Доступність посилання

ТОП новини
23 Жовтень 2018, Київ 10:41

Хто заробляє мільйони на продажу українцям страховки на залізниці?


Олександр Чорновалов

Державні монополії, такі, як «Укрзалізниця», завжди були улюбленими годівницями можновладців. За часів Віктора Януковича багатомільйонні прибутки на пасажирах заробляли структури з його найближчого оточення. Після повалення режиму схему перехопили представники вже нової влади.

Разом із квитком на проїзд кожна людина купує обов’язкову страховку від нещасних випадків. Вона включена у вартість кожного квитка. Йдеться про невеликі суми – від декількох десятків копійок до кількох гривень. Якщо помножити їх на кількість пасажирів, яких щодня перевозить «Укрзалізниця», вийде восьмизначна сума – майже 90 мільйонів гривень щорічно.

«90 мільйонів гривень у минулому році отримали шість страхових компаній, які стали переможцями на відповідних залізницях», – розповів президент Ліги страхових організацій України Олександр Залєтов.

Так, за часів Януковича – на страхуванні пасажирів залізниці заробляли шість компаній, і як мінімум три з них, за даними низки ЗМІ, в числі яких газета «Комерсант» та журнал «Фокус», були афілійовані з оточенням колишнього президента – Сергієм Арбузовим і Борисом Колесніковим. Це – «Український страховий дім», «Злагода» і «Домінанта».

За минулий рік залізниця зібрала і передала страховим компаніям 90 мільйонів страхових внесків. Із них пасажирам було відшкодовано всього 0,5 мільйона гривень. Решту прибутку – за закритим і невідомим громадськості принципом розділяють між собою страхова та «Укрзалізниця» – а також, очевидно, ті, хто стоять за цією схемою.

Та зі зміною влади в країні – змінилися і керівники найбільших державних монополій. «Укрзалізницю» очолив Борис Остапюк. Нові керманичі залізниці показово розірвали контракти зі страховиками часів Януковича. І пообіцяли, що тепер все буде чесно та прозоро. Ось що написав на своїй сторінці у соцмережі Facebook перший заступник голови залізниці Максим Бланк: «Ми замінили всі раніше працюючі страхові компанії на компанію «Інтер-поліс». Зробили ми це по 4 із 6 доріг, по решті – йде дооформлення документів».

Чому саме «Інтер-поліс»? І чому не було конкурсного відбору? Такий рішучий крок в керівництві «Укрзалізниці» пояснили тим, що сукупна частка залізниці в цій страхової компанії перевищує 50%.

У тож же час, таке самовільне обрання страховика стало приводом для учасників ринку підозрювати нових керівників «Укрзалізниці» у створенні неконкурентних умов відбору, що має корупційні ризики.

«Звучала заява, що зі зміною влади, зі зміною керівництва «Укрзалізниці» ця процедура буде змінена. Буде проведений відкритий тендер на вибір страховика, чиї послуги будуть надані пасажирам. В результаті ми отримали іншу компанію, яка надає тепер ці послуги, – каже голова правління СК «Княжа» Дмитро Грицюта. – Стосовно того був тендер, чи не був – особисто я не чув і не бачив. Вже постфактум ми дізналися, що така компанія визначена».

Чому ж головний перевізник країни відмовився від проведення відкритого конкурсу і хто був зацікавлений, щоб саме «Інтер-Поліс» отримала монопольне право на страхування українських пасажирів?

У страхової компанії «Інтер-поліс» дійсно є державна частка – в особі Фонду держмайна. Але вона складає всього трохи більше 8%. При цьому донедавна понад 81% акцій «Інтер-поліс» належало компанії «Інтер-контакт», якою володіє гонконгська компанія «Гонконг Істерн Дівелопмент лімітед». Останню українські журналісти пов’язують з народним депутатом Олександром Єдіним.

Але нещодавно, якраз напередодні зміни страховиків на залізниці, компанія Єдіна несподівано вирішила передати половину свого пакета в «Інтер-поліс» одній зі структур «Укрзалізниці» – «Укрзалізничпостач». Саме це дозволило залізничниками говорити про контрольний пакет акцій страховика.

Але умови продажу лишаються невідомими широкій громадськості – у «Інтер-контакт» не назвали суму, яку виручили від передачі акцій. Так само і керівництво «Укрзалізниці» не змого пояснити, чому компанія без належного конкурсу стала єдиним страховиком усіх пасажирів залізниці.

На думку страховиків, якщо був би проведений відкритий конкурс, від цього виграли б пасажири. «Був би більший вибір пропозицій від страхових компаній. І таким чином, це би здешевило би ціну страхового покриття», – зауважує Дмитро Грицюта.

Слід зазначити, що саме зниження для пасажирів суми страхового платежу було одним із основних аргументів керівництва «Укрзалізниці» у виборі «Інтер-Поліс». Як зазначив Максим Бланк, завдяки цій компанії пасажири платитимуть аж в чотири рази менше – із 1,5% до 0,4%.

Але, як вдалося нам з’ясувати, платіж не знизився, а залишився на тому ж самому рівні – 1,5%. Виходить, що попри запевнення нових керманичів залізниці, що тарифи знизилися вчетверо, компанія обрана ними без конкурсу – збирає з пасажирів стільки ж, скільки і фірми з епохи Януковича.

«Укрзалізниця» із 96-го року нав’язує нам з вами відповідного страховика. За критеріями, якими вона його обирає, це для неї лише відомо. А критерій наступний: що за 15 років наявності такого виду страхування, обсяги платежів, які сплачено пасажирами, становили понад 500 мільйонів гривень. А виплати, які отримали постраждалі пасажири, не перевищують десь 10-15 мільйонів гривень», – заявив Олександр Залєтов.

Щоб подивитися, хто щодня заробляє на пасажирах надприбутки, ми пішли в головний офіс «Інтер-поліс». Розташований він на одному з поверхів житлового будинку в Києві. Там у скромних двох кімнатах і зароблятимуть мільйони гривень щомісяця. Журналістам там не були раді – коментувати як отримали монопольне право на страховку пасажирів залізниць – не захотіли. У першого заступника голови «Інтер-Поліс» Світлани Нелле не виявилося часу.

Із залізниці нам дали письмову відповідь. У листі підтвердили, що обрали фірму «Інтер-поліс» без конкурсу на власний розсуд. «Залізниці уклали договори з СК «Інтер-Поліс» враховуючи те, що договірні умови, запропоновані цією страховою компанією, є економічно доцільними та вигідними для залізниць», – йдеться у відповіді прес-центру Укрзалізниці.

Утім, перевірити, в чому економічна доцільність та вигода вибору «Інтер-Поліс» – неможливо. «Укрзалізниця» відмовилась показати нам свій контракт зі страховою компанією «Інтер-Поліс» – посилаючись на комерційну таємницю. Цим ганебним формулюванням, яке не може застосовуватись, коли мова йде про гроші, зібрані з громадян, прикривається вже нова влада.

Server error

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to look into it immediately. Our apologies.

Будь ласка, використайте пошук

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG