Доступність посилання

ТОП новини

Міністр оборони США не мав впливу, став «цапом-відбувайлом» – оглядачі


Президент США Барак Обама та міністр оборони Чак Гейґел

Чак Гейґел відправився на відпочинок після критики стратегії Обами щодо Сирії та таємного указу Білого дому про продовження місії США у Афганістані. Попри звільнення, Гейґел залишатиметься на посаді ще кілька місяців – до погодження кандидатури його наступника у Конгресі після нового року.

На сьогоднішній прес-конференції з приводу звільнення Гейґела Обама розхвалив екс-міністра за чудову роботу, а той назвав час у міністерському кріслі «найбільшим привілеєм життя». І хоча джерела з Білого дому заявили американським ЗМІ, що Гейґел підняв питання про відставку кілька тижнів тому і погодив його з Обамою, оглядачі переконані, що відставка Гейґела вказує на системні проблеми в уряді США. Офіційна лінія Білого дому, між тим, звучить інакше.

«Він не відповідав посаді»,– розповів «Нью-Йорк Таймс» анонімний високопосадовець адміністрації Обами. Цю позицію щодо Гейґела вповні розкрив журналіст «Ен-Бі-Сі Ньюс» Джим Міклашевські:

«Він часто не міг артикулювати подробиці багатьох справ, всіх тонкощів того, що відбувається у Білому домі і взагалі мав проблеми із висловленням своїх думок. Іноді здавалось, що він не розумів, що відбувається. Довіру до Гейґела втратили у Пентагоні і у адміністрації Обами», – розповів журналіст з посиланням на джерела у Білому домі.

Інші оглядачі (хоч і не заперечують посередніх професійних якостей екс-міністра) переконані – Гейґел попрощався з посадою через незгоду з Обамою. Так, наприкінці жовтня видання «Гілл» повідомило про доповідну записку міністра оборони раднику Обами з питань нацбезпеки Сьюзан Райс. У доповіді міністр дорікнув, що без зміни стратегії США щодо Башара Асада, авіаудари по бойовиках ІДІЛ можуть призвести до негативних наслідків для Америки.

Таємний указ Білого дому розширити військову операцію у Афганістані – теж міг пришвидшити звільння Гейґела. Останній міг поплатитись за спротив рішенню продовжувати непопулярну війну, або ж і свідомо відмежуватись від нього – пише видання «Бізнес інсайдер».

«Цікаво, Гейґел пішов у понеділок, а Обама таємно наказав продвжити місію у Афганістані у п'ятницю. Думаю, мала місце незгода», – твітує військовий оглядач Пол Золдра.

Якою би не була причина добровільного відходу, чи звільнення міністра, більшість оглядачів згодні із тим, що він мав обмежений вплив на рішення адміністрації Обами.

«Не знаю, що п'ють у адміністрації Обами, якщо вважають, що справи покращить звільнення Гейґела, а не радника із Нацбезпеки, який не здатен подолати проблему ІДІЛ», – розповів виданню «Тайм» екс-посадовець Білого дому.

Справді Гейґел – це вже третій міністр оборони відправлений у відставку президентом США Бараком Обамою. Перед ним своє відпрацювали Роберт Ґейтс та Леон Панетта. Останній після звільнення відзначились дошкульними коментарями з приводу роботи адміністрації Обами.
Критики Обами вказують на те, що президент США керує державою, як автократ і одержимий тотальним контролем за прийняттям рішень.

«З перших днів Обами на посаді було очевидно, що його адміністрація буде чи не найбільш централізованою та залежною від президента в історії США. Все залежить від нього, його суджень, його інтелекту, його спротиву ухваленню серйозних стратегій (про те, що і як має робитись), і його повне нерозуміння з приводу того, як досягати мети. Спитайте кого завгодно у системі нацбезпеки, і вони скажуть вам, що процес гальмує, через його одержимість контролем та ситуативними рішеннями. Якщо Обама хоче зміни та досягнути чогось в останні роки президентства, то йому треба змінити себе», – пише на сторінках «Дейлі біст» оглядач Леслі Гелб.

Ебола, ІДІЛ, Росія, Азія – критики Обами вважають, що у «провалах» США в усіх цих напряках винен він особисто.

«Оберіть будь-яку проблему : провал у Сирії, піднесення «Ісламської держави», нездатність відповісти президенту Росії Володимиру Путіну, проблеми у військовому бюджеті, нездатність покласти край ядерним амбіціям Ірану і т.п. За кожним з цих питань, головною слабкістю є не робота окремих членів адміністрації, а рішення, які приймає особисто президент», – пише у виданні «Форейн полісі» Пітер Фівер.

Для тих, хто погоджується із такою точкою зору логічним є висновок, що низка провалів США у зовнішній та безпековій політиці закінчиться лише із президентством самого Обами.

«Не варто очікувати, що президент звільнить себе самого, тож роль цапа відбувайла мають грати інші», – резюмує причини звільнення Чака Гейґела Пітер Фівер.

Дістається і радникам Обами. Вони, на думку багатьох оглядачів, на рівні із президентом мають нести відповідальність за реальну політику США. Новина про звільнення радників Обами, була би найкращим свідченням намагання таки виправити помилки – кажуть критики.

«В номер! Звільнились радники Обами Бен Роудс та Сьюзан Райс. Жартую! Це було би надто розумне рішення для нинішнього Білого дому», – твітує військовий оглядач Раян Еванс.

«Не важливо, хто обіймає посаду міністра оборони. Зовнішня політика США –включно з «війною» проти ІДІЛ – керує Сьюзан Райс та Бен Роудс», – твітує Метью Контінетті з видання «Вашингтон фрі бікон».

Критикуючи слабкість Обами, оглядачі також згадують мало відоме українцям ім'я Валері Джаретт. Чільна радниця президента США , його помічниця з питань внутрішньоурядових зв'язків супроводжує кар'єру Обами від самого її початку у місті Чикаго, і, на думку багатьох, має колосальний вплив на рішення президента США. Цей вплив – кажуть критики – виходить далеко за межі сфер, у яких вона компетентна.

З цієї точки зору, Гейґела звільнено, щоб прикрити недоторканих в оточенні Обами, хоча саме вони мали би понести всю повноту відповідальності за невдачі зовнішньої та безпекової політики США.

«Гейґела бачать жертвою нездатності команди Обами із нацбезпеки відповісти на глобальні кризи», – твітує Нью-Йорк Таймс.

«Ґейтс, Панетта, Гейґел – всі вони патріоти і достойні люди та ветерани битв у Вашингтоні; жоден з них не зміг налагодити роботу із колом наближених до Обами та Радбезом США. Давайте про це подискутуємо», – пише у Твіттер військовий експерт Джон Шиндлер.

Втім у день «прощання» із міністром оборони, говорять не лише про стратегічні і не виправні слабкості.

Оглядачі відзначають, що відставка Гейґела покликана відволікти увагу громадськості від провалу ядерних переговорів з Іраном. Одночасно із прес-конференцією Обами щодо звільнення Гейґела, державний секретар США Джон Керрі у Відні повідомив пресі, що ядерні переговори з Іраном завершились нічим. Домовленість з Тегераном про згортання ним ядерної програми в обмін на зняття санкції США, як вважається, мало би стати головним досягненням зовнішньої політикиОбами.

«Цікаво, що звільнення Гейґела приурочили до закінчення ядерних переговорів з Іраном», – твітувала Розі Ґрей з видання «Дейлі біст».

«Оглошення Білого дому про звільнненя Гейґла зручно відволікає увагу ЗМІ від провалу ядерних переговорів з Іраном. Збіг?», – твітує політичний оглядач «Сі-Ен-Ен» Джош Рогін.

Незабаром стане відомо, кого Білий дім бачить наступником Гейґела, втім оглядачі переконані – робота йому передує невдячна.

«Ось кого Обама хоче бачити наступним міністром оборони. Завжди говорить чесно і достаньо міцний для роботи», – твітує відомий безпековий оглядач Джеймс Міллер, додаючи знімок манекена для креш-випробувань авто.

А військовий оглядач Пол Золдра вже опублікував свій варіант питань Обами до майбутніх учасників співбесіди на посаду міністра оборони США.

«Як ви зазвичай реагуєте на некомпетентність офісу президента і те, що виниватити у ній будуть вас?»

«Розкажіть про останній випадок, коли представники адміністрації президента анонімно називали вас нікчемою. Як би ви відреагували на таке?», – кепкує Золдра.

Ці жарти дають уявлення про те, як скептики бачать роботу міністра оборони в уряді Барака Обами.

Чак Гейґел склав присягу міністра у лютому 2013-го року. До цього був сенатором від штату Небраска. На посаді він опікувався виводом військових із Афганістану. Йому довелось працювати із значно скороченим бюджетом Пентагону. У молодості добровольцем пішов на війну у В'єтнамі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG