Доступність посилання

ТОП новини

Українці Іспанії воюють із антиукраїнської хвилею в університетах


Анти-український протест в Іспанії, 10 жовтня 2014 року
Анти-український протест в Іспанії, 10 жовтня 2014 року

Українські організації Іспанії, а також Посольство України в тій іберійській країні виступили проти низки, як вони називають, антиукраїнських заходів в університетах тієї країни, провину за які вони покладають на крайні ліві політичні сили Іспанії, а також активну пропагандистку діяльність Росії в країнах ЄС.

Найбільша газета Іспанії «Ель-Паíс» написала, що Україна вважає «російською пропагандою» культурний цикл в престижному мадридському Університеті Комплутенсе і що посол України попросив ректора скасувати заходи через їх «явний антиукраїнський характер».

Так, раніше цього місяця в Комплутенсе відбулася низка лекцій, виставок, кінопоказів та круглих столів, на яких таврувався «фашистський режим в Україні», була покладена вина на «київську хунту» за трагічні події в Одесі 2 травня. Антиукраїнські конференції відбулися в Університеті Сарагоси 17 вересня, а в Університеті Гранади – 2 жовтня. Не так давно під Мадридом була пошкоджена меморіальна дошка на честь Небесної Сотні.

«Хочу наголосити, що абсолютним викривленням є концепція «фашизм набирає обертів в Україні», яку просуває Росія, та яка служить ідеологічною основою та ключовим елементом «гібридної війни», розв’язаної проти мого народу і моєї держави», – написав посол України Сергій Погорельцев в «Ель-Паíс» 10 жовтня.

«Інформаційна політика Москви спрямована на поширення ненависті, антагонізму націй, ксенофобії, антисемітизму та нетерпимості. Мета Кремля – протистояти суттєвим досягненням українського народу на шляху до демократичного розвитку країни та в такій формі виправдати свої дії щодо грубої анексії Криму… В реальності це Росія експортує концепцію неонацизму до Східної України, де представники та прихильники неонацистів та російських нацистських організацій є активними і впливовими учасниками ескалації конфлікту на Донбасі», – додав Погорольцев.

Ректор університету Хосе Каррільйо Менендес відповів, що цикл продовжиться, адже «усі ініціативи – приймаються, якщо вони упорядковані». Ситуацію ускладнює й автономність іспанських університетів. Також цікавий момент – відвідування конференцій і круглих столів в іспанських університетах не завжди добровільне – тобто студенти змушені ходити на подібні заходи.


«Іспанія може отримати острівки Донбасу»

Керівник Української патріотичної організації «Воля» в Іспанії Іван Вовк сказав Радіо Свобода, що в Іспанії є ще досить сильні прокомуністичні ідеї, а ректор університету Комплутенсе є сином історичного лідера компартії Іспанії Сантьяго Каррільйо, який колись очолював заборонену нині компартію «і творив тут ще ті чудеса!», як каже Вовк.

«Якщо ректор сам і не ініціює ці процеси, однак вони не обходяться без його відома і сприяння. В іспанських університетах серед молодого покоління піднімається антиукраїнська хвиля, але ця хвиля ініційована з Москви, а ці пробільшовицькі елементи в Іспанії вони також є антидержавницькі, бо виступають проти монархії і конституційного ладу Іспанії. Боюсь, щоб не сталося так, що в Іспанії з’являться якісь острівки Донбасу», – додає Вовк.

Молодим людям товчуть у вуха, що на Донбасі воює не Росія, а «антифашисти» проти «київської хунти»
Іван Вовк

За його словами, молодь в Іспанії виховується в антифашистському дусі. «І цим молодим людям товчуть у вуха, що на Донбасі воює не Росія, а «антифашисти» проти «київської хунти». Боюсь, що Україна програє Іспанію, бо тут більшість молоді такого анархістського, лівого спрямування. А та симпатія молодих іспанців до Майдану вже призабулася», – каже Вовк.

На Україну накладається відбивок історії самої Іспанії

Іспанією з 1938 до 1973 року правив генерал Франциско Франко і робив це «залізною рукою». Іспанія також пережила криваву громадянську війну, політичні та психологічні наслідки і водорозділи якої відчуваються ще й донині.

«Якщо в нашій історії репресії переважно чинили ліві сили, то в Іспанії – це більше праві сили. Так було і в період монархії і диктатури Франко, тому ліві певною мірою тут асоціюються з демократами. До того ж у часи кризи є тенденція вдаватися у крайнощі. У випадку Іспанії, з її історичною чутливістю до праворадикалів, ці крайнощі є переважно лівими, – з притаманним їм нині євроскептицизмом та «антиімперською» налаштованістю до сучасного західного світу. Відтак, зовнішня політика Путіна в них викликає захоплення», – зазначив в інтерв’ю Радіо Свобода Андрій Якубув, редактор часопису «Надсегурська Україна», який виходить в Іспанії.

Тривогу українських активістів викликає і те, що ліва парті «Подемос» набирає сили в Іспанії – на травневих виборах вперше увійшла до Європарламенту, а її депутати голосували проти Угоди про асоціацію України та ЄС. Партія має всі шанси вперше потрапили до іспанського парламенту під час загальних виборів 2015 року.

«Є певне розчарування традиційними соціалістами, бо лівоцентристи і правоцентристи в чомусь схожі», – каже Якубув.

І хоча іспанці назагал підтримують євроінтеграцію України – 62 відсотки «за» (другий показник в ЄС після Польщі, де підтримка на рівні 69 відсотків), однак, за словами Якубува, «Україна може втратити Європу в певних країнах».

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG