Доступність посилання

ТОП новини

Україна на другому місці у світі за кількістю журналістських смертей – Комітет захисту журналістів


«Головні вороги преси – це бойовики і російські війська» – Лігачова

Україна – на другому місці у світі за кількістю загиблих репортерів за рік. Разом із Іраком. Між Сирією та Сомалі. Такі результати оприлюднив міжнародний Комітет захисту журналістів, який щороку визначає найнебезпечніші країни для преси. Організація повідомляє про семеро загиблих в Україні медійників. Із них п’ятеро кореспондентів і двоє працівників ЗМІ. Усі, крім одного, представляли іноземну пресу. Тоді як українські експерти кажуть – загиблих журналістів більше.

Україна – знову вгорі тривожного рейтингу. Цього разу – країн, де вбивають журналістів. Уперше за часи незалежності так високо – на другому місці, разом із Іраком. На першому – Сирія, там вбили цьогоріч 17 репортерів. На третьому – Ізраїль та Сомалі: у них по чотири смерті. В Україні Міжнародний комітет захисту журналістів, штаб-кватира якого розташована у Нью-Йорку, – нарахував сім смертей працівників ЗМІ. Журналістами з них в організації вважають п’ятьох.

У доповіді зазначено: «Загибель щонайменше п’яти репортерів та двох працівників медіа в Україні за рік – стали першим випадком убивства журналістів в Україні з 2001 року, які зафіксував Комітет. Усі, крім одного, були іноземними кореспондентами».

Українська статистика дещо відрізняється, убитими визнають не п’ятьох, а шістьох журналістів, сказала в інтерв’ю Радіо Свобода виконавчий директор київського Інституту масової інформації Оксана Романюк.

«У нас загинуло шестеро журналістів і один медіа-асистент, який супроводжував італійського журналіста. Я не можу сказати, що їх вбивали прицільно, що у них цілилися тому, що вони журналісти. Але вони загинули під час виконання своїх журналістських обов’язків», – зазначила Романюк.

Усі вбивства – на території, контрольованій проросійськими бойовиками

Серед семи убитих – і один українець, підтверджує українська дослідниця дані міжнародного Комітету. Це журналіст газети «Вєсті» В’ячеслав Веремій, який загинув на Майдані у лютому цього року. За словами Романюк, його вбили «тітушки».

Поміж решти загиблих, уточнює директор Інституту, п’ятеро росіян і один італієць. Одного було знайдено у спаленій машині – фотокора Андрія Стеніна, четверо загинули від осколків, ще один – від кульового поранення в живіт.

Оксана Романюк наголошує, що усі загиблі працювали у зоні бойових дій без захисної амуніції. Однак зауважує, що кожен випадок потребує окремого розслідування, що зараз неможливо через війну. Та вже зараз профільний Інститут має дані, що всі вбивства сталися на території, контрольованій проросійськими бойовиками. За словами Романюк, Москва блокує будь-які спроби слідчих дій.

Зокрема, українські війська не використовували мінометів, від пострілів яких загинули двоє російських журналісти, як повідомила льотчиця Надія Савченко, яку вже півроку утримують під вартою в Росії.

«Головні вороги преси – це бойовики і російські війська» – Лігачова

Водночас, убивство журналістів в Україні не можна вважати наступом на свободу слова, заявила Радіо Свобода керівник українського спеціалізованого видання «Телекритика» Наталія Лігачова.

У цьому провина перш за все агресорів, які напали на Україну
Наталія Лігачова

«Зараз у цьому провина перш за все агресорів, які напали на Україну. Тому треба розрізняти. Якщо раніше завжди казали про права журналістів, а винуватцями були представники української влади, то зараз ситуація інша. Зараз головні вороги преси – це бойовики і російські війська», – твердить Лігачова.

Разом із тим, шеф-редактор «Телекритики» зазначає: через війну загроза для журналістів, які працюють в Україні, цьогоріч збільшилася в рази. Експерти закликають репортерів усіх країн працювати у зоні конфлікту із належним захистом – зокрема бронежилетами і касками. Водночас, Інститут масової інформації наполягає, що до розслідування убивств репортерів мають долучитися міжнародні організації.

За даними міжнародного Комітету захисту журналістів, 40% загиблих в Україні журналістів висвітлювали війну. Третина – політичні теми і корупцію, решта – теми, пов’язані з порушенням прав людини і криміналом або робили репортажі на бізнес-тематику.

За період незалежності в Україні загинуло 12-17 медійників

За весь період незалежності, за даними Комітету, в Україні загинуло десять журналістів і двоє працівників ЗМІ. Убитими вважають ще п’ятьох репортерів, однак чи були ці смерті пов’язані із журналістською діяльністю, наразі не доведено.

Загалом, організація підрахувала: у світі за 2014 рік убито щонайменше 60 репортерів, що на 10 осіб менше, ніж торік. Утім, ці дані можуть бути не остаточними: іще щодо 18 журналістів триває слідство, яке має встановити, чи пов’язані їхні смерті із журналістською діяльністю.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG