доступність посилання

ТОП новини

США втратили шанс підштовхнути Росію до НАТО


Джеймс Бейкер, колишній держсекретар США

Після похорону Едуарда Шеварднадзе у світі аналізують політичну спадщину глави МЗС СРСР. Колишній держсекретар США Джеймс Бейкер в ексклюзивному інтерв'ю «Голосу Америки» назвав свого колишнього колегу Шеварднадзе архітектором мирного закінчення «холодної війни». Він згадує, як Шеварднадзе разом із Горбачовим виступили проти застосовування сили, коли розпадався Радянський Союз. Бейкер також розповів про упущені шанси Америки після розвалу СРСР.

Джеймс Бейкер обіймав посаду держсекретаря США у час розвалу Радянського Союзу. Розповідаючи про співпрацю з міністром закордонних справ СРСР, Бейкер називає Едуарда Шеварднадзе переконаним комуністом, який вчасно зрозумів, що радянська система не працює на благо народу і потребує радикальних змін. Всупереч жорсткому радянському режиму пан Шеварднадзе – каже Бейкер – рішуче підтримував так звані «нові підходи» Михайла Горбачова, відомі як гласність і перестройка.

«Знаєте, прихильники жорсткого режиму в Радянськму Союзі дуже і дуже тиснули на Шеварднадзе і Горбачова, але вони витримали цей тиск. Вони обоє, на мій погляд, продемонстрували надзвичайну політичну мужність», – розповідає Бейкер.

За його словами, сьогодні ім'я Шеварднадзе у Росії не має багато підтримки, тому що чимало росіян вважають його і Горбачова зрадниками, які розвалили супердержаву. Таку позицію Бейкер пов`язує з важким переходом Росії від авторитарної влади до демократії:

«Падіння СРСР дозволило мільйонам людей в Центральній і Східній Європі та в колишніх республіках Радянського Союзу відчути, що таке свобода, можливість демократії, що таке вільна торгівля. Я впевнений, що історія розставить все на свої місця і покаже, ким ці політики були насправді».

З огляду на те, що відбувається на теренах колишнього Радянського Союзу останнім часом, зокрема на кризу в Україні і зростання авторитаризму, колишній Держсекретар припускає, що США напевне упустили шанс, коли могли підштовхнути входження Росії до НАТО.

«Я думаю, тоді була можливість, десь у 1993 або 1994 році... я навіть написав про це статтю у «New York Times», в якій сказав, що якби Росія по-справжньому стала демократичною і перейшла на вільну торгівлю, у НАТО повинно було знайтись місце для Росії. Бо на той час Альянс розглядався більш як політичний союз, а не військовий. Мені шкода, що цього не трапилось, і можливо, це упущена можливість», – згадує свій дипломатичний досвід екс-держсекретар США.

Якщо у світі Шеварднадзе вважається значущою політичною фігурою, то на батьківщині політика сприймають дуже неоднозначно. Грузинський уряд за президента Шеварднадзе асоціюється зі зростанням корупції, що власне і призвело до імпічменту глави держави у 2003 році.

Утім за словами екс-держсекратаря США, це жодним чином не зменшує важливої ролі Шеварднадзе у закінченні «холодної війни». «Ми починали працювати як опоненти, а закінчили як друзі. ... І до кінця, поки тривали наші відносини, ми з ним не конфліктували, а співпрацювали», – з повагою згадує свого колишнього радянського колегу Джеймс Бейкер.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG