Доступність посилання

ТОП новини

ВІЛ-інфіковані українці залишаться без антиретровірусних препаратів?


Палата для ВІЛ-позитивних хворих в клініці «Лавра», квітень 2013 року

Близько 17 тисяч нових випадків ВІЛ-інфекції зареєстровано в Україні за 2014 рік, звітує Міністерство охорони здоров’я. Оперуючи такою статистикою, Україна відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Правозахисники б’ють на сполох: бракує не лише грошей, а також уваги і толерантності до інфікованих українців з боку держави. Експерти додають: поки що можна констатувати дискримінацію, брак соціальних послуг та утиски прав українців, які живуть з вірусом імунодефіциту.

Хворим із ВІЛ-інфекцією в Україні загрожує переривання антиретровірусної терапії, адже досі не закуплено достатньої кількості препаратів для лікування ВІЛ-інфікованих. Про це заявив голова Координаційної Ради Всеукраїнської мережі людей, що живуть із ВІЛ/СНІД Володимир Жовтяк.

«На сьогодні ліки для лікування десятків тисяч ВІЛ-інфікованих людей досі не закуплені. В Україні ризик переривання лікування 60 тисяч людей з ВІЛ-інфекцією такий великий, як ніколи. Сьогодні, при новій владі, ми констатуємо, що система отримання надприбутків на закупівлях ліків не змінилася. Держава витратила понад 25 мільйонів гривень, закупивши препарати за завищеними цінами», – говорить експерт.

Він також додає, що за останній рік ситуація в Україні не покращилась, а погіршилась, тому що не виконуються на належному рівні три обов’язкові складові: профілактика, тестування та лікування.

Медикаментозне лікування для ВІЛ-позитивних залишається дорогою необхідністю

Щороку Україна відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом, втім видається, що державі бракує успіхів на цій ниві, вважає експерт «Всеукраїнської мережі людей, які живуть із ВІЛ» Лада Булах. На її думку, життя ВІЛ-інфікованих в Україні суттєво ускладнює брак ліків, слабка профілактична програма та дискримінація на побутовому і законодавчому рівні.

Не зважаючи на те, що уряд ще в листопаді запровадив політику регулювання цін на ліки, все ж медикаментозне лікування для ВІЛ-позитивних залишається дорогою необхідністю. Разом із тим, обов’язкового медичного страхування, що повністю покрило би витрати на необхідні ліки для таких людей, немає. Тож, чим нижче падає гривня, тим недоступнішими стають для ВІЛ-позитивних закордонні препарати.

«Гіршої ситуації не було: щоб при наявності грошей не було препаратів, щоб при наявності класних якісних спеціалізованих медичних установ – Центрів СНІДу, не було засобів для виявлення, діагностики, лікування і навіть харчування хворого, який лежить в диспансері з діагнозом ВІЛ-інфекція», – говорить вона.

ВІЛ-інфіковані залишаються на самообслуговуванні – експерт

Експерт пояснює: люди з вірусом залишаються наодинці зі своєю бідою, адже медичні центри часто відмовляються опікуватись такими проблемними пацієнтами. За словами Булах, положення про те, що медзаклад не прийматиме на лікування інфікованих, часто прописується у статуті.

«Якщо ти хочеш лягти на лікування, у тебе є серйозні захворювання, які супроводжують ВІЛ-інфіковану людину – людина повністю залишається на самообслуговуванні: за харчування, за медикаменти, за діагностику (плати – ред.)», – коментує Булах.

Смертність українців від СНІД і ВІЛ знизилася на 7% – Міністерство охорони здоровя

Водночас, Міністерство охорони здоров’я має більш позитивну оцінку ситуації: смертність українців від СНІД і ВІЛ знизилася на 7%. Про це заявив виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я України Василь Лазоришинець.

«Зниження показників смертності від ВІЛ/СНІД на 7% у цьому році, порівняно з попереднім. Зниження показника поширення ВІЛ/СНІД у молоді з 21,8% до 9» – розповів він.

Він також зауважив, що уряд затвердив державну цільову програму з бюджетом понад 6 мільярдів гривень на 2014-2018 роки, аби боротись із ВІЛ та СНІДом. За його словами, це дозволить суттєво збільшити пацієнтів, які зможуть пройти лікування за державні кошти, а також забезпечити ефективніші профілактичні заходи.

Лазоришинець також додав, що держава вже закупила за бюджетні кошти лікарських засобів на 1,8 мільярда гривень, тобто понад 70% усіх необхідних. Чиновник обіцяє, що «до кінця року буде акцептовано всі 100%» необхідних ліків. У Міністерстві охорони здоров’я України уже створений оперативний штаб з моніторингу забезпечення медпрепаратами регіонів.

За 2014 рік в Україні зареєстрували близько 17 тисяч нових ВІЛ-інфікованих

За десять місяців 2014 року в Україні, за даними Українського центру контролю за соціально небезпечними захворюваннями Міністерства охорони здоров’я України, зареєстрували 16488 нових випадків ВІЛ-інфекції – із них 3095 дітей до 14 років, повідомляє сайт Фонду Олени Пінук «Антиснід».

Всього з 1987 року в Україні офіційно зареєстрували майже 262 тисячі нових випадків ВІЛ-інфекції – з них близько 44 тисяч дітей. Із 1987 року від СНІДу в Україні померли 34 тисяч 640 людей, із них 403 дитини. Інформація наведена без урахування Криму і Севастополя, які не надають даних за статистикою епідемії з квітня 2014 року.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG