Доступність посилання

23 Вересень 2017, Київ 09:24

Жінки-депутати більше не окраса, а дієва сила – експерт


Київ – До Верховної Ради 8-го скликання увійшли 47 депутатів-жінок, що складає 11% від загальної кількості народних депутатів. Наразі це найбільша кількість за час незалежності України. Втім, до світової практики у 25-30% ще далеко, кажуть експерти. Жінка-політик у сучасних реаліях більш відповідає образу законотворця, ніж раніше, втім, у парламенті вона виконуватиме здебільшого функцію миротворця.

У Верховній Раді 8-го скликання 55% жінок-виборців представляє лише 11% жінок-депутаток. Порівняно з виборами-2012 кількість власниць депутатського мандату побільшало лише на три. Сьогодні у Раді їх 47.

Найбільше жінок до влади привів «Блок Петра Порошенка» (14), трохи менше «Самопоміч» (12) і «Народний фронт» (11). Найменше представниць прекрасної статі в «Батьківщині» (4), «Опозиційному блоці» (3) та Радикальній партії (3).

Злата Огнєвіч
Злата Огнєвіч

Новоспечений депутат від Радикальної партії Інна Бордюг, більш відома як Злата Огнєвіч, у свій перший день у ролі депутата, а не співачки, відверто нудьгувала. Каже, у Раді збирається надихати колег, так як і глядачів у залі.

«Я взагалі вважаю, що роль жінки у житті це надихати і оберігати домашнє вогнище, створювати тепло і затишок, особливо, коли чоловіки воюють», – сказала вона Радіо Свобода у кулуарах Ради.

Ірина Фріз
Ірина Фріз

Схожу миротворчу місію жінок у парламенті підтримує і депутат від президентської сили Ірина Фріз, разом з тим сподіваючись на місце в комітеті національної безпеки і оборони.

Сподіваюсь, що з приходом жінок до парламенту нам вдасться досягти миру, якого так бажає Україна

«Жінки найбільш раціональне зерно нашого нового парламенту, адже вони спрямовують всю свою енергію на мир, на добробут і на злагоду. Саме жінки є берегинями, і я сподіваюсь, що з приходом жінок до парламенту нам вдасться досягти миру, якого так бажає Україна», – каже вона.

Ірина Геращенко
Ірина Геращенко

Жінок-депутатів у Верховній Раді вже два скликання поспіль об’єднує міжфракційне гендерне об’єднання «Рівні можливості». Одна з його очільниць, уповноважений президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Ірина Геращенко обіцяє продовжити роботу об’єднання і у 8-му скликанні, а ще збільшити ефективність роботи депутатів жіночої статі.

Ми будемо демонструвати не лише жіночу солідарність, а й професійну рівність

«Ми переконані, що жінки повинні бути присутні не лише у фракціях, а повинні бути гідно представлені в керівництві парламенту на рівні президії і керівників комітетів. Жінки сьогодні несуть велике навантаження по змінах в країні, вони найкращі волонтерки і це має враховуватись при формування керівних органів державної влади. Ми будемо тут демонструвати не лише жіночу солідарність, а й професійну рівність. Де у владі більше жінок, там влада більш гуманна, більш соціально орієнтована і більш компромісна», – каже Ірина Геращенко.

Не окраса, а сила

Переможниці парламентських виборів 2014 року вже дуже відрізняються якісно від своїх попередниць, кажуть експерти з гендеру. Це вже не окраса партійного списку, а й справді дієва сила.

«Тішуся з того, що сьогоднішня Верховна Рада буде показником того, що жінки справді обізнані в тому, чим повинен займатись депутат, тобто законотворчістю», – каже голова Волинської громадської організації «Гендерний центр», доктор політології та член правління ВГО «Жіночий консорціум України» Оксана Ярош.

Вперше цього року вибори до Верховної Ради відбувались за 30-відсотковою квотою для жінок у партійних списках. Втім, через дірки у законі, виконали цю квоту менше ніж 10 партій, каже вона.

«Норма в законі про політичні партії не відповідає нормі в законі про вибори народних депутатів, яким керується ЦВК. В одному законі квота є, а в іншому немає. І тому ЦВК не зважало під час реєстрації списків 29 партій на те, чи виконується ця норма», – пояснює експерт.

Разом з тим, квоти є і будуть єдиним способом ввести жінок в українську політику, каже експерт. От тільки вони повинні бути не законодавчою колізією, а безапеляційною вимогою.

  • 16x9 Image

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG