Доступність посилання

ТОП новини

Нова влада боротиметься з корупцією чи імітуватиме боротьбу?


Засідання Верховної Ради, Київ, 31 липня 2014 року
Засідання Верховної Ради, Київ, 31 липня 2014 року

Київ – Активістів Майдану та представників громадськості з регіонів залучають до боротьби з корупцією. Про це заявили у п’ятницю в СБУ та в Державній фіскальній службі. Активістам пропонують не лише повідомляти про корупційні факти, але й обіймати посади в антикорупційних відділах контрольних органів. Проте частина з них вважає, що зміни податкової політики не сприяють зменшенню корупції, та наводять конкретні корупційні схеми, які представники колишньої влади намагаються, на думку активістів, відродити за влади нової.

Валентин Наливайченко
Валентин Наливайченко

Служба безпеки та інші відомства залучають до боротьби з корупцією представників громадськості, зокрема – активістів Майдану, запевнив журналістів під час Антикорупційного форуму глава СБУ Валентин Наливайченко.

В регіонах прибрали «смотрящих», з’являтимуться нові – будемо «виштовхувати». Щоб їх не було
Валентин Наливайченко

«Важливо зламати міф у суспільстві, міф, що нібито не бере зараз громадськість участі в боротьбі з корупцією. Бере! Механізми, які запропоновані, треба використовувати. На роботу до влади треба приходити. Створена комісія з кадрового очищення фіскальної служби – це супер-механізм. Але якщо не прийдуть представники громадськості – нічого не зміниться. Так само діємо в СБУ, – розповідає керівник відомства. – В Одесі змінили керівництво, в Дніпропетровську, в регіонах прибрали «смотрящих», з’являтимуться нові – будемо «виштовхувати». Щоб їх не було – запрошуємо громадськість: приходьте ті, хто хоче подивитися в очі корупції й перемогти».

У центральному апараті СБУ в Києві вже працюють троє людей з Майдану, запевнив Наливайченко: «Троє майданівців: працюють в управлінні боротьби з корупцією центрального апарату, заступниками начальників управлінь».

Представник антикорупційного комітету: якщо влада не працюватиме чесно – будуть нові заворушення

Про намір боротися з корупцією по-новому, а не імітувати боротьбу, як раніше, говорять і в Державній фіскальній службі. Так, керівник служби Ігор Білоус на ініційованому його відомством антикорупційному форумі вислухав пропозиції громадських організацій щодо того, як зменшити корупційні ризики в податковій системі.

Ми зрізували і зрізуватимемо податкові пільги. Є бізнеси, які тією чи іншою мірою працюють не на користь Україні
Ігор Білоус

«Ми зрізували і зрізуватимемо податкові пільги. Є бізнеси, які тією чи іншою мірою працюють не на користь Україні. Закон не завжди дає змогу адресно змінювати оподаткування конкретного підприємства, скасувати пільги тощо. Але ми подивимося, що ми можемо зробити», – запевнив Ігор Білоус громадських активістів, відповідаючи на запитання представників «Правого сектору» про корупційні пільги з відшкодування ПДВ, якими, на їхню думку, користуються проросійські видавництва та інші підприємства, пов’язані з північним сусідом.

Одну з антикорупційних пропозицій посадовці взяли на озброєння одразу ж. Представники волонтерських рухів, які допомагають силовикам в зоні АТО, нагадали, що з 2015 року кошти для військових, які вони збирають, оподатковуватимуться, як і вся благодійність. Ігор Білоус зауважив, що фіскальна служба позбавлена законодавчої ініціативи, але вони запропонують Кабмінові подати законопроект про неоподаткування благодійності на потреби армії та силовиків. Щоб прискорити процедуру, депутат від УДАРу Оксана Продан зголосилася розробити й подати такий законопроект до парламенту.

Між тим частина громадських активістів, яких держава запросила боротися з корупцією, далекі від оптимізму. Так, Олексій Жеребко, заступник голови антикорупційної комісії при Міністерстві доходів і зборів, пояснює, що нові податкові ініціативи держави не сприяють більшій прозорості державних фінансів та подоланню корупції. Як приклад – він наводить затверджений парламентом півторавідсотковий «воєнний» податок.

«Податок із фізичних осіб на посилення Збройних сил – це хибний шлях. Згадайте: нещодавно Верховна Рада виділила собі 92 мільйони гривень на заміну кнопок (системи для голосування – ред.) За ці кошти можна придбати 18 тисяч якісних бронежилетів. Тобто для всіх, кому їх досі бракує в зоні АТО. Кошти є! Але на кнопки – на бронежилети немає. І цей фінансовий тягар перекладають на людей замість того, щоб змінити систему оподаткування та створити сприятливий інвестиційний клімат. Така політика невдовзі призведе до чергових масових заворушень», – каже він.

Попри зміну влади, в Україні є цілі галузі, де ризик корупції залишається надзвичайно високим. На цьому наголошує, зокрема, Тетяна Чорновол, активістка Майдану, а нині урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики. У своєму блозі Чорновол розповіла, що днями зустріла в коридорах Кабміну колишнього віце-прем’єра й міністра палива та енергетики Юрія Бойка. Чорновол називає його «куратором енергетики під час усіх пришесть Віктора Януковича». І припускає, що екс-віце-прем’єр приходив до когось із посадовців, аби досягнути кулуарних домовленостей щодо газового сектору: «наприклад – вкрасти в «Нафтогазу» газ вартістю два мільярди доларів, …оскільки в часи Януковича вони цю схему не довели до кінця».

На думку Чорновол, про відродження окремих корупційних схем свідчить і той факт, що суд нещодавно випустив на свободу екс-керівника «Нафтогазу» Євгена Бакуліна, якого звинувачують саме в розкраданні бюджетних коштів.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG