Доступність посилання

ТОП новини

Архів СБУ відкрив доступ до документів, які в Росії зберігають під грифом «секретно»


Архів Служби безпеки України відкриває доступ до документів, які в Росії досі зберігаються під грифом «Совершенно секретно», повідомили у прес-центрі Центру досліджень визвольного руху.

За повідомленням, український архів, який зберігає документи КГБ, виклав у вільний доступ документ 1937 року про діяльність японської агентури в СРСР, до якого російський суд відмовив у доступі.

«Хоча б через суд російський історик Сергій Прудовський намагався добитися права ознайомитися із документом 77-річної давності, втім в Росії це виявилося неможливим. Водночас в Україні доступ до матеріалів КГБ знову відкрито. Тож архівісти Архіву СБУ, прочитавши у Facebook судову тяганину історика, вирішили допомогти російському досліднику, і виклали даний документ у відкритий доступ», – йдеться в повідомленні.

Як повідомив директор Архіву СБУ Ігор Кулик, у документі характеризується агентурна обстановка на Далекому Сході, аналізуються методи вербування агентів з числа білогвардійців японськими спецслужбами та описується підривна діяльність цієї агентури на території СРСР. Також там містяться короткі характеристики білогвардійських організацій таких як «Далекосхідний військовий союз», «Всеросійська фашистська партія».

«Загалом інформація з документу має лише історичну цінність, тому в Україні доступ до нього не може бути обмеженим. Ми вирішили допомогти російському історику, який добивався права на доступ через суд, і оприлюднили цей документ в Інтернеті», – розповів Ігор Кулик.

У прес-центрі нагадали, що цього року відновлено вільний доступ до розсекречених у 2008-2010 роках документів колишньої радянської спецслужби – ЧК-НКВД-КГБ, які зберігаються в архіві СБУ.

XS
SM
MD
LG