Доступність посилання

ТОП новини

Агресія Росії в Україні застала всіх зненацька – експерт


Президент Росії Володимир Путін, Белград, 16 жовтня 2014 року

Останнім часом західні лідери демонструють скоординовану єдність у своєму тиску на Росію. Втім багато оглядачів зауважують, що реакція західного світу відстає від подій. Коли на ситуацію можна вплинути санкціями – ЄС та США висловлюють занепокоєння. Коли потрібна військова допомога, в хід йдуть санкції.

Таке зволікання викликане не страхом перед Росією і не внутрішніми розбіжностями між Європою та США, а нестандартністю всієї проблеми – заявив в інтерв'ю «Голосу Америки» Джеффрі Гарріс з офісу зв’язку Європейського парламенту та Конгресу США.

Джеффрі Гарріс займається координацією політики трансатлантичних союзників у зовнішньополітичних питаннях на законодавчому рівні. Він згоден, що ЄС, як і США, у прийнятті своїх рішень відставали від логіки розвитку подій в Україні. Російська агресія в Україні, каже він, застала всіх зненацька.

«У нас була політика добросусідства, партнерство з Росією. Спочатку у нас було враження, що те що відбувається в Україні – буря в склянці води. Але коли почалися вбивства людей, коли почали збивати літаки, ставлення, звичайно, змінилося. Ніхто не очікував таких дій від президента Російської Федерації. Можливо, якісь заяви, але не військові дії, які включають порушення суверенітету України. Так, була стурбованість внутрішнім конституційним розвитком Росії. Ми бачили, як там пройшли вибори, справу Магнітського, Ходорковського, порушення прав людини на Кавказі, війну в Грузії. Але в той же час вірили, що Росія хоче брати участь у глобальних політичних та економічних структурах як впливовий партнер», – зазначає Гарріс.

Гарріс каже, що Путін не приховував свого зневажливого ставлення до суверенітету України в публічних виступах та у розмовах з європейськими лідерами. Але Гарріс каже, що до них так і ставилися – як до розмов.

«Навіть президент Баррозу, коли він був тут в Атлантичній раді, згадав, що в розмовах Путін міг сказати, що Україна с не справжня країна. Але Баррозу не міг і уявити, що це призведе до військового вторгнення і явного обману, коли вони прикидаються, що не залучені в конфлікт, який самі ж і почали».

Колишній чемпіон світу з шахів, а нині, опозиційний російський діяч Гарі Каспаров вважає, що західні лідери відмовляються вчити уроки історії, головний з яких той, що диктатору, який становить загрозу безпеці, треба протистояти негайно: «Якби ті ж самі санкції, які є сьогодні, були введені в лютому, я вірю, що ми б зберегли тисячі життів у Східній Україні. Якби Україна отримала навіть невелику кількість сучасної зброї, яка їй необхідна, щоб відбити російську агресію, Володимир Путін, можливо, так би нагло не просував російську армію на територію України».

Єврочиновник Джеффрі Гарріс переконує: Захід реагував так швидко, як міг. «Ми повинні були поспішати, щоб не відставати від ситуації – санкції, військова підготовка, рішення саміту НАТО, які однозначно показують, що у нас єдина позиція», – каже він.

Що готові робити європейці в подальшому? На сьогодні, за словами Гарріса, європейці чекають подальшого ефекту від санкцій і сподіваються, що на ситуацію в Росії вплине гнів родичів загиблих російських солдатів.

«Враховуючи, що керівництво НАТО не вважає, що ситуацію в Україні можна вирішити військовим шляхом, легко передбачити, що Захід буде і далі вдаватися до санкцій, які мають значний ефект на економіку Росії, – каже він. – Але складно передбачити, як економічна ситуація вплине на політичну. Також, хоча президент Росії робить вигляд, що в Україні воюють тільки громадяни України, матері, батьки, брати і сестри загиблих росіян знають, що це не правда. Як показав Афганістан для Радянського Союзу і В'єтнам – для США – подібні явища мають великий вплив на громадську думку».

Готові європейці і не піддаватися на газовий шантаж з боку Росії.

«Подивимося, чи досягне мети енергетична зброя. Ймовірно, від неї більше постраждає той, хто її використовує, бо Росії потрібен ринок збуту. Ми повинні вистояти. І навіть неприємна перспектива холодної зими не лякає багатьох людей в Європі і вони не кажуть – ну, добре, давайте про все забудемо», – зазначив Джеффрі Гарріс.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG