Доступність посилання

23 Вересень 2017, Київ 02:19

Школи і виші Дніпропетровщини переходять на шестиденку, щоб заощадити на опаленні


Дніпропетровськ – Нового навчального року школи Дніпропетровщини готуються перейти на шестиденний графік навчання. Це дозволить суттєво збільшити канікули в холодну пору й заощадити чверть витрат на опалення, передбачає влада. Між тим студенти та керівники вишів висловлюють перестороги. У ВНЗ заявляють, що замість шестиденки можна активніше застосовувати дистанційні фори навчання і давати більше матеріалу на самостійне опрацювання.

Зміна звичної п'ятиденної системи навчання на шестиденну дозволить вирішити «частину питань з опаленням закладів», зазначають в Дніпропетровській облдержадміністрації. Запевняють: ця новація – не примха посадовців, а необхідність. З нового навчального року закладам освіти області знизять ліміти природного газу на майже 25%. Аби заощадити на теплопостачанні, школам і вишам доведеться працювати інтенсивніше в теплу пору й більше відпочивати в холод.

У профільному департаменті облдержадміністрації пояснюють: по суботах школи Дніпропетровщини працюватимуть лише до нового року. Це дозволить «виграти» майже півмісяця часу, за рахунок цих днів продовжать канікули, які припадають на холодну пору, кінець осені й початок весни. Що ж до вишів, вони, як передбачається, працюватимуть за шестиденкою увесь перший семестр. Натомість у зимові канікули студенти відпочиватимуть місяць, а то й більше.

Директор департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олександр Демчик заявляє: нововведення не стосуватиметься учнів початкових класів, вони вчитимуться, як і раніше, 5 днів на тиждень. Рекомендації для шкіл оприлюднять найближчим часом. Водночас процедуру впровадження нового графіка для студентів виші мають розробляти самостійно.

В таких реаліях, які ми маємо, треба просто, щоб наші діти не мерзли в опалювальний сезон. Тому й робляться такі рекомендації. Це робиться вимушено

«Графік такого навчання як рекомендація буде доводитись до територій. Ситуація не дуже сприятлива. Прийшли до висновку, що треба буде проводити шестиденний робочий тиждень. В таких реаліях, які ми маємо, треба просто, щоб наші діти не мерзли в опалювальний сезон. Тому й робляться такі рекомендації. Це робиться вимушено», – зазначив Олександр Демчик.

Студентів – на практику, викладачів – у бібліотеки

Як збільшити зимові канікули студентів без негативного впливу на якість освіти, міркують у вишах Дніпропетровщини. Розглядають як варіанти запровадження і робочих субот, і перерозподіл годин, і дистанційне, навіть очно-заочне навчання. Голова ради ректорів Дніпропетровщини, ректор Національної металургійної академії України Олександр Величко розповідає: його виш збирається «виграти» дні, відправивши студентів старших курсів на виробничу практику не влітку, а взимку. Майбутнім металургам перших курсів також запропонують елементи очно-заочної форми навчання. Як бути з викладачами, котрі все одно мають відпрацьовувати належні академічні години, поки не знають. Однак ректор зізнається: повністю проблему з теплопостачанням новація не вирішить, навіть за відсутності студентів узимку корпуси доведеться опалювати.

Корпуси взагалі лишити без тепла не можна. Питання в мінімальній температурі

«На деяких спеціальностях і після 3 курсу є виробнича практика. Її ми рекомендуємо перенести на зиму – на лютий. А студенти 1 і 2 курсів в цей час будуть навчатися дистанційно (очно-заочно). Таке коригування не вплине на якість навчання. Що ж до викладачів, з ними питання ще будуть вирішувати. Педагогам доведеться працювати або вдома, або в бібліотеці. Залежно від виконуваної роботи. Корпуси взагалі лишити без тепла не можна. Питання в мінімальній температурі. Тут ми будемо шукати рішення. Ми не говоримо про обов’язковість цього. Ми в цілому сказали: так, ми працюємо в цьому напрямку», – зазначив ректор.

Що робити студентам, які відпрацьовують?

Детальних розрахунків економічного зиску від впровадження п’ятиденки в навчальних закладах Дніпропетровщини влада поки не надала. Запевняють: питання ще обговорюється з профспілками та освітянами. Між тим у студентському середовищі вже лунають перестороги. Голова Дніпропетровської обласної молодіжної ради Сергій Кривогуз каже: частина студентів буде невдоволена новацією, адже чимало хто у суботу відпрацьовує або має хобі. Шукати порозуміння зі студентами будуть в останні дні літніх канікул.

Студенти – народ прискіпливий. У студентів є свої пропозиції до Ради ректорів. Чимало в кого субота – це робочий день, у студентів є на вихідні свої плани. Але ми розуміємо всю ситуацію.

«Студенти – народ прискіпливий. Після 24 серпня з головами студентських рад та вузів відбудуться збори з цього питання. У студентів є свої пропозиції до Ради ректорів. Чимало в кого субота – це робочий день, у студентів є на вихідні свої плани. Але ми розуміємо всю ситуацію. Всі свої плани ми озвучимо на наступному тижні. Орієнтовно 27 серпня зберемося в департаменті науки і освіти», – заявив представник молоді.

Між тим обласна влада обіцяє не запроваджувати освітніх нововведень без обговорення з профспілками та громадськістю.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG