Доступність посилання

ТОП новини

Джемілєв хоче, щоб Інтерпол зайнявся зрадниками з Криму


Депутат Верховної Ради України і уповноважений при президенті України у справах кримських татар Мустафа Джемілєв каже, що анексія Криму Росією повинна мати прямі юридичні наслідки, а підстави для таких наслідків потрібно створювати вже сьогодні. В ексклюзивному інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки» лідер кримських татар, якого російські спецслужби відмовляються пускати до Криму, повідомив про свою ініціативу, в результаті якої співробітникам адміністрації та правоохоронних структур Криму може загрожувати кримінальне переслідування і арешт в будь-якому місці за межами Росії.

– Розкажіть, будь ласка, в чому суть вашої ініціативи?

– Я, користуючись своїми депутатськими повноваженнями, в кінці минулого тижня подав заяву до Генеральної прокуратури України на 48 сторінках, у якій виклав ситуацію з грубими порушеннями прав людини щодо кримських татар та інших громадян України з боку окупаційної влади в Криму. Ми просимо порушити кримінальні справи проти тих «перевертнів», які давали присягу на вірність Україні, а з приходом окупантів перейшли на службу до них, і беруть участь разом з окупаційною владою у порушеннях прав наших громадян. У цьому списку 387 осіб, але він – не остаточний, ми будемо його оновлювати.

– Кого Ви називаєте «перевертнями»?

– Це співробітники органів внутрішніх справ, прокуратури, члени так званого ради міністрів Автономної республіки Крим, тобто, це не прості громадяни, а посадові особи. Відповідно до українського законодавства, вони підлягають кримінальній відповідальності за посягання на територіальну цілісність української держави, за спробу зміни влади насильницьким шляхом. Вони, на мій погляд, повністю в цьому винні.

– Якими мають бути наслідки Вашого звернення?

– Повинні бути проведені слідчі дії, їх викликатимуть на допити. Після третього разу їх неявки по таким викликам, а я думаю, що з'являтися вони не будуть вони оголошуються в розшук, і ми подаємо відомості про них до Інтерполу. Їх оголосять у розшук, і де б вони не з'явилися за межами Росії, вони повинні бути затримані.

– Крім вимоги слідчих дій відносно цих людей, Ви з чимось ще звернулися до прокурорів з приводу Криму?

– Ми зафіксували, що 69 морських суден, які порушуючи українське законодавство і без згоди української сторони, заходили в наші територіальні води і здійснювали торгівлю з окупаційною владою. Ми наполягаємо на тому, щоб ці судна були заарештовані, в якому б порту вони не з'явилися. Крім того, ведеться ретельний підрахунок тих збитків, яких завдала окупаційна влада Криму, зокрема, в результаті незаконного вилучення власності. Все це оцінюється, і потрібно висувати позови з вимогою відшкодування цього збитку, завданого Україні.

– Як відреагувала прокуратура України на Ваше звернення?

– 28 жовтня я отримав листа з нашої генеральної прокуратури, в ньому говориться, що моє звернення розглянуто. В документі написано, що, оскільки розгляд подібних звернень належить до повноважень Служби безпеки України, моє звернення передано до цього державного органу.
Говориться, що СБУ розгляне моє звернення в терміни, передбачувані Законом про повноваження депутатів Верховної Ради України. Сама генпрокуратура бере розгляд мого звернення під контроль.

– У щойно опублікованій доповіді комісара Ради Європи з прав людини говориться, що в Криму права людини порушуються серйозно і масово. Уже через три місяці на сесії ПАРЄ в Страсбурзі постане питання про підтвердження або не підтвердженя повноважень Росії у цій організації. Як Ви, як член української делегації в ПАРЄ, вважаєте: Росію відновлять в Асамблеї в правах, або може вийти навпаки, і вона буде позбавлена повноважень зовсім?

– Повноваження, по-моєму, можуть бути припинені зовсім, хоча я не впевнений в тому, що це добре. Від своїх співвітчизників у Криму я чув, що Путін, під час його перебування на півострові, говорив: оскільки Європейський суд з прав людини, як частина Ради Європи, виносить нібито необ'єктивні рішення щодо Росії, чи не доцільно буде самим вийти з цих структур?

І та публіка, яка його підтримує, і при цьому була присутня, начебто це схвалила зі словами «давно пора». Нехай вони, звичайно, самі думають, що для них краще бути в цих структурах чи ні, але тоді з виходом звідти вони стають ще більш повно ізольованими від цивілізованого світу, поступово переходячи в категорію країн типу Північної Кореї.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG