Доступність посилання

20 Вересень 2017, Київ 02:02

Кому потрібен пам’ятник «героям комуністичного підпілля» у Павлограді?


Дніпропетровськ – У Павлограді на Дніпропетровщині виділили 200 тисяч гривень на встановлення пам’ятника «учасникам антифашистського повстання 1943 року». Монумент мають відкрити до Дня міста, який відзначають 18 вересня. Представники громадськості обурені: в непростий для країни час гроші з бюджету мають йти на зміцнення обороноздатності міста, а не на скульптури. Між тим ініціатори встановлення пам’ятника наполягають на його важливості. А влада заявляє, що знайшла рішення, прийнятне для більшості жителів Павлограда, змінивши концепцію меморіального об’єкта.

Пам’ятник учасникам лютневого повстання 1943 року проти німецької окупації у Павлограді збирались поставити ще кілька років тому. Ініціатори ідеї – місцеві організації ветеранів та «дітей війни». Розказують: на монумент навіть збирали кошти серед городян, однак їх виявилось недостатньо. Зрештою нинішнього року в бюджеті міста заклали 200 тисяч гривень на реалізацію ініціативи. Проект монумента вже готовий, виготовити й встановити його запланували до дня визволення Павлограда, 18 вересня.

«Пріоритет – не пам’ятник, а допомога бійцям»

Однак представники громадськості забили на сполох: ставити пам’ятники «комуністичним підпільникам» у час, коли в багатьох українських містах зносять пам’ятники Леніну та іншим більшовицьким лідерам, вважають, недоцільно. Громадський активіст Володимир Божко розказує: поцікавився історією антифашистського повстання в місті 1943 року і засумнівався як у його масштабах, так і у визначній ролі комуністів. Активіст переконаний: 200 тисяч гривень на «сумнівний пам’ятник» – це розкіш, коли за кілька сотень кілометрів від Павлограда тривають бої.

Наші патріоти по крихтах збирають допомогу для бійців в АТО. А ми тут 200 тисяч виділяємо на якийсь пам’ятник

«Рішення щодо цього пам’ятника було ухвалене давно, ще до нинішніх жахливих подій в Україні. Це ухвалювала міська рада, до якої у патріотів багато запитань, там майже всі голоси має Партія регіонів. Тому ця рада не має права вирішувати сьогоденні питання. Рада має змінити своє рішення і враховувати потреби сьогодення. Є пріоритети. На сьогодні це – захист Вітчизни. Наші патріоти по крихтах збирають допомогу для бійців в АТО. А ми тут 200 тисяч виділяємо на якийсь пам’ятник. Я особисто звертався до мера і казав: давайте відкладемо, коли все це скінчиться, ми поставимо один-єдиний пам’ятник – усім, хто захищав Павлоградщину й Україну. А зараз направити ці кошти в АТО, йдуть холоди», – сказав Радіо Свобода Божко.

У міській раді Павлограда такою реакцією активістів здивовані. Кажуть: днями проводили засідання «круглого» столу щодо пам’ятника і знайшли рішення, прийнятне для більшості жителів міста. Тепер концепцію монумента змінили. Він має увічнити пам’ять не лише учасників антифашистського повстання 1943-го року, а й героїв національно-визвольної боротьби початку минулого століття і маловідомого Павлоградського антибільшовицького селянського виступу 1930 року.

Начальник управління культури міськради Ірина Ломанова зауважує: це буде монумент «Пам'ять героям» – у центрі викарбують український тризуб і напис «Цінуємо життя і волю». Водночас посадовець пояснює, що гроші з бюджету, вже виділені на пам’ятник, витратити на інші справи неможливо.

Є ж закони певні, ми працюємо по закону. Ці кошти виділені депутатами, проголосовано на сесії

«Ми відпрацьовували з громадськістю, що ми пишемо на кожній плиті. Я особисто зачитувала. Згодні всі? Так, згодні… Центральний напис у нас буде «Цінуємо життя і волю». Визвольна боротьба почалася у нас у 17-18 століттях, це визвольна боротьба українського козацтва. Текст такий робимо і малюнок? Всі за? Всі. Далі. Наші працівники музею вичитали й додали ще 1914-1918 роки і 1930-33 роки, селянські повстання «за волю, за землю, за життя». І далі – «17 лютого 1943 року. Павлоградське збройне повстання за визволення міста від фашистських загарбників». Все узгоджено було… Ми бюджетні кошти не маємо права витрачати на інші справи. Є ж закони певні, ми працюємо по закону. Ці кошти виділені депутатами, проголосовано на сесії», – сказала посадовець.

Ідею влади змінити концепцію пам’ятника, аби задовольнти жителів міста з різними політичними поглядами, ініціатори його встановлення сприйняли без ентузіазму. Заступник голови Павлоградської міської громадської організації «Діти війни» Ніна Агафонова каже: троє учасників павлоградського підпілля часів війни, які дожили до наших днів, з нетерпінням чекали пам’ятника саме «героям Великої Вітчизняної». З тим, що пам’ятник дорогий і не на часі, жінка не згодна.

Штучно притягувати за вуха події, які не принесли Павлограду ніякої слави, не варто

«Штучно притягувати за вуха події, які не принесли Павлограду ніякої слави, не варто. Я категорично за те, щоб там була фраза «Велика Вітчизняна війна». В цьому відношенні я ніколи абсолютно не піду ні на які компроміси. Для кого це була «Світова війна», хай ставлять свої пам’ятники, ми їх не займаємо. Сума в 200 тисяч мене не турбує. Я навіть вважаю, що це дуже розумна сума. Зараз щось створювати таке, що коштує мільйони, не час», – зазначила в коментарі Радіо Свобода Агафонова.

Тим часом у міській раді Радіо Свобода повідомили: встановити пам’ятник, через який спалахнула суперечка, до 18 вересня, як планували, можуть не встигнути.

Раніше, на День незалежності, в Павлограді проукраїнські активісти спільно з бійцями батальйону «Айдар» знесли пам'ятник Леніну на Соборній площі. У міськраді заявили, що це рішення «активісти ухвалили самостійно», а міліція має розпочати кримінальне провадження «за фактом пошкодження комунального майна».

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG