Доступність посилання

ТОП новини

Вдова Литвиненка вважає, що тепер назвуть убивць її чоловіка


Марія Литвиненко, вдова Олександра Литвиненка
Марія Литвиненко, вдова Олександра Литвиненка

Лондон – У Великій Британії 31 липня розпочинає роботу відкрите громадське розслідування справи про убивство Олександра Литвиненка – росіянина, який загинув від радіоактивного отруєння 8 років тому. Раніше слідство британської поліції назвало російського громадянина Андрія Лугового головним підозрюваним у справі, але Росія відмовилася видати Лугового для суду в Британії.

Вдова загиблого Марина Литвиненко вважає, що громадське розслідування – це її головна надія на досягнення справедливості. Її мета полягає у тому, щоб були названі ті, хто убив Олександра Литвиненка і хто віддав наказ про убивство.

«Чи то був би суд, чи судове дізнання, чи громадське розслідування – я готова на будь-що, бо ми матимемо якийсь вердикт, правду про те, хто стоїть за цим злочином. Це може допомогти запевнити людей, що подібне не повториться», – сказала вдова загиблого в інтерв’ю британському телебаченню.

Лондонський Скотланд ярд свою роботу зробив уже давно. Слідчі заявили, що росіянин Андрій Луговий на одній із зустрічей у Лондоні з Олександром Литвиненком восени 2006 року підклав йому отруту – радіоактивний полоній. Слідство називає ще одного учасника тих подій – росіянина Дмитра Ковтуна.

За сприятливих обставин підозрювані мали би постати перед судом, що визначив би, чи докази свідчать про їхню вину, чи ні. Але російські лідери не лише відмовилася від екстрадиції своїх громадян, але й посприяли тому, що Андрій Луговий здобув мандат депутата російського парламенту. Сам він завжди відкидав свою провину, хоча слідчі стверджують, що радіоактивний слід веде саме до нього.

Лондон також не хотів відкритості

Британський уряд довго відмовлявся проводити відкрите громадське розслідування з кількох причин: одна з них полягає у тому, що покійний Олександр Литвиненко співпрацював з британськими спецслужбами. У пресі повідомляли, що він допомагав простежувати таємні російські гроші у міжнародних фінансових потоках. Міністерство внутрішніх справ у Лондоні намагалося уникнути оприлюднення подробиць роботи спецслужб.

Іншою майже визнаною причиною було намагання Британії залишити позаду напруженість у взаєминах із Росією. Марина Литвиненко наполягає на тому, що її прагнення до справедливості не пов’язане з політичними обставинами.

«Це сталося сьогодні, коли у світі дуже складні взаємини між Росією та міжнародною спільнотою на Заході. Тепер моя справа постала у зовсім іншій перспективі. Але я впевнена, що розслідування не пов’язане з цими обставинами. Громадське розслідування мало відбуватися у будь-якому випадку. Час оголошення просто збігся, але обставини викликають дуже сильні емоції особливо у мене», – сказала Марина Литвиненко на прес-конференції одразу після оголошення про громадське розслідування.

Вона також повторює, що усвідомлює подальші можливі труднощі. Насамперед, цей процес напевне триватиме багато місяців і його вартість для британського уряду сягатиме ймовірно шестизначних цифр.

А політичних проблем уникнути буде дуже важко, бо зараз надто багато ознак причетності спецслужб, а також, можливо, вищого російського керівництва. Якщо ці підозри будуть офіційно підтверджені, то буде змушений реагувати не лише президент Путін, але й лідери інших країн, яким вже зараз важко подавати йому руку.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG