Доступність посилання

ТОП новини
23 Червень 2018, Київ 11:39

Чехи пояснили, чому оголилися через Путіна й Україну


Чехи пояснили, чому оголилися через Путіна й Україну
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

Прага – Чеські громадські активісти з чеської групи EuroMaidan (Євромайдан) згуртовують навколо себе однодумців, щоб привернути увагу чеського суспільства до подій в Україні. Одна з останніх гучних акцій відбулась 7 жовтня на прес-конференції прем’єра Чехії, на якій двоє активістів роздягнулись до пояса, щоб продемонструвати гасла, написані на їхніх тілах. Вони закликали до боротьби з режимом президента Росії Володимира Путіна і до підтримки України.

В розмові з Радіо Свобода взяли участь безпосередні учасники празької акції – учений-медик з Карлового університету в Празі Марек Гілшер, перекладач і літератор Отакар фон Хемунд, а також головний редактор чеського часопису Babylon Петр Плацак і активіст із громадського об’єднання EuroMaidan Міхал Майзнер.

Марек Гілшер і Отакар фон Хемунд під час публічного перформансу
Марек Гілшер і Отакар фон Хемунд під час публічного перформансуМарек Гілшер і Отакар фон Хемунд проводили публічний перформанс на день народження Путіна, Петр Плацак видав їм журналістські посвідчення, щоб вони могли прийти на прес-конференцію, а Міхал Майзнер щовихідних у центрі Празі проводить ЄвроМайдани на підтримку України.

Server error

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to look into it immediately. Our apologies.

Будь ласка, використайте пошук


Розмова з Отакарою фон Хемундом

– Хто вийшов з ініціативою провести акцію на прес-конференції уряду Чехії?

– З нашого відчуття безнадії від того, що ігнорується окупація України Росією, і що в Чехії нічого не відбувається і що у нас всі пасивні, заспані. Ми хотіли суспільство, передусім – політиків змусити висловити чітку і ясну позицію щодо Путіна.

– Але спосіб, який ви обрали для здійснення акції, – вийти напівоголеними у приміщенні уряду, чи не думали ви, що може виникнути порівняння з групою Femen?

– Ні, навпаки! Я якраз подумав, що ця паралель з групою Femen нам допоможе. Адже група Femen дуже відома, активна. Ви не мусите з ними погоджуватись, але про них завжди повідомляють ЗМІ, вони мене надихнули. Це дуже спритні дівчата, ми тому саме так діяли, щоб також про нас заговорили.

– А як можуть підтримати ваші дії чехи у порівнянні з групою Femen?

– Гадаю, що в Чеській Республіці Femen не дуже популярні, але на Заході Європи вже добре відомі. Думаю, що їх знають і в Україні. Хотів би зазначити при цьому, що те, що мені не подобається в Femen, це те, що ніхто не читає, що вони пишуть на своїх гарних тілах, всі дивляться на груди, а це відволікає увагу. Ось чому ми до групи не взяли жінок.


Розмова з Мареком Гілшером

– Чому ви вирішили, що потрібно нагадувати уряду Чехії про Україну, кризу в Україні?

– Думаю, що те, що діється зараз в Україні, дуже для нас важливе, але важливе і для демократії в усій Європі. Я сприймаю режим Путіна, режим, який нині панує в Росії, як диктаторський, чи напівдиктаторський режим і кожний його прояв є небезпечним. Особисто я вийшов на акцію тому, що хотів показати чеському прем’єрові, що його виступи, які торкаються санкцій, не виражають погляди більшості суспільства, тобто не є поглядом більшості чехів.

Якщо наш прем’єр підіграє Путінові, режиму Путіна, то тому, що його приятелі, можливо, мають якісь торговельні інтереси в Росії
Марек Гілшер

Адже чехи пережили зраду у 1968 році, коли людей зрадили великі європейські держави і відбулась окупація Чехословаччини російськими, чи то радянськими військами. Ми б мали знати, що це таке – жити в недемократичній країні. Якщо ж наш прем’єр підіграє Путінові, режиму Путіна, то тому, що його приятелі, можливо, мають якісь торговельні інтереси в Росії, мені це як чехові не подобається.

Я поважаю позицію польського уряду і поляків, які завжди мусили мужньо воювати за свою свободу і мають великий досвід життя з диктаторськими чи тоталітарними режимами в Польщі. Це є причиною того, чому я хотів це і сказати, і показати своєму прем’єрові.

Якою була реакція на ваш виступ колег по роботі, знайомих чехів?

– Дехто про це не знав, деякі це високо оцінили і зраділи. Цікавою була реакція однієї пані в нашій університетській їдальні, де я обідаю. Пані кухарка мені тепер дає трохи більше їжі, але можливо це тому, що я трохи худий. Так що тепер мої обідні порції трохи більші.


Розмова з Міхалом Майзнером

– Чому громадське об’єднання Євромайдан, яке ви представляєте, підтримало акцію і в цілому чому ви виступаєте проти позиції президента, уряду Чехії, які виступають проти запровадження суворіших санкцій щодо Росії?

– На мою думку, це передусім історичний досвід, знання історії 20-го століття. Співставлення цього досвіду з позицією нашої влади, нашого суспільства означає, що ми зовсім не погоджуємось з поступками диктаторові і думаємо, що це не окупиться.

– Ви організовуєте Євромайдани в самому центрі Праги на площі Старого міста. Як підтримують чехи ваші акції?

Російська пропаганда намагається все заплутати, щоб видавалось, що українські події нікого тут не цікавлять
Міхал Майзнер

– Ми маємо, сказав би, мовчазну підтримку. Причина, мабуть, в певному тумані, що його напускає російська пропаганда, яка намагається все заплутати, щоб видавалось, що українські події нікого тут не цікавлять. Це перша частина проблеми. А друга частина, це справді те, що людей це не дуже цікавить, що суспільство дуже розколене. Є і третя причина – це підсвідомий страх: якщо ми не будемо цим цікавитись, воно мине. Саме таку ситуацію ми маємо змінити. Адже це зовсім неправильно стосовно України, яка знаходиться під тиском ворожого диктатора. Але і з довготривалої перспективи це дуже небезпечно безпосередньо і для нас.

– Скільки людей вже підписало ваше звернення до уряду і президента, щоб підтримати Україну?

– Наше звернення, воно міжнародне – до урядів і президентів європейських країн. Його вже підписали тисячі людей. Включно і з інтернет версією є вже десь 8 тисяч підписів. Ми на празькому Майдані зібрали вже десь 2 тисячі підписів людей з різних куточків світу. Можемо похвалитись, що і туристи не байдужі до подій і також підписують наше звернення.

– Чому на вашу думку, уряд Чеської Республіки, її президент в основному поставились критично до санкцій ЄС, Сполучених Штатів щодо Росії?

Прихильність деяких людей до режиму Путіна має такий характер, немов би ці люди «на гачку» ще з минулих часів, може вони були агентами КҐБ
Міхал Майзнер

– Я б це також хотів знати. Прихильність деяких людей до режиму Путіна має такий характер, немов би ці люди «на гачку» ще з минулих часів, може вони були агентами КҐБ, але це не більшість людей. Іншими цілком очевидно керують економічні інтереси, навколо пана президента знаходяться дивні люди, пов’язані з минулим, які після Оксамитної революції 89-го року нав’язали контакти з Росією і там ведуть свій бізнес.


Розмова з Петром Плацаком

– Ви очолюєте популярний в Чехії часопис Babylon, знаєте добре середовище чеських засобів масової інформації. Чому на вашу думку, створився певний розрив між тим, про що повідомляють ЗМІ, і громадською думкою в Чехії?

– Стосовно чеського суспільства – проблема в тому, що 25 років після Оксамитової революції воно назагал розчароване політикою. Люди оминають все, що стосується політики. На жаль, разом з тим втрачається інтерес до таких явищ, як агресія Росії щодо сусідньої держави. На мою думку, це надзвичайно небезпечно і пригадує 1930-і роки, коли європейські держави і європейське суспільство вважали, що дадуть собі раду з Гітлером, а закінчилось це, звичайно, катастрофічно.

– Як, на вашу думку, чи мали б продовжуватись акції непокори подібні тій, що відбулась на прес-конференції уряду Чехії?

– Звичайно, вони мали б бути безперервними. Адже ніхто цього замість громадянського суспільства не зробить. Ця праця лежить, на жаль, на плечах громадян нашої країни. На жаль говорю тому, що першу роль в цій роботі мали б відігравати чеські представницькі органи, а вони, на жаль, себе не виправдовують.

– Чи можна підсумовуючи сказати, що в нинішніх процесах, які відбуваються і в Чехії, і в Україні, що тут велику роль відіграє з одного боку люстрація, з іншого – активна позиція громадянського суспільства?

– Звичайно. Думаю, що відчуття, як прийняти минуле, це одна з найважливіших справ для громадян пострадянського простору. Адже всі сучасні проблеми, на мою думку, є з ним пов’язані

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG