Доступність посилання

22 Вересень 2017, Київ 17:02

Київ – Росія веде проти України гібридну війну, яка стосується, серед іншого, й енергетики. Російський монополіст «Газпром» зробив усе для перекриття українцям «газового крану», воєнні дії на Донбасі спричинили закриття вугільних шахт й унеможливили вивезення вже видобутого вугілля споживачам. До того ж, російський уряд погрожує припинити електропостачання в Україну.

Уряд України і незалежні експерти закликають співгромадян не панікувати, а вчитись економити – адже «енергетична війна» може бути тривалішою від бойових дій на Сході країни. Чи зможуть українці пережити зиму за таких обставин?

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк

Цієї зими в оселях українців великого тепла не буде, але і критичного холоду – також. Про це в ефірі програми «ТСН.Тиждень» на каналі «1 плюс 1» розповів прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Нам не вистачає ще 5 мільярдів кубічних метрів газу. Буде не просто

«Зараз у нас є близько 16 мільярдів кубометрів газу. Із 25 мільярдів, які ми купували у Росії, уже 15 мільярдів ми стали купувати в Євросоюзу – через Польщу, через Угорщину і через Словаччину. Останній реверс, який ми запустили, – це основний реверс, 10 мільярдів кубічних метрів газу на рік, він іде через Словаччину. Він суттєво нам допоможе пережити зиму. Нам не вистачає ще 5 мільярдів кубічних метрів газу. Буде не просто. Замерзнути ми не замерзнемо. Тепло не буде – одразу попереджаю. Але не замерзнемо», – зазначив прем’єр.

Раніше Яценюк повідомляв журналістам, що уряд розробив комплекс заходів щодо запровадження енергозберігальних технологій і для виробництва, і для комунальної сфери. Адже через «газову війну» Росії страждають здебільшого пересічні українці.

Друга серйозна проблема, яка призводить до кризи у сфері енерго- і теплопостачання – це старі схеми і принципи розподілу тепла і жалюгідний стан більшості розподільчих міських систем, які не дозволяють не те що зекономити, а всі сто відсотків тепла донести споживачам. Як повідомила журналістам директор німецького проекту GIZ – «Енергетична ефективність у муніципалітетах» Крістіана Хагендер, в Україні більшість міських пунктів розподілу теплової енергії, труби, пункти отримання тепла у житлових будинках вироблені здебільшого за радянських часів і «в дорозі» до споживача гублять чи не половину теплової енергії.

Багато чого залежить від місцевої влади, яка знаходить кошти і просто «латає» труби, ставить лічильники тепла й електроенергії, допомагає утеплювати житлові будинки, лікарні, школи тощо

«Те, що ми робимо з нашими українськими партнерами, – ми створюємо системи управління енергопостачанням у містах. Багато чого залежить від місцевої влади, яка знаходить кошти і просто «латає» труби, ставить лічильники тепла й електроенергії, допомагає утеплювати житлові будинки, лікарні, школи тощо. Але таке відбувається не всюди, хоча ситуація із забезпеченням українців теплом й електроенергією доволі складна. Тож наразі ми пропонуємо чиновникам також і спеціальні тренінги», – зазначила експерт на засіданні круглого столу з проблем енергетичної безпеки у Києві.

Влада і громада: потрібні інформування і співпраця

Фахівець Центру досліджень енергетики Вадим Гламаздін зазначає, що вирішувати проблеми збереження, передачі і використання тепла і палива у всеукраїнському масштабі влада буде без участі населення. Адже саме держава несе відповідальність за функціонування економіки і комунального сектору за умов браку енергоресурсів, зазначив експерт.

Населенню треба не стільки думати про те. як воно може зекономити газ, а як воно має пережити цю зиму, коли йому будуть постачати менше тепла

«Системи теплопостачання будуть подавати менше теплоти, ніж потрібно. Електричні системи у разі перевищення споживання будуть вимикати споживачів. Це буде робитись тому, що ситуація, яка склалась наразі з електропостачанням і енергоресурсами – насамперед, з паливом – не дуже райдужна. Тому населенню треба не стільки думати про те, як воно може зекономити газ, допомогти теплокомуненерго зекономити газ, а як воно має пережити цю зиму, коли йому будуть постачати менше тепла», – зауважує Гламаздін.

За умов тимчасових відключень комунальної сфери від електроенергії, яке анонсував уряд України (до 4 годин щоденно), населення повинно порахувати, яку мінімальну кількість електроенергії потребує окрема родина, яка мешкає у квартирі або у приватному будинку. На думку Гламаздіна, влада на місцях має інформувати людей про можливості зекономити тепло й електроенергію.

Треба пояснювати, що буде скрутно, але цього можна не сильно відчути, якщо робити правильні речі

«Треба пояснювати, що буде скрутно, але цього можна не сильно відчути, якщо робити правильні речі, – каже він. – Наприклад, якщо взяти стандартну 2-3-кімнатну квартиру, і порівняти, що буде, якщо ти утеплиш собі стіни (стандартно – 5 сантиметрів пенопласту), або якщо ти заміниш вікна зі своїх старих дерев’яних на металопластик, то за ті самі гроші ліпше попрацювати з вікнами і балконами. І ви отримуєте те саме зменшення втрат тепла, якщо б ви стіну покрили 5-сантиметровим пінопластом».

Крім того, експерти Центру досліджень енергетики і Асоціації міських голів радять українцям вчитися жити без уже звичних електроприладів, які не працюватимуть у години відімкнення електрики. Але якщо без праски, фену, телевізора пересічна родина кілька годин прожити може, то без електрокалорифера або бойлера за умов зимових холодів обійтися складно.

Тепло і світло – конституційні права українців – експерти

Українська асоціація споживачів радить українцям пам’ятати, що постачальник енергії перед припиненням енергопостачання в оселі або на об’єкті споживача (підприємство, магазин тощо) має письмово повідомити споживача про свої наміри щодо відімкнення. При цьому в Асоціації посилаються на Конституцію України, яка визначає українську державу як соціально-правовий суб’єкт міжнародного права, що має всебічно забезпечувати добробут своїх громадян. Представники асоціації мають намір поширювати відповідні інформаційні пам’ятки.

У свою чергу, прес-служба Міністерства енергетики нагадує, що розпорядження Кабінету міністрів «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» набуло чинності 26 серпня. І відтак міністерство переслало обласним енергопостачальним компаніям повідомлення про можливе тимчасове припинення електропостачання населення у зв’язку з виникненням дефіциту потужностей в об’єднаній енергосистемі України. «Відключення проводитимуться за погодженим з облдержадміністрацією графіком аварійних відключень під час ранкових і вечірніх пікових навантажень, орієнтовно в 9:00-11:00 та о 20:00-22:00 години», зазначило міністерство.

А Євросоюз, тим часом, розробив для України проект закону про ринок електроенергії. Про це повідомило видання «Українська енергетика».

Українські міста готуються до відключень електрики у години пік і утеплюють житлові та адміністративні будинки, щоб зекономити тепло взимку. Українці вчаться, як у повсякденному житті економити тепло і мінімізувати використання електроенергії до розумного рівня.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG