Доступність посилання

ТОП новини

У Чехії тривають сварки політиків навколо репатріації волинських чехів


Мілош Земан
Мілош Земан

Президент Чехії Мілош Земан у зв’язку з новим проханням групи волинських чехів про репатріацію з України розкритикував роботу чеського посольства в Києві і сам зазнав через це критики від Міністерства закордонних справ країни, повідомляють сьогодні чеські засоби інформації.

Понад 70 родин волинських чехів знову звернулось до Земана з проханням про репатріацію. Це вже втретє цього року волинські чехи звертаються до керівництва країни з проханням допомогти їм повернутись на історичну батьківщину.

Станом на сьогодні 232 громадян України з чеським корінням і з Волині, і з Криму і Сходу України подали заяви з проханням про репатріацію. Своє прохання волинські чехи мотивують насамперед почуттям страху, що розпочнеться війна з Росією, яка вже анексувала Крим, і що їхні чоловіки можуть бути мобілізовані, щоб воювати.

Мілош Земан ставиться прихильно до вирішення прохання волинських чехів про репатріацію. Ще на початку вересня чеський президент доручив Міністерству внутрішніх справ розглянути заяви прохачів про повернення, на той час вони надійшли від 40 родин волинських чехів. Однак Міністерство внутрішніх справ хотіло б розглядати заяви прохачів не самостійно, а у співпраці із Міністерством закордонних справ.

Мілош Земан вважає також, що у виникненні проблеми щодо переселення волинських чехів несе вину і посольство Чехії в Україні, зокрема посол Іван Почух, який, на думку президента, мало займається їхнім щоденним життям і потребами.

Міністерство закордонних справ і посол Іван Почух цієї думки президента Мілоша Земана не поділяють. У своїй заяві чеське МЗС висловлює жаль із приводу того, що громадськість Чехії «фіксує протилежні інформації щодо ситуації з земляками в Україні» і що було б безвідповідальним, якщо б волинські чехи «під тим кутом могли стати заручниками ситуації».

Як повідомляє головний інформаційний канал ČT24, також прем’єр Богуслав Соботка висловив занепокоєння, щоб «повернені на батьківщину земляки не були частиною російської пропаганди».

На думку чеських оглядачів, проблеми, які виникли навколо репатріації волинських чехів, є виразом значних внутрішніх суперечностей на чеській політичній сцені. Їхнє загострення пов’язують оглядачі також із близькими виборами до місцевих органів влади і довиборами до Сенату – верхньої палати парламенту Чехії, які мають відбутись 10–11 жовтня.

Понад 25 тисяч переселенців із Чехії перебралися до Волині у другій половині 19-го століття. Частина їхніх нащадків повернулася на батьківщину після Другої світової війни, а також на початку 1990-х років. За чеськими підрахунками, в Україні далі живе до 20 тисяч осіб чеського походження.

XS
SM
MD
LG