Доступність посилання

ТОП новини

Криза на сході України – це робота спецслужб Росії – мер Праги


Мер Праги про ситуацію на сході України і Майдан, річниця якого наближається
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Мер Праги про ситуацію на сході України і Майдан, річниця якого наближається

35-річний Томаш Гудечек – наймолодший мер в історії сучасної Чехії. Його пражани можуть зустріти і в метро, і побачити на велосипеді. Сьогодні він отримав від благодійної фундації «Форум культурного партнерства» статуетку «Синій ангел» за допомогу і підтримку українського народу. В інтерв’ю для Радіо Свобода пан Гудечек розповів про свої підозри щодо того, як російські спецслужби впливають на розвиток ситуації в Україні. Він також говорив про Майдан, який наближається до своєї першої річниці, і його роль в українській історії:

Томаш Гудечек
Томаш Гудечек

– Гадаю, що будь-яке напруження у суспільстві, яке має розвиток, повинне дійти до певної вершини, або навпаки – до прірви. Тому я вірю в те, що це було те дно, від якого ситуація в Україні відштовхнулася і тепер вже буде довго йти у вірному напрямку за свободу та незалежність України. Я вірю у те, що все було саме так. Тому що, якби так не було, це означає, що на Україну ще і найближчим часом чекає щось подібне, хоча можливо вже не з такими великими втратами людських життів. Тому сьогодні, оцінюючи все те, що сталося, я впевнений, що це був старт і дно, від якого український народ відштовхнувся.

– Чеську владу критикували за те, що вона вирішила лікувати поранених на Майдані, що мовляв, не всі чехи отримують нормальну медичну допомогу, а тут чужим допомагають. Чому для Вас це питання було принциповим?

– На мою думку, у ситуації, яка є результатом ескалації такого конфлікту, усі сусіди, які мають хоч трохи подібний погляд на справу з конкретним народом чи з конкретною ситуацією, мають допомогти. У той момент я просто не міг думати про те, що у нас хтось має кращу або гіршу можливість отримати медичну допомогу.

– Чи Ви погоджуєтеся з оцінкою чеського президента Мілоша Земана, що в Україні триває громадянська війна?

Чехія і – раніше – Чехословаччина мають достатньо власних прикладів з історії, щоб знати, які можливості мають поліцейські та таємні служби Росії

– Я вважаю, що Чехія і – раніше – Чехословаччина мають достатньо власних прикладів з історії, щоб знати, які можливості мають поліцейські та таємні служби Росії. Я сам із політики знаю, що все, що робиться, є результатом чийогось інтересу, часто навіть таємного, когось, хто має якусь ціль, якою хоче щось знищити або направити розвиток чогось у певному напрямку. Тому я думаю, що якраз жителі України не тішяться з того, що можуть воювати один проти одного. Думаю, це не має сенсу. В мене таке відчуття, вже практично цілий рік, що вся ця ситуація – це результат роботи якихось сил, гадаю, що цими силами є російські спецслужби.

– У Празі з’явилися плакати зі словами кримськотатарського лідера Мустафи Джемілєва про те, що він відсидів три роки на знак протесту проти окупації Чехословаччини у 1968 році, а президент Чехії тепер хоче, щоб він погодився з анексією Криму Росією. Як Ви сприйняли ці плакати?

– Я дізнався про це якраз тоді, коли ця ситуація виникла, кілька місяців тому. Я особисто вважаю (слова Земана – ред.) соромом Чеської Республіки у порівнянні з ситуацією Чехословаччини у 1968 році.

– Ви йдете з посади мера. Які Ваші подальші плани, і чи пов’язані вони якось з Україною?

– Думаю, що політична ситуація, яка настала після виборів до мерії Праги, не буде стабільною. Можливо, що мова про те, що я більше не буду мером, й не зовсім відповідає дійсності. Час покаже. Так чи інакше, на будь-якому місці – чи як вільний громадянин, який повернувся назад в університет, чи якщо опинюся в якійсь іншій, ніж академічній сфері, або залишуся у політиці, так чи інакше мої погляди залишаються незмінними вже кілька років. Думаю, що у випадку, якби дійшло до якихось проблем в Україні, то рано чи пізно ви зможете побачити мене на якихось акціях (підтримки України – ред.).

  • Зображення 16x9

    Анна Шаманська

    Працюю на телеканалі «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», з 2015 року. Відіграла важливу роль у трансформації каналу у впізнаваний онлайн-бренд в пострадянських країнах. Стала однією із перших авторів коротких експлейнерів.

  • Зображення 16x9

    Ангеліна Кренців

    Закінчила Теологічний факультет Карлового університету у Празі. На Радіо Свобода з 2000 року

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG