Доступність посилання

ТОП новини

Зять Степана Бандери: тлінні останки Бандери мають бути перевезені до Києва


Могила Степана Бандери на цвинтарі Вальдфрідгоф, Мюнхен, 17 серпня 2014 року

Спаплюження могили Степана Бандери в Мюнхені – акт вандалізму, який стався 17 серпня. Тоді про це на своїй сторінці у Twitter повідомив міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Подію, про яку досі багато пишуть міжнародні ЗМІ і якою активно займається поліція столиці Баварії, з обуренням сприйняла місцева українська громада.

А хто, на думку родини Степана Бандери, міг це зробити? Чи це так звані «обурені санкціями російські туристи», чи, можливо, тамтешні спецслужби, які вже не раз і при житті Степана Бандери, і після його смерті робили замахи на нього і намагалися спаплюжити пам’ять про українського національного героя? Своїм поглядом на ситуацію поділився з Радіо Свобода телефоном із Мюнхена член родини Степана Бандери – його зять – Андрій Куцан.

– Мені здається, в цьому замішана, напевно, російська спецслужба. Бо ведеться певна пропаганда по телебаченню, у пресі, приготовляється ґрунт – а це був вже доконаний факт – акт цього вандалізму. Не помічали раніше також, що готувався якийсь терористичний акт чи вбивство – то наперед велася пропаганда, а тоді закінчення цього було вбивство чи, скажімо, викрадення когось, і ці практики були в Радянському Союзі, і, думаю, що вони продовжуються і в сучасну пору, бо так скоро це все не проходить.

– Прес-служба цвинтаря Вальдфрідгоф повідомила мені по телефону, що цвинтар дуже великий, 61 гектар, що неможливо відстежити, що там відбувається, і що лише родина і поліція знають подробиці. Ви – як представник родини Бандери, яку інформацію отримали від поліції, і чи зверталася поліція до Вас за інформацією, за допомогою?

В поліції мені сказали, що вони лишень нейтрально інформують про цей злочин, а позатим більше ніякої інформації ми від поліції не отримали

– Від поліції ми не отримали ніякої інформації. Я поінформував Генерального консула, як тільки ми дізналися про зруйнування могили Бандери. Тоді я викликав поліцію і приїхав один поліцейський, а в міжчасі я повідомив Генеральне консульство і приїхав генеральний консул, і він тоді через свої контакти викликав найвищого рангу в Мюнхені коменданта поліції. Але інформації від поліції до цього часу не дістали. Вони зробили протокол, усі сліди, які можливі були вони сфотографували і записали, а позатим ніяких більше інформацій не було. Була коротка інформація в інтернеті, що стався цей акт тероризму, а позатим поліція дуже нейтрально... Я говорив, власне, з пресою поліції, то вони мені сказали, що вони лишень нейтрально інформують про цей злочин, а позатим більше ніякої інформації ми від поліції не отримали.

– Чи Вас не обурює, як деякі німецькі видання відгукуються про Степана Бандеру у своїх статтях на тему цього акту вандалізму? Можна почути навіть, що Степана Бандеру називають «сепаратистом»…

Востаннє, коли до мене звернулося німецьке телебачення, то я сказав, що з огляду на те, що вони перекручують факти, ми більше ніяких інтерв’ю чи інформацій не будемо давати

– Сепаратистом, а крім цього колаборантом (особа, яка усвідомлено співпрацює з окупаційною громадською чи військовою владою на шкоду власній країні – ред.). Це викликало в нас обурення і ми старалися, родина старалася це спростувати. Ми давали інтерв’ю для преси, для радіо німецького давали раніше, і тоді вони деякі факти поперекручували і так само називали Бандеру колаборантом і востаннє, коли до мене звернулося німецьке телебачення, то я сказав, що з огляду на те, що вони перекручують факти, ми більше ніяких інтерв’ю чи інформацій не будемо давати. Але ця практика продовжується весь час. Я вже помітив, наприклад: в інтернеті Spiеgel помістив інформацію і там відразу написав, що Бандера колишній колаборант.

– За законами землі Баварія, місце для могили надається в оренду. На скільки років родина Бандери має цю оренду, якщо можна запитати?

– Це по-різному є, але я думаю, що це зовсім приватна справа. Але якщо береться, то мінімум 5 років. Ми поки що на довший період не заплатили за могилу, тому що, скажімо, якби ситуація в Україні змінилася, то тлінні останки Бандери були б перевезені у столицю України.

– Це таке бажання родини? Так?

Це було б, я думаю, завершенням усього, якби Бандера був перепохований у столиці України. На те, думаю, є його велика заслуга

– Це не тільки бажання родини, а також бажання Організації українських націоналістів, провідником якої був Степан Бандера. Так що це було б, я думаю, завершенням усього, якби Бандера був перепохований у столиці України. На те, думаю, є його велика заслуга.

– Чи Ви можете стежити за тим, як часто приходять люди на могилу Степана Бандери, які шанують його пам’ять, чи залишають квіти, якісь талісмани, чи навпаки, можете простежити, коли якісь агресивно налаштовані молодики з’являються там?

Могила Степана Бандери стала української Меккою, куди приходять паломники, віддають честь тлінним останкам

– Дотепер агресивно налаштованих людей на могилі не було, не було такого моменту, щоби спричинили якісь терористичні акти чи акти вандалізму – зруйнування могили. Але з України – з різних сторін України, себто, починаючи зі Східної: Харків, Одеса, Херсон, Київ і так далі – і з Західної України – могила Степана Бандери є відвідувана усіма українцями і вона стала, скажімо, української Меккою, куди приходять паломники, віддають честь тлінним останкам Степана Бандери і залишають різні свої речі – вспомин, що вони там були.

А один із активістів української громади Мюнхена Роман Шупер в коментарі для Радіо Свобода порадив звернути увагу у цьому контексті на відео, оприлюднене ще 5 місяців тому на YouTube, де йдеться про те, що російські туристи були на могилі Бандери, паплюжили могилу, обзивали його брутальними словами з нецензурної лексики, і обіцяли, що вони ще повернуться «за полгодіка». «Це, звичайно, не є жодним доказом, але демонструє певну настанову щодо цієї справи і свідчить про певну тенденцію того, що довкола відбувається», – вважає Роман Шупер. «Коли дивитись на загальну атмосферу того, що там діється в Росії, і пропаганду, яка постійно приходить навіть сюди – тут у медіа дуже часто виступають із коментарями нібито німці, але по їхній мові видно, що то не німці, і тут дуже багато поширюють те, що поширює Москва – про екстремізм в Україні, фашистів, про фашистську хунту і так далі. Тут певні кола також можуть в тій чи іншій мірі сприймати таку інформацію і на неї реагувати, адже ліві екстремісти, чи й, навіть більше, праві, є дуже великими прихильниками Путіна. Це лише думки, але фактичних доказів у нас (української громади Мюнхена) немає», – розповів Роман Шупер по телефону із Мюнхена.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

Дивитись коментарі (11)

ІНШЕ З МЕРЕЖІ



Загрузка...
XS
SM
MD
LG