Доступність посилання

ТОП новини

В Україні побільшало дітей-сиріт через війну на Донбасі – експерти


Ілюстраційне фото

Київ – У ці дні соціальні мережі буквально «вибухнули» закликами до небайдужих українців – зробити подарунки до дня Святого Миколая, Нового року і Різдва дітям-сиротам. Воєнні дії на Сході країни, як і всеукраїнська економічна криза, спричинили зростання кількості таких дітей. За даними Міністерства молоді і спорту і Міністерства соціальної політики, наразі у державі зареєстровано понад 91 тисячу сиріт і дітей, позбавлених батьківських прав.

Раніше в Україні щороку сиротіли до восьми тисячі дітей і підлітків, а цього року сиротами стали десять тисяч дітей, і тенденція до збільшення збережеться і в наступному році, зазначають у Міністерстві молоді. Відтак, затверджена два роки тому Національна стратегія профілактики сирітства потребує корегувань і змін, враховуючи особливості нинішньої ситуації.

Валерія Лутковська
Валерія Лутковська

А ситуація ускладнюється щодня, насамперед на територіях, які тимчасово перебувають під контролем місцевих сепаратистів і російських військових, і в зоні проведення антитерористичної операції. На сьогодні у цій частині України перебуває близько одного мільйона дітей, із них 15 тисяч діточок позбавлені батьківського піклування. Цю інформацію надала Радіо Свобода уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська.

У зоні АТО перебуває близько шести тисяч дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування
Валерія Лутковська

«На сьогоднішній день, залишилось близько 1 мільйона дітей, із них 15 тисяч – це сироти і дітки, позбавлені батьківського піклування. Раніше в інтернатських закладах на Донбасі виховувалось близько двох тисяч дітей, решта – у сім’ях опікунів і дитячих будинках сімейного типу. Там жили близько 12 тисяч дітей. Наразі у зоні АТО, за попередніми оцінками, перебуває близько шести тисяч дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Дійсно, важливо те, що у нас залишилися діти-інваліди у Ровеньках і Краснодоні. Це у нас на особливому контролі», – зазначила Лутковська.

З’ясувати стан здоров’я і потреби маленьких сиріт, які опинилися у «ДНР» і «ЛНР», доволі складно, вважають волонтери, які опікуються дітьми-сиротами. За їхніми даними, на окупованих територіях бракує ліків, дитячого харчування, теплого одягу тощо. Один із волонтерів, киянин Олександр Івашков, у розмові з Радіо Свобода розповів, що українська держава не організувала своєчасно евакуацію дитячих будинків із окупованої території Донбасу у більш безпечні регіони. Вивезенням сиріт займаються в основному волонтери.

Ми можемо опинитись у ситуації, коли у нас буде багато смертей невинних діточок
Олександр Івашков

«Діти-сироти залишаються фактично сам-на-сам зі своїми проблемами. Українська держава зараз не фінансує територію, підконтрольну терористам. І фактично, якщо надалі нічого не робити, то ми можемо опинитись у ситуації, коли у нас буде багато смертей невинних діточок. Тому що маленьким сиротам потрібно їсти, їм потрібне піклування. Ми, коли була така можливість, врятували з волонтерами кілька десятків сиріт, ми їх вивезли з окупованої території», – розповів волонтер.

Івашков також повідомив, що у планах волонтерів – нові виїзди до «ДНР», для евакуації звідти одного з сиротинців. Але деталі співрозмовник Радіо Свобода не розкрив, посилаючись на питання безпеки.

Перевезення сиріт у безпечні області не означає автоматично «зони комфорту» – експерти

Перевезення сиріт з зони АТО у більш безпечні регіони часто означає появу нових проблем і для них, і для місцевої влади. Як приклад, у ЗМІ наводять ситуацію на Одещині.

За даними одеського кризового медіа-центру, ще на початку червня до санаторіїв і пансіонатів Одеської області були евакуйовані понад півтисячі сиріт із Донбасу. Але вивезення на Одещину не означало для малечі і дорослих, які їх супроводжували, потрапляння автоматично у «зону комфорту». Адже це нові витрати з місцевого бюджету, адже діти повинні бути нагодовані, вдягнені, взуті, мати постійний медичний догляд тощо. Діти шкільного віку пішли до місцевих шкіл, що збільшило навантаження на вчителів. Кошти з державного бюджету не передбачали масштабу переселень, а фактично евакуації дитячих будинків з Донбасу, тож підтримують малечу завдяки небайдужості громад, волонтерів і місцевих управлінь соціальної політики, зазначають одесити.

Подібна ситуація склалась і в Запорізькій області, куди перевезені кілька тисяч дітей-сиріт та інвалідів, розповіла Радіо Свобода голова благодійного фонду «Храм» Ірина Дмитрів.

За її словами, перші діти-сироти були евакуйовані у Запоріжжя і Запорізьку область на початку літа, тоді ж значна кількість вихованців дитбудинків зі Сходу України вивезли на Харківщину. До того ж, унаслідок бойових дій на Сході, у державі з’явилися «військові» сироти, зазначила голова фонду.

Збільшилась кількість сиріт, тому що у нас з’явились неповні родини, так би мовити, «військові». Це сім’ї, в яких один із батьків загинув в АТО
Ірина Дмитрів

«Збільшилась кількість сиріт, тому що у нас з’явились неповні родини, так би мовити, «військові». Це сім’ї, в яких один із батьків загинув в АТО, – каже вона. – На жаль, уже чимало наших бійців загинули, їхні дітки без батька залишились, і ця кількість лише зростатиме, на жаль. Побільшає ще соціальних сиріт, чиї батьки позбавлені батьківських прав. Але на сьогодні головна проблема – це збільшення кількості, так би мовити, фізичних сиріт, що лишились без батьків фізично».

Ірина Дмитрів також зауважує, що на звільнених від сепаратистів територіях Донбасу місцеві органи влади і волонтери допомагають сиротинцям, наскільки це дозволяють фінансові можливості. Люди збирають гуманітарну допомогу, шукають благодійників для ремонту пошкоджених будівель, налагоджують контакт із тими містами, які підконтрольні угрупованням «ДНР» і «ЛНР».

Донбас: необхідно підтримати сиріт!

На окупованому Донбасі досі працюють громадські організації і волонтери, які надають допомогу дітям-сиротам та інвалідам. У соціальних мережах донецька ініціатива «Надія дитини» закликає допомогти родинам дітей-інвалідів і маленьким сиротам.

Активістка з окупованого Донбасу Людмила Пархоменко просить волонтерів зібрати до зимових свят подарунки для дітей-сиріт із Новоазовського району Донеччини. Пархоменко зазначила, що у цьому районі залишилось 80 дітей-сиріт. Громадській активістці вдалося домовитись з місцевими «деенерівцями» про можливість пропустити до Новоазовська дитячі подарунки із вільної території України.

На подарунки, серед інших, чекають діти, які проживають у дитбудинках сімейного типу (таких понад 6 тисяч осіб), і понад 50 тисяч діточок, які перебувають під опікою. Майже чотири тисячі сиріт усиновили, в основному, громадяни України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG