Доступність посилання

ТОП новини

Тисячі громадян Росії підтримують українських солдатів


Марш проти війни з Україною у Москві, 21 вересня 2014 року

Київ – У розпал антиукраїнської пропаганди і війни, яку веде Росія проти України, серед росіян знаходяться сміливці, які не лише публічно виступають на підтримку України. Тисячі росіян підтримують українських солдатів: хтось пересилає грошові перекази, хтось передає речі, використовуючи різні канали комунікацій. А дехто, залишивши теплі офіси у Москві чи Санкт-Петербурзі, їде в Україну і захищає її у складі добровольчих батальйонів.

Роман Железнов, московський правозахисник і блогер, склав присягу на вірність Україні й українському народові у Києві.

Нині у складі колишнього добровольчого батальйону, а тепер полку спецпризначення «Азов», Железнов боронить Схід України від тамтешніх сепаратистів і російських військ. Повертатися в Росію Роман Железнов не збирається – проти нього там порушено кримінальну справу, його оголошено у розшук і він буде заарештований при спробі перетнути кордон Російської Федерації.

Відразу в аеропорту «Бориспіль» я написав заяву, що відмовляюсь від громадянства Росії
Роман Железнов

«27 червня я був за кордоном, мені зателефонували родичі і повідомили, що спецслужби обшукують мою квартиру. Я зрозумів, що сенсу повертатись до Росії немає, тож змінив квиток і прилетів до Києва. Відразу в аеропорту «Бориспіль» я написав заяву, що відмовляюсь від громадянства Росії. Завдяки контактам із українськими правими силами, я потрапив до «Азову», уже більш як три місяці я доброволець і воюю за Україну. Чому? Тому що ви, українці, даєте приклади самопожертви і здатності «душу й тіло» покласти за свободу своєї держави. Другу кримінальну справу у Росії проти мене порушено саме через те, що я воюю за Україну, за мою активну антипутінську позицію», – заявив Железнов журналістам.

У складі добровольчих батальйонів і спецполку «Азов» нині воюють більш як десятеро громадян Росії, це здебільшого представники правих політичних сил і молодь, яка критично налаштована стосовно президента Путіна і його внутрішньої і зовнішньої політики, каже Железнов.

«У Росії абсолютна більшість вірить Путіну і підтримує Кремль, але серед молоді вистачає його ідейних супротивників. Молодь в усіх країнах значно більш розкута, енергійна і воліє свободи», – пояснив Железнов.

Програміст-волонтер став волонтером

Високого кремезного чоловіка середнього віку в окулярах можна побачити щодня по обіді в одному з волонтерських складів, куди люди приносять теплі речі і їжу для бійців на передову, ліки і харчі для поранених. Свого імені програміст із Москви не назвав, на Майдані його позивний був «Сонько». Із Росії він виїхав майже три роки тому, збагнувши, що не може жити у державі, де правлячий президент знищує громадянські свободи і створює корумповану диктаторську державу. Анексія Росією Криму стала для росіянина «точкою неповернення», він здав паспорт громадянина Росії і сподівається отримати українське громадянство.

Ще у Москві «Сонько» відкрито висловлював свою незгоду з президентською політикою, критикував Путіна за його диктаторські устремління. Тож не здивувався появі поліцейського патруля біля своєї квартири, що підштовхнуло «Сонька» до виїзду з Росії.

Мої родичі і друзі іноді з Росії передають теплі речі і ліки, просять віддати це пораненим українцям
«Сонько»

«Я виїхав з Москви до початку усіх цих подій в Україні. Я відкрито своє незадоволення висловлював і казав, що не буду жити у такій державі, як Росія. У результаті мої наміри співпали з певними можливостями. І ось я в Україні. Ввечері і ночами як вільний «ботан» працюю за фахом, потім трохи сплю і тоді приходжу сюди, до волонтерів. Мої родичі і друзі іноді з Росії передають теплі речі і ліки, просять віддати це пораненим українцям. І вони, і я – ми розуміємо, що це несправедлива війна сильнішого з більш слабким», – розповів «Сонько» Радіо Свобода.

Росіяни осмислюють феномен України – експерт

Анастасія й Інна Ткачови, активісти Волонтерської сотні, кажуть, що за останні місяці з Росії надходить усе більше грошових переказів для підтримки Збройних сил України. Дехто через родичів і друзів передає теплі речі для бійців на передовій і для поранених, розповідають волонтери.

Було так, що через facebook звернулись росіяни, ще у червні, вони тоді кошти переслали. А потім протипролежневий матрац прислали з Москви. Зателефонувала жіночка, якісь курточки передала. Cказала: «Ви не думайте, що у нас всі хворі на голову
Анастасія Ткачова

«Було так, що через facebook звернулись росіяни, ще у червні, вони тоді кошти переслали. А потім протипролежневий матрац прислали з Москви. А коли я відповідала на «гарячу лінію», то зателефонувала жіночка і повідомила, що якісь курточки передала. І вона ще мені сказала: «Ви не думайте, що у нас всі хворі на голову», – розповіла Анастасія Ткачова.

Ми намагаємось перевірити, хто телефонує, або що за людина нас знаходить у соціальних мережах. Можна ж «нарватись» і на ФСБ
Інна Ткачова

Щоправда, за словами Інни Ткачової, бувають й інші випадки: «Були люди, які просили телефони наших бійців, щоб їх (рахунки) нібито поповнювати з Росії. Щоб ви зрозуміли: по-перше, ми не маємо цих номерів. А якби мали, нікому би їх не дали, ніколи! По-друге, ми намагаємось перевірити, хто телефонує, або що за людина нас знаходить у соціальних мережах. Можна ж «нарватись» і на ФСБ. Але чимало росіян телефонують, щоб справді допомогти».

Волонтери також розповіли, що при спілкуванні через соціальні мережі їм доволі часто доводиться пояснювати росіянам, що відбувалось під час Революції Гідності у Києві і що відбувається тепер на Донбасі. Не всі з російських прихильників України розуміють, що українці – це окремий від них народ. Що Україна – суверенна держава. Але, дуже повільно усвідомлення цього у громадян Росії з’являється, кажуть у Волонтерській сотні.

Володимир В’ятрович
Володимир В’ятрович

Історик, директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович зазначив, що серед тих, хто підтримує політику Путіна, абсолютна більшість – це ті, хто ведеться на російську пропаганду. Але не всі росіяни налаштовані саме таким чином, вважає експерт.

Ті росіяни, хто розуміє, що українці – окремий самодостатній народ, намагаються підтримати нас
Володимир В’ятрович

«Ті росіяни, хто розуміє, що українці – окремий самодостатній народ, намагаються підтримати нас, сподіваються на виведення Кремлем своїх військ з української території. І починають вивчати феномен України, і допомагають нам, хто як може», – зазначив фахівець.

На думку Володимира В’ятровича, успішність української держави, успішність внутрішніх реформ й активізація Києвом контрпропаганди збільшить у Росії кількість, якщо не прихильників України, то принаймні тих, хто критично ставитиметься до українофобської агресії Кремля.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG