Доступність посилання

ТОП новини

Уряд України фактично переніс судову реформу на 2016 рік


©Shutterstock

Суддівській реформі в Україні бути – обіцяє уряд у своїй програмі дій. Зокрема, кабмін планує наступного року переписати закон «Про судоустрій і статус суддів». Водночас переатестацію служителів Феміди та зняття з них недоторканності уряд переніс на 2016 рік. Експерти пояснюють це негласним блокуванням очищення лав суддів із боку політиків.

За півроку Україна матиме нову редакцію закону «Про судоустрій і статус суддів» – обіцяє уряд у своїй програмі дій. На думку юриста Еліни Шишкіної, не можна баритися зі зміною законодавства у цій галузі – слід швидко очистити лави служителів Феміди, інакше будь-які програми реформ у державі виявляться блефом. За словами експерта, якщо змінювати систему докорінно, то без коригування Конституції не обійтись. Зокрема, слід прописати зменшення політичного впливу на Вищу раду юстиції та Вищу кваліфікаційну раду суддів.

Також проблемними залишаються, говорить Шишкіна, процедури притягнення до дисциплінарного відповідальності, звільнення суддів за порушення присяги – на прозорості у цих питаннях наполягає Венеціанська комісія.

Зняття недоторканності суддів кабмін переніс на 2016 рік

В урядовій програмі дій зазначено, що важливі для суспільства ініціативи, а саме переатестацію суддів, скасування недоторканності, зменшення політичного впливу на судочинство, кабмін переніс на 2016 рік.

Боюся, що це певні впливи сил, політичних зокрема, які не прагнуть, насправді, очищення. Вони хочуть якомога довше відтермінувати проведення реформ
Еліна Шишкіна

«Я взагалі-то проти того, щоби це було на 2016 рік. Це найбільш нагальне питання, ним слід би було займатись у 2014 році. У мене є певні гіпотези, боюся, що це певні впливи сил, політичних зокрема, які не прагнуть, насправді, очищення. Вони хочуть якомога довше відтермінувати проведення реформ», – коментує Шишкіна. При цьому вона не пояснила – про які саме політичні сили йдеться.

Водночас Олександр Турчинов як новопризначений секретар РНБО анонсує радикальні й оперативні зміни. Зокрема, він доручив підлеглим створити реєстр суддів, котрі ухвалювали неправосудні рішення.

Необхідно зняти недоторканність із суддів
Олександр Турчинов

«Цю реформу не вдасться забезпечити без того, щоби судді (які ухвалювали неправомірні рішення – ред.) не сіли за ґрати. Прізвища таких суддів буде оприлюднено. Вони не зможуть виїхати з країни. Так само необхідно зняти недоторканність із суддів. Це комплексне питання», – заявив Турчинов.

Зняття суддівської недоторканності зробить із суддів мішені

Втім експерт Шишкіна скептично ставиться до зняття суддівської недоторканності та вважає, що це лише посилить тиск на служителів Феміди. На думку експерта, перш все, слід виробити критерії перевірки, провести переатестацію суддів та покарати порушників, а також навести лад у правоохоронній системі. За її словами, юридичні механізми дозволяють зняти суддівську недоторканність до кінця 2016 року, втім це лише перетворить служителів Феміди на мішень для політичного тиску.

«Щодо зняття недоторканності з суддів, моя особиста думка – цього не потрібно робити. Інакше судді стануть ще більш залежними, ніж це є сьогодні. Люди і політики мають зрозуміти: ми боремося за те, щоби судова гілка влади справді була самостійною, незалежною і неупередженою. Зняття з суддів недоторканності робить їх вразливими перед репресивною машиною правоохоронних органів», – говорить вона.

Урядовий законопроект про зміни в судовому устрої України надійшов на розгляд Венеційської комісії. Під час консультацій він отримав перші схвальні відгуки.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG