Доступність посилання

ТОП новини
21 Листопад 2018, Київ 16:23

Генерал Шутов: не маю стосунку до трагедії з Іл-76


Бойовики угруповання «ЛНР» на місці падіння збитого українського транспортного літака Іл-76, Луганськ, 14 червня 2014 року

Олена Логінова

Ще в березні громадськість та журналісти били на сполох: оперативним управлінням армії займається генерал Олександр Шутов – близький, хоч і не кровний – родич екс-керівника Міноборони Павла Лебедєва. Лебедєв втік із Януковичем, а Шутов залишився працювати в Збройних силах України – на одній із керівних посад. Начальник головного оперативного управління – людина на цьому місці доводить до військ накази, контролює бойову готовність тощо. Відсторонили Олександра Шутова не через сполох громадськості, а вже після першої великої трагедії української армії – збитого літака Іл-76. Тоді загинуло 49 українських вояків. Розслідування триває на предмет військового недбальства київських генералів із Генштабу. По справі проходить і генерал-майор Шутов.

Server error

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to look into it immediately. Our apologies.

Будь ласка, використайте пошук


Після повідомлення голови люстраційного комітету Єгора Соболєва про нібито повернення скандально відомого генерала до Генштабу команда програми «Схеми» вирішила перевірити цю інформацію – і звернулася за коментарем до самого Олександра Шутова. Після довгих перемовин генерал-майор погодився на зустріч у військовому госпіталі Міноборони. Поки він на лікарняному – юридично його не можуть звільнити зі Збройних сил. Уривки розмови ми показали у програмі «Схеми». Тут наводимо повний текст інтерв’ю.

– Пане Шутов, кажуть Вас нещодавно бачили на території Міністерства оборони, Ви зараз працюєте у Генштабі?

– Я зараз тимчасово усунутий з посади на час проведення розслідування.

– Чому Ви зараз у госпіталі?

В шпиталі я перебуваю, бо в мене і тиск, і трохи з судинами питання виникло

– В шпиталі я перебуваю, бо в мене і тиск, і трохи з судинами питання виникло. Я не хочу сказати, що втратив вагу. Так, я дуже переживаю, так, по здоров’ю дещо негаразди, тому я перебуваю на лікуванні.

– Чи довго Ви ще перебуватимете в госпіталі?

– Якщо в правовому полі, якщо по логіці йти, мене повинні були вже давно виправдати і повернути на посаду. Але так як у нас зараз, я не хочу казати, що перелякані, але є питання, про які я просто не хочу говорити.

– Вас спецслужби запитували про місце перебування Павла Лебедєва – Вашого некровного родича?

Олександр Шутов
Олександр Шутов

– Я не є сватом Лебедєва, не є зятем Лебедєва. Мій син був одружений на дочці Лебедєва, але вже два роки вони разом не живуть, ніяких стосунків з паном Лебедєвим я не підтримую. І, до речі, двічі був начальником Генштабу генерал-полковником Заманою представлений, було подання підписано на генерал-лейтенанта і двічі тодішнім міністром оборони Лебедєвим було відмовлено мені в отриманні цього звання. Я думаю, це відповідь про його ставлення і про наші стосунки, і де він зараз, я не знаю, я з ним не спілкуюсь.

– Вас відсторонили від оперативного управління Збройних сил після трагедії з Іл-76…

Пройшла інформація в пресі, що нібито мене звинувачують у тому, що це сталося. Кажуть, що нібито я «зливав» якусь інформацію

– Відсторонили тільки мене. Тому, що пройшла інформація в пресі, що нібито мене звинувачують у тому, що таке сталося. Кажуть, що нібито я «зливав» якусь інформацію. Тому і було ухвалено рішення, але це рішення було прийнято спонтанно, щоб заспокоїти або повернути суспільну свідомість, що ось є людина, по якій проводиться розслідування.

– Раніше Ви казали, що згодні пройти детектор брехні.

– До мене ніяких питань, крім службових, на які я дав відповідь, не було.

– Ви особисто як начальник Головного оперативного управління Генштабу маєте стосунок до трагедії з Іл-76 і до анексії Криму?

До анексії Криму не маю жодного стосунку, і по операції з літаком Іл-76 також. Інформація ця була закрита для Генерального штабу

– До анексії Криму не маю жодного стосунку, по-перше, і по операції з літаком Іл-76 також. Тому що це операція була не в рамках Збройних сил, а в рамках проведення АТО. Планування перельоту, час, маршрут планувався в командуванні керівництва АТО. Інформація ця була закрита і закрита для Генерального штабу також.

– Тоді хто міг злити інформацію?

Інформацією володів безпосередньо тільки штаб АТО

– По Іл-76 з боку керівництва АТО був запит, зроблений щодо надання додаткових сил та засобів, і було визначено аеродром, тобто Дніпропетровськ, тобто, де зосередити ці сили і засоби. Цим займався Генеральний штаб, було визначене розпорядження командира, які повинні були визначити ці засоби, сухопутні війська цим займались. Після цього інформація, коли, як, маршрут руху, і куди безпосередньо – цією інформацією володів безпосередньо тільки штаб АТО. Ні Генеральний штаб, ні командування сухопутних військ цією інформацією не володіли.

Коли 13-го числа були зібрані всі сили та засоби, відповідно я дізнався про подію лише в 01:40, це десь близько години після того, як це трапилося. А до цього я не знаю, куди вони злітають і коли, тим паче на якому літаку, маю на увазі бортовий номер і таке інше. Тому казати про те, що я або офіцери Генштабу володіли якоюсь інформацією – я повністю це заперечую.

– Чи були вже Вам офіційно висунуті звинувачення?

Є дві карні справи. Підтверджень або звинувачень в мій бік немає

– Слідство триває в Міністерстві оборони, крім того, є дві карні справи, проводять слідчі дії – Служба безпеки і Генеральна прокуратура. Підтверджень або звинувачень в мій бік немає. Було підготовлено листа-запит до СБУ щодо перевірки мене, була отримана відповідь про те, що СБУ не має інформації, яка б мене скомпрометувала. Така інформація відсутня. Але в таких умовах, коли йде воєнна агресія проти України і коли тривають воєнні дії і йде планування – комусь на руку заважати злагодженій роботі штабу оперативного управління, який я очолюю. Я скажу, що, дійсно – може, це інформаційна війна або брудні ігри інсайдерів. Ті люди, які перебувають безпосередньо в Міністерстві оборони і які не розуміють, що вони роблять. Роблять вони тільки негативні речі.

– Як Ви ставитесь до люстрації серед військових? До ідеї, що активно обговорюється – ставити молодих офіцерів, які працюють «в полях», замість «паркетних» генералів?

– Казати, хто працює на паркеті, хто на полях – це значить не знати саму природу військової справи. Я особисто чотири рази був у зоні АТО, і в самих «гарячих точках», і в Амросіївці тричі був, і був, коли спекотно було в деяких містах, де проводилися операції і визначалося залучення інших частин до АТО. І, до речі, коли збили генерала з Національної гвардії, слава йому! Ми теж були у небі, на дві години раніше пролітали саме там.

Хочу сказати одне: якщо молода людина добре воює – це тактик, це смілива людина, але вона не може займатися ні оперативним мистецтвом, ні стратегією. Якщо зараз призначати на посади молодих командирів, які добре воюють, то дійсно вони загубляться. В них немає досвіду, немає освіти, можливості і навіть мужності виконувати і приймати рішення на цій посаді.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG