Доступність посилання

ТОП новини

Збитий «Боїнг» на Донбасі. У Нідерландах здивовані заявою про кисневу маску


Уламки збитого «Боїнга» біля селища Розсипне, 15 жовтня 2014 року

Софія Корнієнко

У Нідерландах зростає недовіра до уряду у зв’язку з розслідуванням катастрофи літака «Малайзійських авіаліній» під Донецьком, жертвами якої стали 196 громадян країни. Новим приводом для заяв про те, що влада Нідерландів приховує від суспільства важливу інформацію про обставини трагедії, стала публікація матеріалу в німецькому журналі Der Spiegel про дані, які нібито доводять, що літак був збитий сепаратистами з ракетної установки «Бук», викраденої з української військової бази. Один з родичів загиблих, зневірившись дізнатися щось із офіційних джерел, навіть вирушив на місце аварії сам – і дивом залишився живим.

Адвокат родичів загиблих громадян Нідерландів під час катастрофи малайзійського «Боїнга» Веєру Мева заявив, що його підзахисні шоковані недільною публікацією в Der Spiegel. Він вважає неприйнятним, що його клієнти вже вдруге дізнаються про важливі обставини трагедії зі ЗМІ, а не від уряду своєї країни. Утім, два тижні тому нідерландська влада зазнала критики за, навпаки, оприлюднення інформації: міністр закордонних справ Нідерландів Франс Тіммерманс в розгорнутому телеінтерв’ю у вечірньому ефірі нідерландського телебачення, приуроченого до його переходу на посаду заступника голови Єврокомісії, заявив, що одне з тіл пасажирів фатального рейсу було знайдено з кисневою маскою на шиї. Цей факт досі не розголошувався і може означати, що для частини пасажирів смерть настала не миттєво.

Франс Тіммерманс
Франс Тіммерманс

Сенсаційну заяву Тіммерманса більшість витлумачила як безвідповідальний самопіар. Через скандал, що розгорівся, переїзд Тіммерманса з Гааги в Брюссель (на посаду майбутнього віце-президента Єврокомісії – ред.) відбувся максимально тихо, незважаючи на те, що ще кілька місяців тому всі відзначали його заслуги в непростій ситуації після аварії «Боїнга». Екс-міністр згодом заявив, що шкодує про своє рішення поділитися інформацією щодо кисневої маски, не дочекавшись закінчення розслідування. За його словами, про маску поки нічого не говорилося тому, що залишається незрозумілим, як вона опинилася на жертві. Як правило, кисневі маски вискакують над головами всіх пасажирів автоматично під час розгерметизації салону, проте на місці катастрофи поки було виявлено лише одне тіло з маскою.

Матеріал у Der Spiegel викликав нову хвилю обурення. За словами Веєру Меви, йому стали надходити обурені листи родичів.

Незрозуміло, які джерела матеріалу в Der Spiegel. Судячи з усього, це знімки з супутника
Веєру Мева

«Нам залишається чекати розвитку подій. Незрозуміло, які джерела матеріалу в Der Spiegel. Судячи з усього, це знімки з супутника, і схоже на те, що нідерландський уряд їх або не хоче оприлюднювати, або не володіє ними. Якщо він ними не володіє, то це викликає занепокоєння, бо тоді виходить, що інші країни далі просунулися в розслідуванні, ніж ми. Ми можемо лише вимагати від свого уряду, щоб він ділився з нами важливою інформацією, більше ми нічого вдіяти не можемо. Чекати до кінця літа наступного року, до закінчення підсумкового розслідування Ради розслідувань із питань безпеки – це дуже довго. Рада розслідувань із питань безпеки працює максимально обережно, це природно, враховуючи, що вони відповідальні за розслідування», – зазначив він.

«Утім, за законом інформація першорядної важливості може бути опублікована і до закінчення розслідування. Увесь час триматися тільки за дедлайн літа 2015 року – це значить бути занадто обережним. У будь-якому разі, треба постаратися уникнути того, щоб джерелом чергової порції важливих даних ставали ЗМІ. Зростає відчуття того, що від нас щось приховують. Заява Тіммерманса про кисневу маску була дуже невдалою, тепер ще цей витік із німецьких спецслужб і невідомість навколо того, чи відомо це голландській стороні. Уряд зобов’язаний зробити якийсь жест. Прем’єр Рютте не раз говорив, що переверне останній камінь, щоб дістатися до істини, обіцяв не робити ні з чого таємниці. Тепер недомовленість сприяє недовірі до уряду, яка зростає», – сказав адвокат родичів загиблих у катастрофі «Боїнга» Malaysia Airlines Веєру Мева в інтерв’ю нідерландському радіо BNR.

Представники місії ОБСЄ на місці падіння «Боїнга», Донецька область, 13 жовтня 2014 року
Представники місії ОБСЄ на місці падіння «Боїнга», Донецька область, 13 жовтня 2014 року

Ще одне питання, яке хвилює жителів Нідерландів: чи правильно взагалі було передавати керівництво розслідуванням причин катастрофи і пошуком винуватців трагедії державі, яка найбільше постраждала, яка одночасно очолює місію з репатріації решток та надає цій місії основне значення? Операція повернення на батьківщину тіл загиблих, зупинена в кінці літа через бої на місці падіння уламків літака, ставить нідерландців у безпосередню залежність від бойовиків на Донбасі і, отже, в непряму залежність від Росії. У той час як в Америці, а тепер і в Німеччині не соромляться називати речі своїми іменами, нідерландські політики через цю ситуацію набагато більше обмежені у своїх маневрах.

Рада розслідувань із питань безпеки Нідерландів у вересні опублікувала попередній звіт, згідно з яким літак розвалився на частини в результаті того, що його ззовні пробили дрібні осколки. Кабінет міністрів не наважується сказати ні слова більше, не прозвучало навіть слова «ракета». Однак 24 липня в першій офіційній заяві про те, що трапилося, прем’єр писав: «Наше обурення ще більше, адже дуже багато обставин вказують на те, що літак був збитий ракетою». Ще трьома днями раніше нідерландський прем’єр прямо сказав, що у спецслужб країни є «серйозні докази причини трагедії».

На сьогоднішній день упізнані 278 із 298 жертв катастрофи. Як зазначає у своїй колонці редактор телекомпанії RTL Пітер Кляйн, наближається гіркий момент, коли урядові доведеться проінформувати кількох родичів, що останки їхніх рідних не виявлені і це навряд чи коли-небудь відбудеться. Таким чином, основний аргумент кабінету Марка Рютте на користь «загравання» з сепаратистами і Росією відпаде, і нідерландська опозиція ще твердіше поставить свої питання перед керівництвом країни. Вони могло б звучати так: що насправді відомо нідерландському урядові? Чи мають спецслужби Нідерландів ту ж інформацію, що й німецька BND, і чи робляться на її підставі ті ж висновки? Якщо так, то чи проінформована про це Рада розслідувань із питань безпеки королівства і прокуратура? Ніхто не хоче політизувати трагедію рейсу MH17, але якщо країна найближчим часом не почує квінтесенцію правди, політична криза назріє швидко, резюмує Пітер Кляйн.

Нема покарання, яке було б занадто жорстоким для винуватців – Улерс

За словами представників нідерландської опозиції, владна коаліція неодноразово ухилялась від відповіді на питання, чи є у Нідерландів американські супутникові знімки моменту аварії «Боїнга». Минулими вихідними національний координатор боротьби з тероризмом в інтерв’ю телекомпанії NOS непрямо підтвердив, що Нідерланди мають усі дані та надають їх Раді розслідувань із питань безпеки. При цьому в нідерландській прокуратурі кажуть, що у них супутникових знімків немає. Рада розслідувань із питань безпеки це питання не коментує. У понеділок ввечері у владній коаліції відповіли відмовою на запит опозиції щодо проведення публічних слухань на підставі опублікованих в Der Spiegel даних. Офіційна Гаага вважає, що такі слухання завадять обґрунтованому розслідуванню причин катастрофи. Опозиція зазначає, що за такої ж ситуації німецькі спецслужби зі своїм парламентом інформацією поділилися. У відповідь на ці претензії член нідерландського парламенту від владеої Народної партії за свободу і демократію (VVD) Інгрід де Калюве в інтерв’ю радіостанції BNR заявила, що німці обговорювали лише версії, з яких не робилося «абсолютно ніякого висновку».

Поняття не маю, з якою метою на це пішли німецькі спецслужби
Інгрід де Калюве

«Я поняття не маю, з якою метою на це пішли німецькі спецслужби, – зазначає вона. – Спецслужби кожної країни мають право інформувати парламент про деталі конкретної справи, однак в цьому випадку відбулося просто засідання, на якому обговорювалися можливі варіанти того, що сталося, не більше. Нідерланди є локомотивом незалежного розслідування. Для нашої партії важливо, щоб незалежна Рада розслідувань із питань безпеки розглянула всю наявну на сьогодні інформацію в сукупності і тільки тоді публікувала висновки, а не робила це на підставі часткової інформації, чуток або витоків».

Марк Рютте
Марк Рютте

Марк Рютте під час зустрічі з Володимиром Путіним у Мілані минулого тижня порівняв «Боїнг» із підводним човном «Курськ». Рютте зазначив, що зараз найголовніше – забезпечити вивезення останків тіл з місця трагедії, і нагадав російському лідерові, що після трагедії «Курська» саме Нідерланди допомогли Росії підняти підводний човен, який затонув, із дна моря. Наразі в Україні зараз залишаються лише четверо представників нідерландської місії, яким місцеві жителі час від часу здають виявлені особисті речі пасажирів. Так, цього тижня були передані ще дві валізи, які місцеві жителі знайшли, коли ходили в ліс по дрова.

Співак Роббі Улерс втратив у катастрофі під Донецьком улюблену племінницю Дейзі. Двадцятирічна Дейзі летіла на Балі разом зі своїм нареченим Брюсом. Від Брюса залишилася одна ступня. Дейзі довгий час не могли ідентифікувати, і Роббі Улерс вирішив більше не чекати правди від держави. Купивши квитки в Київ, він потім добрався до Донецька і домовився з сепаратистами, щоб його за гроші відвезли на місце катастрофи. Кореспондент телекомпанії NOS знімав Улерса на тлі чорно-білого апокаліптичного ландшафту в повній тиші. Лише зрідка Улерс вимовляє кілька слів. У довгих паузах виє вітер і зрідка лунають залпи снарядів вдалині. В одному з кадрів Улерс забирається в котлован ­від снаряда, який розірвався прямо серед уламків «Боїнга»: «Ті... хто це зробив ... (довга пауза, під свист вітру). Я намагаюся уявити собі, що б я з ними зробив. Але у мене навіть слів для цього не вистачає. Нема покарання, яке було б занадто жорстоким для таких, як вони (чути, як розриваються снаряди). Ось цей був зовсім близько, чули? Затримуватися тут не варто. Найбільше мені хотілося б тут поставити намет, розпалити вогнище і спокійно почати шукати. Але ні, мені не впоратися, уламкам немає ні кінця, ні краю. Територія занадто велика».


Ці кадри показали в ефірі в неділю. В понеділок Улерс сам ледь не загинув, коли перед сусіднім з його готелем розірвалася бомба. У всіх будівлях по периметру вилетіли вікна, в тому числі в автобусі з журналістами, повідомив Улерс у своєму твітері. Дружина в коментарях до цього твіту благає Улерса повернутися, щоб не робити з неї чергову «родичку загиблого». У середу в твітері Улерса з’явився запис про те, що тіло його племінниці Дейзі нарешті було ідентифіковано.

Оригінал матеріалу на сайті Російської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG