Доступність посилання

ТОП новини

Як викинути Леніна з голів українців?


Українські прапори майорять на місці пам'ятника Володимира Леніна, який був повалений протестувальниками. Харків. 29 вересня 2014 року

Київ – Скинути Леніна з постаменту значно легше, ніж викинути його з голови, переконані учасники міжнародної конференції «Як викинути Леніна з голів українців?», що проходить у Києві. Українські та європейські інтелектуали разом із представниками української влади шукають відповідей на запитання: як пам’ять про тоталітаризм впливає на майбутнє суспільства? З-поміж факторів і рецептів повалення ідолів минулого – висока здатність українців до самоорганізації, трансформація подвійної європейсько-євразійської ідентичності в європейську, розбудова інституцій верховенства права, незалежних судів, свободи слова й, зрештою, співучасть у процесі повалення ідолів українського минулого всієї Європи.

Генеральний секретар Європейського форуму для України Галина Акерман запропонувала розглядати Леніна як символ радянського минулого. Отже, доки Ленін «сидить» у свідомості, доти й існує радянщина.

«Коли ми говоримо про деленізацію, то маємо дослідити ментальність, порозумітися з минулим та сьогоденням і збагнути, що відбувається в головах людей. Ідея в тому, щоб допомогти подолати минуле й краще відчути українців у їхньому прагненні незалежності», – сказала Галина Акерман.

Французький історик, совєтолог, професор сучасної історії Сорбонни Франсуаза Том відзначила, що українцям властива особлива здатність до самоорганізації в ім’я суспільного блага. Ось це і сприяє тому, що вони спроможні позбутися Леніна не лише на площах своїх міст, але й у власних головах. Водночас, у політичній системі, побудованій Володимиром Путіним у Росії, все зовсім навпаки. Через це й виник такий конфлікт між керівництвом цієї країни та Україною, відзначає Франсуаза Том.

«Мають існувати можливості для якісної системи управління. У пострадянській політиці путінського зразка цю систему замінюють персональні зв’язки між керівниками. Путін ніколи не дозволить перемогти цих посередніх і корумпованих діячів, якщо вони залишатимуться вірними йому. Це ментальність цих примітивних структур. Для нього це ознака слабкості, як і для хрещених батьків мафії. Саме з цих причин він не міг припустити, що можна було скинути Януковича», – наголосила французький історик.

Пряма трансляція: «Як викинути Леніна з голів українців?». Міжнародна конференція
13 грудня, день 2, 14:00 – 19:00 далі

В українців подвійна ідентичність, у її розломі причаївся Ленін – Зісельс

Йосип Зісельс
Йосип Зісельс

Голова Асоціації єврейських організацій та громад України (Ваад) Йосип Зісельс вважає, що «усунення Леніна з голів» означає, поміж іншого, трансформацію подвійної європейської та євразійської ідентичності українців.

«Ми всі, хто живе у цій країні, маємо подвійну ідентичність, чи маємо ідентифікаційний розлом у собі, чи маємо синтетичну ідентичність. І головне, що, мені здається, потрібно зазначити: межа між ідентичностями проходить не по Дніпру або по Сумській чи Полтавській області. Вона проходить через серце чи через підсвідомість кожного з нас. Ми всі трошки європейці, ми всі трошки євразійці», – переконаний Йосип Зісельс.

За 2-3 покоління українці можуть стати європейцями без євразійських сентиментів, якщо будуть існувати саме в європейському цивілізаційному середовищі, наголошує Йосип Зісельс. Як приклад він наводить табори для дітей з Донбасу, коли на кілька тижнів вони опинялися в абсолютно європейському середовищі з вихователями, які отримали європейську освіту й жили багато років на Заході. Відзначає, що діти дуже добре сприймали цю атмосферу й казали, що їм в ній по-справжньому добре.

«Це були діти, травмовані обстрілами, їхніх батьків брали у заручники, катували. Наші психологи проводили з ними посттравматичну реабілітацію. Одночасно вони увійшли в європейське суспільство й були раді. Виявилося, що це для них там комфортно», – розповів Йосип Зісельс.

Україні потрібен соціальних успіх виразників нової системи – Лубківський

Данило Лубківський
Данило Лубківський

Заступник міністра закордонних справ України Данило Лубківський погоджується не з усім, сказаним Йосипом Зісельсом. На його переконання, українці повертаються й навертаються до своєї монолітної європейськості.

Ми кажемо про потребу раціональних інститутів. Це конче потрібне. Так само, як падіння Ленінів, бо це колосальний симптом
Данило Лубківський

«Ми кажемо про потребу раціональних інститутів. Це конче потрібне. Так само, як падіння Ленінів, бо це колосальний симптом. Але чи поява раціональних інститутів – це достатньо? Цього не достатньо, нам потрібен масштабний приклад соціального успіху виразників нової системи. Які ознаки цієї системи? Це сильна й спроможна держава. Це підпорядкування держави верховенству права і підзвітність влади громадянам», – зауважив представник зовнішньополітичного відомства.

Майдан Данило Лубківський наводить як приклад соціального успіху, перемогу найбільш націлених на зміну країни громадян. Зрештою, справа скинення Леніна – це не лише внутрішньоукраїнське питання, але й європейське. Скинути Леніна сьогодні на постаменті чи в голові – це значить розширити межі Європи, зазначає він.

  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG