Доступність посилання

ТОП новини

Школи і виші Дніпропетровщини переходять на шестиденку, щоб заощадити на опаленні


Дніпропетровськ – Нового навчального року школи Дніпропетровщини готуються перейти на шестиденний графік навчання. Це дозволить суттєво збільшити канікули в холодну пору й заощадити чверть витрат на опалення, передбачає влада. Між тим студенти та керівники вишів висловлюють перестороги. У ВНЗ заявляють, що замість шестиденки можна активніше застосовувати дистанційні фори навчання і давати більше матеріалу на самостійне опрацювання.

Зміна звичної п'ятиденної системи навчання на шестиденну дозволить вирішити «частину питань з опаленням закладів», зазначають в Дніпропетровській облдержадміністрації. Запевняють: ця новація – не примха посадовців, а необхідність. З нового навчального року закладам освіти області знизять ліміти природного газу на майже 25%. Аби заощадити на теплопостачанні, школам і вишам доведеться працювати інтенсивніше в теплу пору й більше відпочивати в холод.

У профільному департаменті облдержадміністрації пояснюють: по суботах школи Дніпропетровщини працюватимуть лише до нового року. Це дозволить «виграти» майже півмісяця часу, за рахунок цих днів продовжать канікули, які припадають на холодну пору, кінець осені й початок весни. Що ж до вишів, вони, як передбачається, працюватимуть за шестиденкою увесь перший семестр. Натомість у зимові канікули студенти відпочиватимуть місяць, а то й більше.

Директор департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олександр Демчик заявляє: нововведення не стосуватиметься учнів початкових класів, вони вчитимуться, як і раніше, 5 днів на тиждень. Рекомендації для шкіл оприлюднять найближчим часом. Водночас процедуру впровадження нового графіка для студентів виші мають розробляти самостійно.

В таких реаліях, які ми маємо, треба просто, щоб наші діти не мерзли в опалювальний сезон. Тому й робляться такі рекомендації. Це робиться вимушено
Олександр Демчик

«Графік такого навчання як рекомендація буде доводитись до територій. Ситуація не дуже сприятлива. Прийшли до висновку, що треба буде проводити шестиденний робочий тиждень. В таких реаліях, які ми маємо, треба просто, щоб наші діти не мерзли в опалювальний сезон. Тому й робляться такі рекомендації. Це робиться вимушено», – зазначив Олександр Демчик.

Студентів – на практику, викладачів – у бібліотеки

Як збільшити зимові канікули студентів без негативного впливу на якість освіти, міркують у вишах Дніпропетровщини. Розглядають як варіанти запровадження і робочих субот, і перерозподіл годин, і дистанційне, навіть очно-заочне навчання. Голова ради ректорів Дніпропетровщини, ректор Національної металургійної академії України Олександр Величко розповідає: його виш збирається «виграти» дні, відправивши студентів старших курсів на виробничу практику не влітку, а взимку. Майбутнім металургам перших курсів також запропонують елементи очно-заочної форми навчання. Як бути з викладачами, котрі все одно мають відпрацьовувати належні академічні години, поки не знають. Однак ректор зізнається: повністю проблему з теплопостачанням новація не вирішить, навіть за відсутності студентів узимку корпуси доведеться опалювати.

Корпуси взагалі лишити без тепла не можна. Питання в мінімальній температурі
Олександр Величко

«На деяких спеціальностях і після 3 курсу є виробнича практика. Її ми рекомендуємо перенести на зиму – на лютий. А студенти 1 і 2 курсів в цей час будуть навчатися дистанційно (очно-заочно). Таке коригування не вплине на якість навчання. Що ж до викладачів, з ними питання ще будуть вирішувати. Педагогам доведеться працювати або вдома, або в бібліотеці. Залежно від виконуваної роботи. Корпуси взагалі лишити без тепла не можна. Питання в мінімальній температурі. Тут ми будемо шукати рішення. Ми не говоримо про обов’язковість цього. Ми в цілому сказали: так, ми працюємо в цьому напрямку», – зазначив ректор.

Що робити студентам, які відпрацьовують?

Детальних розрахунків економічного зиску від впровадження п’ятиденки в навчальних закладах Дніпропетровщини влада поки не надала. Запевняють: питання ще обговорюється з профспілками та освітянами. Між тим у студентському середовищі вже лунають перестороги. Голова Дніпропетровської обласної молодіжної ради Сергій Кривогуз каже: частина студентів буде невдоволена новацією, адже чимало хто у суботу відпрацьовує або має хобі. Шукати порозуміння зі студентами будуть в останні дні літніх канікул.

Студенти – народ прискіпливий. У студентів є свої пропозиції до Ради ректорів. Чимало в кого субота – це робочий день, у студентів є на вихідні свої плани. Але ми розуміємо всю ситуацію.
Сергій Кривогуз

«Студенти – народ прискіпливий. Після 24 серпня з головами студентських рад та вузів відбудуться збори з цього питання. У студентів є свої пропозиції до Ради ректорів. Чимало в кого субота – це робочий день, у студентів є на вихідні свої плани. Але ми розуміємо всю ситуацію. Всі свої плани ми озвучимо на наступному тижні. Орієнтовно 27 серпня зберемося в департаменті науки і освіти», – заявив представник молоді.

Між тим обласна влада обіцяє не запроваджувати освітніх нововведень без обговорення з профспілками та громадськістю.

  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG