Доступність посилання

ТОП новини

Третя стадія Путіна найнебезпечніша – Маша Ґессен


Російська журналістка та публіцист Маша Ґессен переконана, що Путін знаходиться у третій стадії свого правління, і вона є найнебезпечнішою.

«Перша стадія режиму Путіна, яка тривала, можливо, перші п’ять років, була витрачена на зруйнування демократичних ідей 90-х років. Це було дуже систематично: він скалічив електоральну систему, Кремль узяв під контроль ЗМІ. Протягом п'яти років кожен рівень виборчої системи був або повністю скасований, як, наприклад, вибори губернаторів, або трансформований до невпізнання. Потім настав період достатку, після якого вступив в силу ефект метастаз, в системі сформувався баланс страху й сили, влади грошей».

«Останні два роки ми вже живемо в періоді політичного придушення, який призвів до війни з Україною – це єдине правильне визначення – війна між Росією і Україною. Все це веде до агонії залишків незалежної преси в Росії, а також до придушення політичного дисидентства», – заявила Маша Ґессен.

Маша Ґессен вважає, що Росія роздмухує ідею цивілізаційного конфлікту. Нинішній ідеолог Путіна Олександр Дугін переконаний, що західна цивілізація погрожує нав’язуванням своїх цінностей всьому світу.

«Позиція Росії – чудово, хочете робити це на Заході – робіть. Але не нав'язуйте цього нам - немає такої речі, як універсальні права людини. У своїй цивілізації ми віримо в традиції. Існує західна цивілізація і традиційна цивілізація. Росія позиціонує себе як лідера традиційної цивілізації, лідера анти-західного світу. Це також виросло з політичного придушення, бо здебільшого вони називали протестувальників іноземними агентами, частиною – геями».

«Антигейське» законодавство і риторика, яка почалася два з половиною роки тому, допомогли створити цей дух, допомогли сформулювати ідею національної ідентичності, яка була відсутня в Росії. І ця нова російська ідентичність – лідер анти-західного світу, захисник традиційної сім'ї, захисник традиційних релігій. У результаті Росія тепер має амбіції творця антизахідної коаліції у світі, і насправді це має якийсь успіх», – сказала Маша Ґессен.

Маша Ґессен наступним чином прокоментувала стан ЗМІ в Росії.

«Придушення преси тривало з того часу, як Путін прийшов до влади. У його перший день в Кремлі було здійснено рейд на офіси «Медіа-Моста» – найбільшого медіа-холдингу того часу. Протягом року вже всі телевізійні канали були під контролем держави. Залишився тільки один незалежний телеканал – «Дощ», який минулої зими викинули зі своїх пакетів понад 80% провайдерів, в результаті «Дощ» втратив всю рекламу, їх аудиторія впала на 80%. Вони були змушені скоротити час мовлення наполовину, скоротити на третину штат, зменшити зарплати».

«Я думаю, вони закриються дуже, дуже скоро. І подібний лічильник смерті включений ще для кількох таких видань».

Я думаю, це призведе до закриття Фейсбуку і Твіттера
Маша Ґессен

«Навіть та невелика свобода, яка дозволялась державним ЗМІ - і ту вже відібрали. Дуже довго існувала ідея того, що будуть більш консервативні державні ЗМІ і менш консервативні. Наприклад, більш консервативним був ИТАР-ТАСС, менше консервативним – РИА Новости. Проте в грудні Путін ліквідував РИА і замінив його на «Росію сьогодні» з найшаленішими пропагандистами в Росії. І це агентство встало на лінію фронту у війні з Україною».

«Для війни з Україною було зроблено дуже багато, в тому числі і мобілізація преси, і блокування доступу до інтернет-видань, найбільше з закритих державою – Газета.ру, менш великі – Грани.ру, Єж.ру – до них немає доступу в Росії. Звичайно, можна відкрити їх сайти через проксі-сервери, але їх аудиторія скоротилася практично до нуля. Новий закон про Інтернет зобов'язує будь-яку соціальну мережу, будь-яку поштову або комунікаційну службу, яка діє в Росії, містити готовий під ФСБ сервер базою даних про користувачів, яка вилучатиметься. Я думаю, це призведе до закриття Фейсбуку і Твіттера», – відзначила Маша Ґессен.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG