Доступність посилання

ТОП новини

Шендерович: Україна дорогою і кривавою ціною виходить з-під імперського впливу


Шендерович: Україна сьогодні дорогою і кривавою ціною виходить з-під імперського впливу
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:16:33 0:00

Шендерович: Україна сьогодні дорогою і кривавою ціною виходить з-під імперського впливу

До празької студії Радіо Свобода в понеділок завітав відомий російський письменник і публіцист Віктор Шендерович. Ми обговорювали вибори в Україні, їхні результати і один із головних успіхів, на який звернув увагу, зокрема, і президент Петро Порошенко – це те, що вперше в історії Компартія не пройшла до Верховної Ради. Чи уявляє собі письменник таку ситуацію, щоб дещо подібне могло статися в Росії? А якщо так, то за яких умов?

ЗАВАНТАЖИТИ
Це дуже серйозно – і руйнування пам’ятників Леніну. Ці символи потрібно валити. Неможливо будувати нову Німеччину якщо стоять пам’ятники Гітлеру
Віктор Шендерович на Болотній площі в Москві, травень 2014 року
Віктор Шендерович на Болотній площі в Москві, травень 2014 року

– Ну… фантазії не вистачає, відверто кажучи. Тому що тут палиця з двома кінцями. Для того, щоб так різко хитнулася політична картина, потрібні драматичні і навіть трагічні події. Та ціна, яку платить Україна сьогодні за своє становлення, за свій вихід, все-таки, з імперії… Адже комуністи символізують імперію. Російську імперію. Це парадоксально, оскільки комуністи приходили до влади в Росії як борці з царською імперією. Фактично вони – це була така теорія червоної ковдри. Не випадково багато царських монархістів підтримували Сталіна. Вони нарешті розгледіли в ньому людину, яка втілює їхні мрії – монархічні.

Звичайно комунізм як ідеологія – це давно вже імперська ідеологія. Це давно вже ідеологія, яка зрослася «на смерть» з радянською практикою, і ось у два етапи Україна болісно і криваво, як з’ясовується, виходила і продовжує виходити з-під цього імперського впливу. І звичайно недооцінювати все це не можна. Це дуже серйозно. Це дуже серйозно – і руйнування пам’ятників Леніну – ніякі це не витвори мистецтва. Це символи цілком очевидні. Ці символи потрібно валити. Неможливо будувати нову Німеччину якщо стоять пам’ятники Гітлеру. І діти не повинні цим дихати. З’являються нові покоління, які не повинні дихати цим, не повинні рости під пам’ятниками Леніну. і в цьому сенсі Україна сьогодні дуже дорогою ціною, кривавою ціною – вона все-таки, здається, виходить з-під імперського впливу.

– Як, взагалі, окрім теми комуністів, Ви відреагували на ці вибори, на їхні результати?

Росіян вже рік бомблять словосполученням «український фашизм, український нацизм»

Можна привітати, звичайно, український народ з його вибором. Це чудовий вибір

– Я не політолог і знаю тільки в загальних рисах результати цих виборів. Для нас, для росіян, яких вже рік бомблять словосполученням «український фашизм, український нацизм» – це дуже символічно. Абсолютно мізерна кількість українців, які проголосували за «Правий сектор». Сам Ярош, здається, увійшов, але партія – ні. Ніякого серйозного впливу. Це при тому, що Путін зробив все для того, щоб вона придбала цей вплив. Але загальний тренд абсолютно очевидний.

Ні ліві, ні праві не домінують у сьогоднішньому настрої українського суспільства, яке розуміє, як мені здається, необхідність пройти між цією Сциллою і Харибдою. Цей маятник кривавий хитався по людству впродовж усього 20-го століття. Цей вибір жахливий – між фашизмом ї комунізмом. Людство потрапило в цю пастку в 30-х роках, потрапило дуже сильно. Необхідність вибирати між Сталіним і Гітлером. Неначе історія обрізала всі середні варіанти, залишивши тільки два людожерські – вибирай між людоїдами. І якщо ти проти Гітлера – ти повинен бути за Сталіна і навпаки. Це пастка.

Великий російський філософ Сергій Аверинцев говорив про те, що коли диявол простягає тобі вибір на двох руках, ти не зобов’язаний робити цей вибір. В обох руках зло. І мені здається, що наше спільне 20-го століття, в значній мірі спільне, повинно було нас навчити тому, що нічого страшнішого за ці крайнощі, за цей маятник немає. Всюди гойдається маятник справа на ліво, але в Європі він гойдається дуже скромненько. У Польщі – від Валенси до Квасневського, від Туска до Качинського. Це нормально ще. Це максимально безпечна амплітуда маятника. Тільки маятник починає гойдатися від Альєнде до Піночета – то це трупи і там, і там. Або від Франка до іспанських комуністів. Там тортури і там тортури. Це стадіони убитих. І в цьому сенсі можна привітати, звичайно, український народ з його вибором. Це чудовий вибір.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG