Доступність посилання

ТОП новини

Пропаганда Кремля. Путін будує «кібернетичний Берлінський мур»


Через чверть століття після падіння Берлінського муру, яке відзначають у ці дні, помічник держсекретаря США Річард Стенґел заявив, що Кремль будує нині новий – кібернетичний – Берлінський мур, відгороджуючи росіян він незалежної інформації і ведучи активну пропаганду в країнах-сусідах Росії. Стенґел також заявив про неправомірність порівняння потуги і впливу нинішньої Росії та США, оскільки США є єдиною глобальною надпотугою нині у світі.

На цю осінь припадають 25-і роковини від часу оксамитових революцій у тоді ще комуністичних країнах Центральної та Східної Європи і падіння Берлінського муру. Але ейфорії у помічника держсекретаря США зі зв’язків із громадськістю Річарда Стенґела немає. На його думку, нині постає нова Берлінська стіна – тільки ззовні невидима, і будує її Росія Володимира Путіна.

Річард Стенґел
Річард Стенґел

«Постала нова кібернетична Берлінська стіна, яка зводиться. Є цифрова Берлінська стіна, яка зводиться. І це все зводиться росіянами, бо вони не хочуть відкритого інформаційного простору для своїх громадян», – заявив помічник держсекретаря під час відвідин Радіо Свобода в Празі.

«І росіяни активно подають свою версію реальності не лише для країн на своїй периферії, але й для всіх, хто хоче слухати. І їм це вдається. Успіх російського телеканалу RT – це те, до чого ми придивляємось. Як і до пропагандистського успіху росіян у так званому близькому закордоні, що на периферії Росії», – додав Стенґел.

Кремль заслабкий, щоб кинути глобальний виклик США

До того, як стати дипломатом, Стенґел працював одним із керівників впливового американського тижневика Time і брав інтерв’ю в російського президента Володимира Путіна, почувши від того і відому фразу про розпад Радянського Союзу як найбільшу геополітичну катастрофу 20-го століття.

Однак дипломат не вважає правомірним думати про нинішній час як про своєрідне повернення до Холодної війни – в часи глобального суперництва Вашингтона та Москви. І пояснює, чому: «Ми є великою глобальною потугою. Росія ж, як сказав наш президент, є регіональною потугою».

Радянська імперія впала 25 років тому, і вона вже ніколи не повернеться
Річард Стенґел

«Нинішня Росія хотіла б урівняти теперішні США та Росію, як в часи Холодної війни, але це помилка, бо це робить силу та вплив Росії такими, що виглядають сильнішими. В цьому сенсі немає ніякого змагання. Є змагання на місцевому рівні, є змагання на регіональному інформаційному полі, але радянська імперія впала 25 років тому, і вона вже ніколи не повернеться», – додав Стенґел.

На його думку, стратегія президента Путіна не скерована на довгу перспективу, вона також є – як він висловися – місцевою, локальною. «І ця стратегія не може бути виконана навіть на локальному рівні за умов ціни на нафту нижче від 80 доларів за барель», – каже дипломат, додаючи, що навіть в енергетичній царині США зараз стають світовим лідером у видобутку нафти і газу, обганяючи Росію і Саудівську Аравію.

Щодо України, то Стенґел заявив, що Америці не йдеться про втручання, а лише про те, аби український народ мав право самостійно визначати своє майбутнє.

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG