Доступність посилання

ТОП новини

Шполянський завод запчастин працює на російську армію?


Шполянський завод запчастин працює на російську армію?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00

Шпола – Екс-директор Шполянського заводу запасних частин Михайло Шандрук заявляє, що на підприємстві досі виготовляють комплектуючі для російських «Буків». На заводі таку інформацію спростовують, як і в РНБО. Як виявило Радіо Свобода, за документами завод є філією російського підприємства «Метровагонмаш». В такому випадку, кажуть юристи, поки Україна не обмежить вивезення воєнних товарів до Росії, експорт з цього підприємства буде законним.

На Шполянському заводі запасних частин – переполох. Усе через заяву колишнього директора Михайла Шандрука. Він говорить, що на підприємстві донині роблять запасні частини для російських зенітно-ракетних установок «Бук». Виконувач обов’язків директора підприємства Віктор Ворона запевняє: воєнну техніку на заводі виготовляли ще до розпаду СРСР.

«Нині на заводі основний вид діяльності – поставки вузлів, агрегатів та деталей на вагонне виробництво метрополітену. Окрім того, ще й для рейсових автобусів, наземного метро та міні-метро. І відправляємо ми цю продукцію не лише до Російської Федерації, а й до країн СНД та ЄС», – каже він.

Працівники заводу також обурюються поширеною екс-очільником інформацією. Анатолій на заводі працює майже чверть століття. Чоловік готовий і сам стати до бою. Тож про виготовлення комплектуючих для країни-агресора і мови бути не може, переконує він.

Чого ж ми будемо комусь допомагати, коли наших дітей забирають. Я би сам взяв автомата і пішов стріляти

«Уже не раз ставили це питання. Чого ж ми будемо комусь допомагати, коли наших дітей забирають. Я би сам взяв автомата і пішов стріляти», – розповідає Анатолій.

Завод виготовляє запчастини для російських «Буків» – екс-директор

Колишній очільник підприємства Михайло Шандрук наполягає на своєму: Шполянський завод виготовляє продукцію подвійного призначення, зокрема комплектуючі для військової техніки Російської Федерації.

Усю гідравліку для «буків» роблять саме на Шполянському заводі
Михайло Шандрук

«На днях мали відправку робити. Відповідний цех на заводі є, уся Шпола про це знає. Від початку роботи цей завод виготовляв такі запчастини. Усю гідравліку для «буків» роблять саме на Шполянському заводі», – говорить Шандрук.

Між тим юрист Віктор Пінтов, який представляє інтереси Шполянського заводу, зауважує: підприємство працює виключно у правовому полі українського законодавства. А інформацію про випуск заводом запчастин для російських «Буків» та «Градів» називає фейком.

«Колишнього директора було звільнено за незалежне ведення господарської діяльності. За фактом його діяльності порушена кримінальна справа за статтею «контрабанда». Тобто, незаконно виготовлена продукція передавалася в сумках поїздами до Російської Федерації. Нині цю кримінальну справу розслідує СБУ», – каже юрист.

Тим часом колишній директор заводу Шандрук демонструє документ. У ньому зазначено, що Шполянський завод запасних частин є філією Митищенського акціонерного товариства «Метровагонмаш», а українське підприємство керується чинним законодавством України та Російської Федерації.

Те, що Шполянський завод – філія російського, підтверджує сайт Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб.

Обмежити постачання запчастин мають компетентні органи

Юрист Андрій Семиз вважає, що виходом із цієї ситуації має бути обмеження Україною права на постачання окремих категорій товарів до сусідньої держави. Тоді б не мало значення, хто володіє Шполянським підприємством – Україна чи Росія.

Компетентні органи можуть заборонити вивіз запчастин до Росії, якщо встановлять, що вони належать до військової сфери
Андрій Семиз

«Компетентні органи можуть заборонити вивіз запчастин до Росії, якщо встановлять, що вони належать до військової сфери. Поки не встановлені будь-які заборони, вони мають повне право вивозити. І не буде жодних перешкод ні на кордоні, ні на пунктах пропуску», – каже він.

Натомість в РНБО повідомили, що Шполянський завод виготовляє запчастини на потреби української армії.

«Справа в тому, що на цьому заводі виготовляються справді ці запчастини, проте, вони йдуть на потреби української армії. Завод не розформовується. Він на місці, його потужності працюють. Все, що він виробляє, залишається на території Україні», – зазначив речник РНБО Андрій Лисенко.

Однак виконувач обов’язків директора Віктор Ворона каже: щоби підприємство допомагало українській армії, потужності заводу та продукцію мали б оглянути фахівці. Поки що ж такі до Шполи не приїздили.

  • Зображення 16x9

    Дар’я Бунякіна

    Співпрацює із Радіо Свобода з 2010 року. Народилася у Черкасах. Закінчила Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького за спеціальністю «Журналістика». Має досвід роботи в газетній та телевізійній журналістиці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG