Доступність посилання

ТОП новини

Боротьба з корупцією чи боротьба за «право боротися»?


Київ – Антикорупційне бюро, яке планують створити в Україні уряд і президент, матиме право самостійно розслідувати корупційні злочини. Його працівники проходитимуть директор брехні та інші перевірки і матимуть дуже високу зарплату, запевняють розробники законопроекту. Водночас експерти закликають не лише створювати нові органи для подолання корупції в старих, а змінювати саму філософію державного контролю.

Олександр Данилюк
Олександр Данилюк

Антикорупційне бюро, яке планують створити в Україні, зможе виявляти та самостійно розслідувати злочини найвищих посадовців, при цьому його працівники будуть захищені від можливого тиску з боку будь-якого органу влади. Про це, зокрема, заявив у понеділок журналістам представник президента України в Кабінеті міністрів Олександр Данилюк.

«Головне – не поспішати з формуванням цього органу. Якщо в ньому з’явиться корупція – це фіаско. Тому всіх працівників ретельно перевірятимуть. Ми дійсно розраховуємо на міжнародних донорів, адже антикорупційне бюро – частина комплексних реформ, які проходять за підтримки наших західних партнерів», – пояснює Данилюк.

Віктор Чумак
Віктор Чумак

Специфікою антикорупційного бюро, законопроект про яке погодили уряд та глава держави, є невелика кількість працівників, однак дуже високі зарплати. Співавтор законопроекту, ударівець Віктор Чумак обіцяє, що зарплата слідчого бюро буде разів у десять вищою, ніж у звичайного слідчого, у керівника бюро – в рази вищою, ніж у міністрів. Розробники законопроекту пояснюють, що з антикорупційним бюро працюватимуть окремі, антикорупційні прокурори, відтак на них ніхто не може вплинути.

На антиткорупціонерів чекають детектор брехні та «життя під мікроскопом»

Як забезпечуватимуть чесність посадовців у антикорупційному органі? Дмитро Котляр, головний експерт групи «Реформа антикорупційного законодавства» в проекті «Реанімаційний пакет реформ», обіцяє працівникам бюро «життя під мікроскопом»: їхні доходи і витрати будуть публічними, і приходячи на роботу, вони підписуватимуть згоду на тотальний контроль за їхнім життям.

«Будуть постійні перевірки, суворий відбір на кожну посаду. Працівники регулярно проходитимуть перевірку на поліграфі (детекторі брехні)», – запевнив журналістів один із авторів законопроекту Дмитро Котляр.

Проект закону про створення такого бюро був розроблений спільно Мін’юстом та експертами «Реанімаційного пакету реформ» і схвалений урядом. Після доопрацювання адміністрацією президента Петро Порошенко на початку вересня передав його на розгляд Верховної Ради як невідкладний. До того ж ухвалення цього законопроекту до кінця жовтня є однією з ключових вимог МВФ для надання наступного траншу фінансової допомоги Україні.

В законопроекті йдеться про те, що нове бюро займатиметься розслідуванням корупційних злочинів, вчинених високопосадовцями, від міністрів і депутатів до прокурорів, суддів і директорів державних компаній.

Тетяна Чорновол
Тетяна Чорновол

Втім, із антикорупційним бюро не все просто. До появи урядового та президентського законопроекту про цей орган подібний законопроект подали депутат від «Батьківщини» Сергій Пашинський та тодішня урядова уповноважена з антикорупційної політики Тетяна Чорновол. Відмінність його в тому, що у варіанті Пашинського та Чорновол директора бюро призначає Рада національної безпеки та оборони – а це суто президентський орган. Тоді як в урядовому й президентському варіанті – до формування органу більше причетний Кабмін.

За словами Чорновол, у президента нині менше повноважень, ніж в уряду чи парламенту, тому саме йому варто призначати борців із корупцією. Натомість Віктор Чумак вважає, що Тетяна Чорновол потерпає не за зміст антикорупційного бюро, а за те, хто його очолить, якщо керівника призначатимуть не через РНБО. Зі свого боку, Чорновол звільнилася з посади, за її словами, через те, що в уряді її зусилля були марними, бо її не чули.

Олександр Палій
Олександр Палій

Зі свого боку, політолог Олександр Палій у коментарі Радіо Свобода закликає реформаторів у боротьбі за свою версію протидії корупції не загубити головне.

Антикорупційний орган потрібен. Але головне – зменшити приводи для корупції
Олександр Палій

«Антикорупційний орган потрібен. Треба кілька таких структур, щоб контролювали одна одну. За порушення закону відповідатимуть і судді, й прокурори, й всі інші. Але головне – зменшити приводи для корупції. Там, де не критично, треба прибрати державний контроль. Де він потрібен – спростити».

Автори законопроекту, підтриманого урядом і главою держави, припускають, що в разі його схвалення нинішнім складом Верховної Ради, бюро запрацює до кінця 2014 року. Його подали до парламенту на початку вересня як невідкладний, однак депутати його досі не почали розглядати.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG